| socipath63092 a întrebat:

Mai crede cineva in pamantul plat? Am 13 ani si ma documentez deja de 1 an si chiar are logica cam tot ce este legat de pamantul plat si ca suntem mintiti

Răspuns Câştigător
| LifeIsSimple a răspuns:

Mai oameni, omul a intrebat daca pamantul este plat, voi in loc sa veniti cu dovezi, veniti cu raspunsuri de genul ca are mintea ingusta, sau cum poti sa crezi aberatii ca si acestea... Chiar nu aveti argumente?

82 răspunsuri:
| socipath63092 explică (pentru Nemessys):

Nu m-am intoxicat am cautat si am gasit
cauta in carti informatii despre pamantul plat si explicatiile lui
gravitatea nu exista exista doar densitate a aerului
dar mda crezi ce vrei

| socipath63092 explică (pentru Hammurabi):

Https://www.submarinecablemap.com/
uite aici cum functioneaza tot

| socipath63092 explică (pentru sadrian46):

Esti putin sarit de pe fix
faza este ca eu aduc argumente logice ba le poti verifica, analiza, cerceta.si apoi discutam

| socipath63092 explică (pentru sadrian46):

Ba esti cam obosit. culca-te, trezește te, du te la psihiatru inca 10 ani apoi studiaza toate argumentele pamantului plat si spune mi dupa ce parere ai

| Hammurabi a răspuns (pentru socipath63092):

Păi ce treabă are GPS-ul sau televiziunea prin antene parabolice (satelitară) cu rețeaua de cabluri submarine continentale?
Sunt chestii diferite, tehnologii diferite.
Iar ce afirmi tu e eronat (faptul că sateliții nu există pentru că nu apar în filmările din spațiu).
Sateliții artificiali îi poți observa foarte simplu cu un telescop adecvat.
Eu dețin de mulți ani un telescop Bresser și îți pot garanta că poți vedea sateliții, mai ales pe cei geostaționari care sunt mult mai ușor de localizat.
Dacă ești încă neîncrezător, fă rost de un telescop și îți pot da in format.pdf baza de date de la Concerned Scientists UCS Satellite Database pe care am folosit-o și eu, și vei găsii toți sateliții cu datele necesare (tipul orbitei, longitudine, perigeu, apogeu, excentricitate, înclinație, perioadă, etc.) pentru a putea localiza și vedea ce vrei tu.
Poate dacă vei vedea cu ochii tăi, n-o să mai ai dubii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Eu o să am o ultimă intervenție, la care te invit să răspunzi, dacă vrei, bineînțeles.
Acum lumea se împarte în două.
O categorie de oameni care cred că pâmântul este rotund.
Printre ei sunt câțiva cei ce ți-am răspuns aici pe TPU.
Să numim această zonă, această categorie de oameni, Lumea Pământului Rotund.
Mai este altă categorie, mulțime de oameni care cred în teoria Pământului Plat, printre care și dta.
În lumea noastră Lumea Pâmântului Rotund, există, așa susținem noi, aici în lumea noastră, un satelit mai mare a Pământului, creat de om, numit Stația Spațială Internațională, pe care cercetători americani și ruși locuiesc temporar, unii câte 6 luni, apoi se reîntorc pe Pământ cu o navetă spațială.
Asta susținem noi aici în lumea noastră.
Acum cu un avion de război rus, poți face o plimbare în spațiu la limitele atmosferei terestre, plătind cam 2 milioane de $ o plimbare.
Și pe Stația Spațială Internațională ai putea avea acces dta ca persoană privată, dacă ai achita de exemplu să zicem 20 milioane $, plus ceva antrenamemt fizic special.
Mie îmi pare ră prima dată că nu sunt miliardar, dar de acum o să mă străduiesc mai tare, pe tema asta
Mie îmi pare bine că discut cu dta, un om inteligent, printre altele, și sper că vei înțelege ce o să spun de acum înainte, mai jos.
Eu îți ofer 10 milioane $ în acest scop.
Aranjez eu cu rușii să te ducă și să te aducă de acolo contra cost.
Te invit în Lumea Pământului Rotund să stai în Stația Spațială Internațională, timp de 6 luni, timp în care te vei învârti de mii de ori în jurul Pământului, vei regăsi toate continentele lipsă, vei constata că însuși Pământul se învârte și nu stă pe loc.
1. Ai accepta invitația să vii în Lumea mea, care este Lumea Pământului Rotund?
2. După ce ai coborâ pe Pământ, din naveta care te aduce acasă pe Pâmânt, ai rămâne aici în Lumea Pământului Rotund, sau te-ai întoarce înapoi în Lumea Pământului Plat și ai susține în continuare că Pâmântul e plat, pentru că așa zic unii pe You Tube.
Te rog să îmi faci onoarea să îmi răspunzi, iar eu voi lua în considerare cu cea mai mare seriozitate răspunsul dtale fără nici comentariu denigrator sau badjocoritor.

| alex15ccc a răspuns:

Intr-adevar, pamantul este plat; pot sa-ti confirm cu certitudine acest fapt. recent am avut de facut o reparatie la statia internationala(eu lucrez ca inginer la NASA) si am facut cateva poze din spatiu:
https://kearsleyeclipse.com/......00x600.png

ps. sa nu dai mai departe aceasta poza, altfel risc sa-mi pierd serviciul.

| sabin89 a răspuns:

Ar fi bine să fie plat. Am încerca să-i convingem pe ruşi să se ducă mai către marginea farfuriei si apoi le-am face vânt. Să se ducă mai încolo... happy

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ti-a luat un an sa ajungi la concluzia asta? Te-ai documentat unde, pe site-uri obscure? rolling on the floor)))

| Frank51 a răspuns:

Daca ai stii cat de perfect este sistemul in care traim...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia si zboara cu avionul un pic si o sa vezi cit de ilogica e toata timpenia cu pamintul plat.

| anonymus4106 a răspuns:

Pe de-o parte e bine că ești curios, vrei să afli mai multe și ai avut curajul să-ți exprimi opinia aici. Pe de altă parte, comunitatea TPU este în general super-acidă, mai ales la știință, așa că nu poți purta o discuție ca de la om la om.

