| socipath63092 a întrebat:

Mai crede cineva in pamantul plat? Am 13 ani si ma documentez deja de 1 an si chiar are logica cam tot ce este legat de pamantul plat si ca suntem mintiti

Răspuns Câştigător
| LifeIsSimple a răspuns:

Mai oameni, omul a intrebat daca pamantul este plat, voi in loc sa veniti cu dovezi, veniti cu raspunsuri de genul ca are mintea ingusta, sau cum poti sa crezi aberatii ca si acestea... Chiar nu aveti argumente?

82 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pruncule esti absolut de coma!
Nu stiu ce prostii ai putut citi dar te indemn sa vezi ce-au spus astronautii care au orbitat pamantul, ce spun satelitii care il inconjoara, cate dovezi s-au adus in favoarea formei sferoide, etc si apoi o sa ajungi la o concluzie reala.

| socipath63092 explică (pentru Ioandelasal):

Normal ca zici ca sunt in coma pentru ca societatea este dresata ca oamenii ca mine sa fie marginalizati pentru a ascunde eventualele adevaruri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru socipath63092):

N-am spus ca esti IN coma, ci DE coma, este cu totul altceva. Daca erai in coma n-am fi discutat aici.
Si, de mine, poti sa crezi ce vrei, chiar daca n-are nici o tangenta cu realitatea. Daca vrei sa-ti formezi o parere corecta atunci studiaza argumentele si dovezile ca pamantul nu este plat.

| socipath63092 explică (pentru Ioandelasal):

Am cautat sute de argumente care ziceau ca pamantul este rotund bla bla bla
dar apoi un om de stiinta a pus niste intrebari unor alti oameni de stiinta, si ghici ce? nimeni nu a raspuns
era ceva important se difuza la televizor lumea astepta explicatii si ei nu au raspuns

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Ce înțelegi prin oameni ca tine? Socio pați?
Și ce adevăruri ascunzi tu, sau noi de tine, măi dragă?
Și dacă societatea le-ar scoate la iveală, dta cu ce te-ai ocupa, că trebuie să ai și dta o ocupație, nu?
Adevărul nu este o bucată de ceva, adevărul este un proces.
Mii de sateliți zboară în jurul pământului, Magellan a călătorit primui de la vest și a ajuns înapoi fără să atingă marginile farfuriei, pământul este deja cartografiat din satelit la milimetru, ce dovezi mai vrei? Nu ascunde nimeni nimic de tine ca să te marginalizeze.
Dacă te pui și dta în ecuație, că din cauza ta se întâmplă asta, chiar că ai o problemă. Dacă nu îți dai seama că ai, e ca și cu pământul plat. Vezi lumea doar până la marginile farfuriei tale.

| socipath63092 explică (pentru sadrian46):

Oameni ca mine adica oameni care vor sa afle adevarul ascuns si mai sunt oameni ca tine care nici nu vor sa caute adevarul macar de curiozitate.si eu nu ascund adevarul draga eu stiu chestii PUBLICE care daca te documentezi afli multe. satelitii nu exista pentru ca filmari din asa zisul spatiu nu se vede nici macar unul, pamantul nu se invarte, continente lipsesc, nu se vad nici stele NIMIC si trebuie sa fii prost ca sa pui botul la ce zice nasa si alte corporatii mari

| Hammurabi a răspuns (pentru socipath63092):

"sateliții nu există"?
Înseamnă că GPS-ul meu funcționează pe bază de bielă-manivelă. laughing
N-o să mă mai obosesc cu alte argumente că nici tu n-o să te obosești să-mi explici cum funcționează GPS-ul fără sateliți.

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Am doar un mic comentariu.
Eu am fost internat 10 zile la psihiatrie, după un accident de mașină în care am fost lovit la cap. Acolo am cunoscut oameni înteresanți care se luptau cu NASA și cu corporațiile ca tine.
Iar, dacă ai simțul umorului, o să îți spun că mi se pare că pe unul din continentele acelea lipsă locuiești dta.
Pământul nu se mai învârte și mie îmi stă mintea în loc, când citesc tot ce îmi spui.
Hai să o lăsăm baltă și să fim prieteni.
Îți place fotbalul? Hai să discutăm fotbal.

| socipath63092 explică (pentru Hammurabi):

Https://www.submarinecablemap.com/
uite aici cum functioneaza tot

| socipath63092 explică (pentru sadrian46):

Esti putin sarit de pe fix
faza este ca eu aduc argumente logice ba le poti verifica, analiza, cerceta.si apoi discutam

| Hammurabi a răspuns (pentru socipath63092):

Păi ce treabă are GPS-ul sau televiziunea prin antene parabolice (satelitară) cu rețeaua de cabluri submarine continentale?
Sunt chestii diferite, tehnologii diferite.
Iar ce afirmi tu e eronat (faptul că sateliții nu există pentru că nu apar în filmările din spațiu).
Sateliții artificiali îi poți observa foarte simplu cu un telescop adecvat.
Eu dețin de mulți ani un telescop Bresser și îți pot garanta că poți vedea sateliții, mai ales pe cei geostaționari care sunt mult mai ușor de localizat.
Dacă ești încă neîncrezător, fă rost de un telescop și îți pot da in format.pdf baza de date de la Concerned Scientists UCS Satellite Database pe care am folosit-o și eu, și vei găsii toți sateliții cu datele necesare (tipul orbitei, longitudine, perigeu, apogeu, excentricitate, înclinație, perioadă, etc.) pentru a putea localiza și vedea ce vrei tu.
Poate dacă vei vedea cu ochii tăi, n-o să mai ai dubii.

| Rd79 a răspuns (pentru socipath63092):

Deci satelitii nu exista. Ok... Ai telefon? Are GPS? Cum merge?

| sabin89 a răspuns:

Ar fi bine să fie plat. Am încerca să-i convingem pe ruşi să se ducă mai către marginea farfuriei si apoi le-am face vânt. Să se ducă mai încolo... happy

| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

Nu este bine să vorbești așa despre ruși.
Sunt vecinii noștri. USA e cam departe și un scut antirachetă și 3 soldați americani care le păzesc, sunt o pavăză cam subțire.

| RAY a răspuns:

Cei care cred nu stiu de fapt nimic,asta inseamna a crede, eu stiu faptul ca pamantul este sferic pentru ca vad umbra pamantului pe luna cand e eclipsa lunara, nu am nevoie de credinta, toate planetele sunt sferice din cauza gravitatiei, asa sau format toate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, chiar are logică. E i-logic.
Da, sunteți mințiți de cei ce cred în pământul plat.
Ca pe vremea lui Cristofor Porumbel, care a trebuit să ia ca marinari, ocnași, că la ceilalți le era frică că o să cadă cu corabia peste marginile pământului, drept în cazanul cu smoală clocotită.
Dar dacă cauți, să vezi ce minte odihnită au cei cu pământul plat și cum întorc ei orice argument al tău în favoarea lor, o să ai o mostră de monștrii născuți din somnul rațiunii.
Așa că, soluția. Când întâlnești pe unul cu pământul plat, ia-o la sănătoasa, e ma ușor așa.
Este un fel de sociopatie, prietene sociopath63092.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai văzut câte comentarii ai strâns la întrebarea dtale provocatoare: 49, 49 până acum. Ai discutat cu niște UTP-iști, ai pledat pentru dreptul unora ca tine să participe la aflarea adevărului, ai susținut ca popa la biserică că doar adevărul tău este adevărat, din cauză că tu ești marginalizat.
Dar așa-i că te simți mai bine acum? Atâția au renunțat să facă altceva, te-au luat pe tine în seamă, nu mai erai așa de marginalizat. Nu asta ai vrut?
Dacă, da, fiindcă ai reușit ce ai vrut, concluzia mea despre dta.
Uite un om inteligent, descurcăreț, care se ocupă cu prostii, cu pământul plat.
Păcat de el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Extraordinar!
Ce filozofie profundă!
Deci și viața ta este o minciună, nu-i așa?
Deci te-ai născut...
Și ai fost mințit că tu trăiești tu sociopth3092.
Deci u om ( adică dta) a cărui viață este o minciună susține că viața este o minciună.
Deci un om care nu trăiește ( viața lui nu este adevărată, este o minciună) spune că Viața este o minciună. El sugerează că așa a găsit el, și dacă căutăm și noi o să găsim tot asta.
Foarte interesant.
Eu am și început să caut.
Și ce să vezi, tot căutând și căutând am dat de sacul cu minciuni.
Căutați TPU-iști, căutați, cercetați!

| socipath63092 explică (pentru sadrian46):

Nu are logica daca
da, viata mea este o minciuna dar cu infrormatia ca viata este o minciuna viata nu mai este chiar asa o minciuna

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei, dacă nici gravitatea nu există, care funcționează până la capătul universului...
Deci dta când ți se lipesc labele pe pământ este datorită densității aerului. Dar densitatea aerului ce este? Vai de noi, vai de noi!
Le spui și la profesorul, profesoara ta de fizică acestea?
Mai poți învăța din manualul de fizică de la școală cu aceste idei în minte? Îți dai seama unde poți să ajungi cu ele? O să mai poți trăi printre oameni fără ajutor specializat?
Cum a început asta să se manifeste la tine, treptat sau brusc? Părinții și cei din jur nu au observat nimic?
Noi aici pe TPU, cel puțin eu, sunt dispus să te ajut cât îmi permite această locație, TPU, să o fac.
Dacă este un psiholog alocat școlii dtale, este bine să îi comunici teoriile tale, să spună și el ce părere are despre ele, și să decidă el cum te poate ajuta.
Dacă mai ai nevoie de ceva, care îmi stă la dispoziție, nu ezita, nu închide acest dialog, nu despre pământul plat este vorba în cazul dtale, este un virus informatic cu care trebuie dta să lupți cu ajutor specializat.
Toate cele bune. Cele mai bune urări de sănătate din partea mea, în toate domeniile.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia si zboara cu avionul un pic si o sa vezi cit de ilogica e toata timpenia cu pamintul plat.

| Andreeush a răspuns:

Pământul e rotund.
Nu mai crede toate prostiile care la citești fiind că sunt eronate.

| socipath63092 explică (pentru Andreeush):

Eroante? sunt asa multe dovezi video asa multi oameni de stiinta si asa multi oameni cu carte si cu un iq peste medie care cred in pamantul plat chiar crezi ca nu este nimic adevarat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru socipath63092):

Cum ar fi? eu cred ca iq tau e cu minus daca tu crezi tot ce vezi pe Youtube.
Eu am vazut cu ochii mei, din avion, pamantul rotund. Mai mult de atat ce dovezi vrei? De ce te-as minti? Si in plus, n-ar avea cum, N-ar mai avea o orbita fixa, daca era plat. N-are nici un sens, si iti pot aduce eu, n argumente ca pamantul e rotund.
Iti mai lipseste o palarie de-aia, din folie de staniol, si sa zici ca guvernu iti fura gandurile.
Lasa Youtube-ul ala in pace. happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Andreeush):

Si o clatite e rotunda, dar plata. Ha!

| socipath63092 explică (pentru anonim_4396):

Cine zice ca imi iau argumentele doar de pe Youtube? crezi ca nu citesc carti despre asa? crezi ca nu exista sute de site-uri care sustin teoria asta? asa multe dovezi dar totusi asa de putini au macar curajul sa se documenteze de ce zic curajul? pentru ca adevarul pentru unii poate fi asa socant incat pur si simplu il ignora TOTAL si aleg sa traiasca in minciuna ca niste frustrati

| Frank51 a răspuns:

Daca ai stii cat de perfect este sistemul in care traim...

| Sn4k3 a răspuns:

Concentreaza-ti dorinta asta de cunoastere pe ceva care merita daca tot o ai. Nu esti in filme si oricat ai vrea tu sa fii de diferit fata de ''oile societatii'', nu dovedesti nimic crezand in conspiratiile astea, ba chiar te incadrezi si tu undeva pe acolo. Pastreaza o minte deschisa in tot ce faci si chiar daca iti plac conspiratiile astea, nu le combina cu realitatea.

| socipath63092 explică (pentru Sn4k3):

Nu zic ca aceasta teorie poate fi suta la suta reala dar zic ca sunt dovezi multe cauta argumente asta daca nu iti e frica aflii si sa accepti ca viata ta este o minciuna

| Sn4k3 a răspuns (pentru socipath63092):

Eu ti-am recomandat sa faci ceva, n-ai inteles si tot pe a ta o tii. Ai 13 ani, e de inteles pana la urma, dar totusi iti mai zic o data, lasa chestiile astea cu ''viata e o minciuna'', oricat de interesante ar fi, nu esti in filme. Concentreaza-te pe ceva mai important.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ti-a luat un an sa ajungi la concluzia asta? Te-ai documentat unde, pe site-uri obscure? rolling on the floor)))

| Plato a răspuns:

Este intr-adevar de apreciat faptul ca te documentezi, indiferent de subiect. Totusi, aceste idei conspirationiste... nu-si au rostul. Pamantul nu este plat, Hitler a murit, Michael Jackson a murit etc. Poti fi interesante conspiratiile, cat timp faci mereu diferenta intre ele si realitate.
In orice caz, te sustin sa cercetezi in continuare si sa afli muuullte lucruri. Ca tot te intereseaza subiectul, vezi ce zice Rene Descartes despre asta, poate-ti va placea.

| socipath63092 explică (pentru Plato):

Unele teorii conspirationiste sunt prostii dar eltele s-au dovedit reale pe cat de nebunesti erau TOTUL ESTE POSIBIL

| Nemessys a răspuns:

Cred ca ai jucat prea mult minecraft, de acolo ti se trage, nu?

| socipath63092 explică (pentru Nemessys):

Haha ce amuzant

| Nemessys a răspuns (pentru socipath63092):

Scuze. Dar eu iti sugerez ca dupa ce te-ai intoxicat cu teorii ale pamantului plat, sa mai arunci si tu un ochi la ce spune astronomia DE BAZA chiar. si dupa mai vorbim noi despre pamantul plat. happy
Cum se formeaza nene anotimpurile?
Cum se formeaza eclipsele?
Sa vad si eu cum un platist reuseste sa-mi raspunda la intrebarile astea. Cu argumente LOGICE si care nu sfideaza grativatia. Pe care apropo, iti sugerez ca citesti despre ea. big grin

| socipath63092 explică (pentru Nemessys):

Nu m-am intoxicat am cautat si am gasit
cauta in carti informatii despre pamantul plat si explicatiile lui
gravitatea nu exista exista doar densitate a aerului
dar mda crezi ce vrei

| Ineys a răspuns:

Plat? Toata lumea stie ca are forma de gogoasa d-aia americana cu gaura.

Dovada: https://i.redd.it/i5fui8n0rgi11.jpg

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Plat, la fel ca mintea ta ingusta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și se învârte ca un capac de borcan pe masa, așa-i?

| socipath63092 explică (pentru anonim_4396):

Ai o minte foarte rigida oamenii ca tine de obicei sunt doar niste oi

| aXy99 a răspuns (pentru socipath63092):

Ai tendinta de a crede in teorii ale conspiratiei pentru ca te fac sa te simti diferit (intr-un sens bun), te simti superior ca stii (sau mai degraba crezi) ceva ce altii nu stiu (cred), dar nu mereu e adevarat. De regula teoriile conspirationale sunt eronate, unele au un sambure de adevar (aceasta nu), dar per total gresite. Faptul ca pamantul e plat este de-a dreptul stupid.

| socipath63092 explică (pentru aXy99):

Ma simteam oarecum superior dar acum ma simt inferior pentru ca nimeni nu poate da o sansa acestei teorii si ma face sa ma simt ciudat pentru ca daca aceasta teorie este reala oamenii pur si simplu vor ignora
why?

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Măi dragă socio path.
Nici o teorie nu este reală.
Toate teoriile vorbesc despre lucruri, dar nici una nu este reală toate sunt teoretice.
O teorie poate să fie adevărată sau falsă. Dar adevărul nu este un fapt, este un proces.
Cu teoria că pâmântul este rotund, zboară sateliții.
Cu teoria pământului plat zboară numai păsărici în capul unora.
Știința celorlalți, nu a ta, este un ansamblu de teorii coerente și necontradictorii.
Teoria pâmântului plat oamenii o vor ignora pentru că nu servește la nimic și că este bazată pe argumente care nu stau în picioare dacă le examinezi mai atent.
Dar dta la 13 ani ai prea puține cunoștiințe ca să poți observa greșelile dintr-un raționament ca să poți vedea unde greșesc ei.
Înlocuiesc știința cu credința.
Oamenii vor ignora pe cei ce cred astfel și pe tine la fel, dacă continui să predici așa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul nu este plat, si nu tot ce zboara, se mananca, pe Youtube.
Argumentele alea din acele video-uri, daca le iei la rece si le analizezi, n-au nici un sens. In plus, atunci cand am zburat cu avionu, se vedea curbura pamantului cu ochiu liber happy
Diferenta intre noapte zi, alte planete rotunde.
Cum se invarte un pamant plat in juru soarelui? ca sa existe diferenta noapte zi, anotimpuri, s-a-m-d

| socipath63092 explică (pentru anonim_4396):

Sunt asa multi oameni cu un iq peste medie, oameni cu carte, fosti oameni de stiinta care cred ca pamantul este plat sunt foarte multe dovezi

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Credința lor ca dovadă nu poate proba un fapt.
Un satelit care zboară în jurul pământului, îl probează
Oameni cu IQ peste medie, oameni cu carte, oameni de știință ( foști), aceștia după tine au autoritatea să susțină o afirmație iar dacă o susțin ei e și adevărată.
Ce înseamnă om cu IQ peste medie? Cum se calculează IQ? Cu răspunsul la o baterie de teste? Asta este definiția inteligenței?
Sărmană inteligență! Inteligent ești atunci când îți rezolvi în mod optim problemele vieți, nu atunci când poți să faci diferența între un cerc și un pătrat la un test.
Oameni cu carte? Cine este om cu carte? Cine a citit cărți? Cine a făcut multă școală? Acela a trecut prin niște examene și a primit o hârtie de absolvire.
S-ar putea ca totuși sp nu știe nimic, să nu îi folosească la nimic asta. Are carte, ei și? Știe să facă ceva? Nimic, dar are carte.
Foști oameni de știință.
Adică, cum vezi dta un om de știință?
Ce înseamnă pentru dta un om de știință.
Dacă este om de știință, se pricepe la forma pământului? Este asta știința sa.
Credința, părerea că pămâtul este rotund, o părere printre altele, căci toată știința este o părere, face ca noi care credem că acesta este un fapt, facee posibilă acum comunicarea cu dta prin Internet cu ajutorul unui satelit de telecomunicații, care înconjoară pământul cel rotund. La asta servește credința, părerea că pământul este rotund,
Dar te întreb, credința că pământul e plat la ce servește?

| socipath63092 explică (pentru sadrian46):

Pamantul plat aduce dovezi care le spulbera pe cele ale pamantului rotund
nasa pe site-ul lor arata o poza cu pamantul perfect rotund, un om de stiinta de la NASA intr-un interviu live a spus ca are forma de para, si la scoala ni se spune reformulez NI SE BAGA PE GAT FORTAT ca pamantul este este mai turtit la poli și mai bombat la ecuator.deci cu explici astaa

| anonim_4396 a răspuns (pentru socipath63092):

Eu nu stiu ma ce ai tu in cap. Cand un clip incepe cu, "cercetatorii de stiinta au spus", bla bla bla, si nu da nume despre cine a zis asa ceva, inseamna ca ceva e neinregula.
Normal ca e turtit la poli si bombat la ecuator.
Si ai si dovezi, fiind mai aproape de soare, ecuatorul are o alta clima decat clima polilor.
O sa iti pierzi timpul degeaba, si te faci de ras, cu pamantul tau plat.
Sunt o gramada de explicatii, cum e si asta cu bombat la ecuator.
Sigur, nu e perfect rotund, o sfera perfecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci daca pamantul ar fi plat, ar trebui sa aiba forma unei mese de bucatarie sa zicem (rotunda sau ovala), iar noi sa fim pe partea de deasupra.Asa e logic.Intrebarea e ce se afla dedesubt? O alta lume de care nu stim? Extraterestri care ne viziteaza si despre care noi credem ca vin din spatiu, dar de fapt ei sunt tot de pe pamant, deci nu sunt extraterestri? Sau - cei care locuiesc dedesubtul nostru stiu ca pamantul este plat si ca noi existam? Astea sunt intrebarile pe care ar trebui sa ni le punem...
Foarte interesant subiectul.

| oz_1736 a răspuns:

Daca pamantul ar fi plat dimineata ar incepe in acelasi moment pe tot pamantul. Nu ar mai fi diferentele de fus orar. Umbra pamantului se vede rotunda in fiecare seara pe suprafata lunii (primul sau ultimul patrar), altfel s-ar fi vazut o linie

| socipath63092 explică (pentru oz_1736):

Exista explicatie logica si dovedita pnetru asta

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Logică, poate, dar dacă pleci de la premise greșite, cu logica ajungi la balamuc.
Dovedită?
Dovezile sunt bune la tribunal nu sunt criteriu de adevăr pentru o afirmație.

| alex15ccc a răspuns:

Intr-adevar, pamantul este plat; pot sa-ti confirm cu certitudine acest fapt. recent am avut de facut o reparatie la statia internationala(eu lucrez ca inginer la NASA) si am facut cateva poze din spatiu:
https://kearsleyeclipse.com/......00x600.png

ps. sa nu dai mai departe aceasta poza, altfel risc sa-mi pierd serviciul.

| SandraEve a răspuns:

Mari dileme existentiale ce avem noi. Si daca e, ce? Cu ce te afecteaza? Cu ce iti schimba viata? Daca nu e, ti se schimba viata cu ceva? Te afecteaza in vreun fel?

| socipath63092 explică (pentru SandraEve):

DA,societatea ar trebui modificata 99 la suta religia, stiinta, increderea in oameni, democratia ar fi complet totul schimbat

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru socipath63092):

"eu sunt o oaie neagra multi sunt ca mine și noi nu suntem acceptați fix de asta din cauza oamenilor ca tine". Vezi ca esti cam delusional, s-ar putea sa ai tulburare de personalitate schizotipala.

Faza ca NASA a inventat toate astea prntru fonduri e o vrajeala. Nu NASA a descoperit ca pamantul e rotund, se stie inca din secolul 6 inainte de Hristos, a fost un fapt descoperit de vechii greci, si ma indoiesc ca a avut cineva ceva de castigat din creerea unei teorii false. Cand ne gandim la perioada cu 2500 de ani in urma, tindem sa credem ca oamenii erau inapoiati si needucati, dar aparent noi am dat inapoi.

| socipath63092 explică (pentru WhatABeautifulDay):

Cine zice ca o fac doar pentru fonduri? poti controla multe minti cu indoctrinarea

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Eu zic să începem să modificăm.
Hai să începem noi doi să schimbăm.
Cu ce vrei tu, cu aia să începem.
Spune cum să schimbăm.
Chiar mă interesează, și eu voiam să schimb totul de mult și nu aveam cu cine.

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Și la ce le folosește să controleze minți?
Că fiecare lucru trebuie să folosească la ceva, nu?

| socipath63092 explică (pentru sadrian46):

Da,teroia mea este ca se joaca dea Dumnezeu
au facut pacte cu satan si acum au puterea absoluta
imagineaza ti ce tare ar fi sa detii totul si sa faci ce iti vrea ***

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Și după ce le controlezi ce faci cu ele, care ar fi scopul?

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Eu zix că dacă îi bagi și pe Dumnezeu și mai ales pe Satan la înaintare, ca să îți susții teoria, asta devine tare de tot.
Puterea absolută cum ar fi, că asta chiar mă depășește, nu poți să aprofundezi un pic?

| Rd79 a răspuns:

Nu ziceai ca ai IQ de 163 or something?

| socipath63092 explică (pentru Rd79):

Ai o minte rigida faptul ca tu crezi în ceva ce spun toți te face o oaie
gândește singur
eu sunt o oaie neagra multi sunt ca mine și noi nu suntem acceptați fix de asta din cauza oamenilor ca tine

| Rd79 a răspuns (pentru socipath63092):

M-ai prins, sunt o oaie proasta pentru ca cred ca pamantul e un sferoid. Nu toti suntem la fel de inteligenti ca tine sa stim ca de fapt el este plat. Asta e, noi astia simpli folosim gometria euclidiana.

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Eu de exemplu nu cred ân nimic, asta înseamnă că și eu sunt rigid?
Dar nu ne spui cine nu te acceptă pe tine și de ce?

| socipath63092 explică (pentru sadrian46):

Vai nici nu ma mai obosesc sa iti raspud..cauza pierduta efectiv

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Nu te obosi, să nu faci febră la neuroni cumva, să încapă în continuare conspirațiile și elucubrațiile pe ei.

| socipath63092 explică (pentru sadrian46):

Ba esti cam obosit. culca-te, trezește te, du te la psihiatru inca 10 ani apoi studiaza toate argumentele pamantului plat si spune mi dupa ce parere ai

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Eu o să am o ultimă intervenție, la care te invit să răspunzi, dacă vrei, bineînțeles.
Acum lumea se împarte în două.
O categorie de oameni care cred că pâmântul este rotund.
Printre ei sunt câțiva cei ce ți-am răspuns aici pe TPU.
Să numim această zonă, această categorie de oameni, Lumea Pământului Rotund.
Mai este altă categorie, mulțime de oameni care cred în teoria Pământului Plat, printre care și dta.
În lumea noastră Lumea Pâmântului Rotund, există, așa susținem noi, aici în lumea noastră, un satelit mai mare a Pământului, creat de om, numit Stația Spațială Internațională, pe care cercetători americani și ruși locuiesc temporar, unii câte 6 luni, apoi se reîntorc pe Pământ cu o navetă spațială.
Asta susținem noi aici în lumea noastră.
Acum cu un avion de război rus, poți face o plimbare în spațiu la limitele atmosferei terestre, plătind cam 2 milioane de $ o plimbare.
Și pe Stația Spațială Internațională ai putea avea acces dta ca persoană privată, dacă ai achita de exemplu să zicem 20 milioane $, plus ceva antrenamemt fizic special.
Mie îmi pare ră prima dată că nu sunt miliardar, dar de acum o să mă străduiesc mai tare, pe tema asta
Mie îmi pare bine că discut cu dta, un om inteligent, printre altele, și sper că vei înțelege ce o să spun de acum înainte, mai jos.
Eu îți ofer 10 milioane $ în acest scop.
Aranjez eu cu rușii să te ducă și să te aducă de acolo contra cost.
Te invit în Lumea Pământului Rotund să stai în Stația Spațială Internațională, timp de 6 luni, timp în care te vei învârti de mii de ori în jurul Pământului, vei regăsi toate continentele lipsă, vei constata că însuși Pământul se învârte și nu stă pe loc.
1. Ai accepta invitația să vii în Lumea mea, care este Lumea Pământului Rotund?
2. După ce ai coborâ pe Pământ, din naveta care te aduce acasă pe Pâmânt, ai rămâne aici în Lumea Pământului Rotund, sau te-ai întoarce înapoi în Lumea Pământului Plat și ai susține în continuare că Pâmântul e plat, pentru că așa zic unii pe You Tube.
Te rog să îmi faci onoarea să îmi răspunzi, iar eu voi lua în considerare cu cea mai mare seriozitate răspunsul dtale fără nici comentariu denigrator sau badjocoritor.

Răspuns utilizator avertizat
| anonymus4106 a răspuns:

Pe de-o parte e bine că ești curios, vrei să afli mai multe și ai avut curajul să-ți exprimi opinia aici. Pe de altă parte, comunitatea TPU este în general super-acidă, mai ales la știință, așa că nu poți purta o discuție ca de la om la om.

Am fost și eu curios de Ipoteza Pământului Plat (IPP - sună mai bine happy )pentru o săptămână. Problema este că aceasta nu acoperă nici pe departe golurile acoperite de Pământul rotund. S-au dat ca exemple sateliții. Apoi ai cazul clasic al vaporului care se ascunde după orizont, unde IPP o explică cu ajutorul refracției. Problema este că în alte cazuri, IPP ignoră refracția și nu este consecvent. Apoi, ai fazele zi/noapte, unde poți să vezi clar cum apune soarele. Explicația pe care am văzut-o în cazul IPP e sărăcăcioasă (soarele converge către orizont, dându-ți impresia că se mișcă în jos?). După aceea ai constelațiile care sunt diferite în Australia față de Europa, deci ai două variante: fie Australia e o minciună, fie stelele sunt mult mai aproape.

Din toate exemplele se mai sus reiese că dacă IPP ar fi adevărată, ar trebui refăcută toată știința. Evidențele care susțin IPP sunt mult mai puține decât cele care susțin Pământul rotund și toată știința care ar fi destrămată în cazul Pamantului plat.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonymus4106):

Așa mi-ar place să pot să destram toată știința!
Dacă am timp. s-ar putea să și încerc!
De ce nu se poate.
Știința este coerentă.
Și are un instrument numit radieră.
Dacă ceva este greșit își recunoaște greșeala și șterge.
Noțiuni noi le înglobează pe cele vechi sau le înlătură.
Nu este știința mea, a ta sau a noastră este știința întregii omeniri.
Este moștenirea de pe care o lăsăm viitorului ca instrument de supraviețuire.
Nu este știința dintr-o bibliotecă ca acea din antica Alexandria ( Iskandaria), care a ars, ci din milioane de biblioteci, mai nou și digitale și interconectate prin Internet.
Este în cărți, reviste înregistrări digitale și în construcții, mașini și aparate, în mințile specialiștilor.
Nu se poate destrăma cum vrem noi, cum vor unii, cu teorii, mai exact pseudo teorii ca aceea a pământului plat.

| aXy99 a răspuns (pentru anonymus4106):

"comunitatea TPU este în general super-acidă"
Mi se pare ca toata lumea si-a pastrat calmul si au avut bun simt. Eu nu mi-am batut capul, ca-ncepeam sa-mi bag si scot de mult timplaughing

| sabin89 a răspuns (pentru sadrian46):

Puţin mai sus ai zis: "Eu o să am o ultimă intervenţie".
Şi ai mai avut încă cinci.

| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

Da, și ce vrei să spui cu asta?
Eu am observat că știi să numeri până la 5.
Străduie-te. în curând vei ști să numeri până la 6.
N-a ajuns ca să învețe,
Școala, cel puțin primară,
Că acum la bătrânețe,
Ajungea și profesoară.
( Rața, de Arghezi).

| superAndrei a răspuns:

Eu nu cred in asta, nu inteleg de ce fortele care conduc pamantul ar tine secret chiar acest aspect.Pentru ce? Cu ce ne modifica?
Canalul de Youtube Top Opt a facut un video fain despre acest subiect! Go and watch it!

| socipath63092 explică (pentru superAndrei):

L-am vazut si paradox Romania a venit cu raspunsuri foarte bune

| MMAV a răspuns:

Îmi pare rău că îți stric entuziasmul, dar pământul nu este plat, nici pătrat, nici cub... dacă în realitate vrei să te documentezi îți sugerez să citești argumentele științifice cu atenție și dacă teoriile conspirației le pot nega corect argumentat sau nu atunci poți trage concluzia corectă. Eu consider că am trecut de momentul istoric în care mai putem accepta această teorie din moment ce experimental fizic pământul are forma unui elipsoid, adevăr atestat de diverse fapte și experiențe.