Am fost și eu curios de Ipoteza Pământului Plat (IPP - sună mai bine happy )pentru o săptămână. Problema este că aceasta nu acoperă nici pe departe golurile acoperite de Pământul rotund. S-au dat ca exemple sateliții. Apoi ai cazul clasic al vaporului care se ascunde după orizont, unde IPP o explică cu ajutorul refracției. Problema este că în alte cazuri, IPP ignoră refracția și nu este consecvent. Apoi, ai fazele zi/noapte, unde poți să vezi clar cum apune soarele. Explicația pe care am văzut-o în cazul IPP e sărăcăcioasă (soarele converge către orizont, dându-ți impresia că se mișcă în jos?). După aceea ai constelațiile care sunt diferite în Australia față de Europa, deci ai două variante: fie Australia e o minciună, fie stelele sunt mult mai aproape.

Din toate exemplele se mai sus reiese că dacă IPP ar fi adevărată, ar trebui refăcută toată știința. Evidențele care susțin IPP sunt mult mai puține decât cele care susțin Pământul rotund și toată știința care ar fi destrămată în cazul Pamantului plat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei, dacă nici gravitatea nu există, care funcționează până la capătul universului...
Deci dta când ți se lipesc labele pe pământ este datorită densității aerului. Dar densitatea aerului ce este? Vai de noi, vai de noi!
Le spui și la profesorul, profesoara ta de fizică acestea?
Mai poți învăța din manualul de fizică de la școală cu aceste idei în minte? Îți dai seama unde poți să ajungi cu ele? O să mai poți trăi printre oameni fără ajutor specializat?
Cum a început asta să se manifeste la tine, treptat sau brusc? Părinții și cei din jur nu au observat nimic?
Noi aici pe TPU, cel puțin eu, sunt dispus să te ajut cât îmi permite această locație, TPU, să o fac.
Dacă este un psiholog alocat școlii dtale, este bine să îi comunici teoriile tale, să spună și el ce părere are despre ele, și să decidă el cum te poate ajuta.
Dacă mai ai nevoie de ceva, care îmi stă la dispoziție, nu ezita, nu închide acest dialog, nu despre pământul plat este vorba în cazul dtale, este un virus informatic cu care trebuie dta să lupți cu ajutor specializat.
Toate cele bune. Cele mai bune urări de sănătate din partea mea, în toate domeniile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

Nu este bine să vorbești așa despre ruși.
Sunt vecinii noștri. USA e cam departe și un scut antirachetă și 3 soldați americani care le păzesc, sunt o pavăză cam subțire.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Și după ce le controlezi ce faci cu ele, care ar fi scopul?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Eu zix că dacă îi bagi și pe Dumnezeu și mai ales pe Satan la înaintare, ca să îți susții teoria, asta devine tare de tot.
Puterea absolută cum ar fi, că asta chiar mă depășește, nu poți să aprofundezi un pic?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonymus4106):

Așa mi-ar place să pot să destram toată știința!
Dacă am timp. s-ar putea să și încerc!
De ce nu se poate.
Știința este coerentă.
Și are un instrument numit radieră.
Dacă ceva este greșit își recunoaște greșeala și șterge.
Noțiuni noi le înglobează pe cele vechi sau le înlătură.
Nu este știința mea, a ta sau a noastră este știința întregii omeniri.
Este moștenirea de pe care o lăsăm viitorului ca instrument de supraviețuire.
Nu este știința dintr-o bibliotecă ca acea din antica Alexandria ( Iskandaria), care a ars, ci din milioane de biblioteci, mai nou și digitale și interconectate prin Internet.
Este în cărți, reviste înregistrări digitale și în construcții, mașini și aparate, în mințile specialiștilor.
Nu se poate destrăma cum vrem noi, cum vor unii, cu teorii, mai exact pseudo teorii ca aceea a pământului plat.

| aXy99 a răspuns (pentru anonymus4106):

"comunitatea TPU este în general super-acidă"
Mi se pare ca toata lumea si-a pastrat calmul si au avut bun simt. Eu nu mi-am batut capul, ca-ncepeam sa-mi bag si scot de mult timplaughing

| sabin89 a răspuns (pentru sadrian46):

Puţin mai sus ai zis: "Eu o să am o ultimă intervenţie".
Şi ai mai avut încă cinci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

Da, și ce vrei să spui cu asta?
Eu am observat că știi să numeri până la 5.
Străduie-te. în curând vei ști să numeri până la 6.
N-a ajuns ca să învețe,
Școala, cel puțin primară,
Că acum la bătrânețe,
Ajungea și profesoară.
( Rața, de Arghezi).

| RAY a răspuns:

Cei care cred nu stiu de fapt nimic,asta inseamna a crede, eu stiu faptul ca pamantul este sferic pentru ca vad umbra pamantului pe luna cand e eclipsa lunara, nu am nevoie de credinta, toate planetele sunt sferice din cauza gravitatiei, asa sau format toate

| Rd79 a răspuns (pentru socipath63092):

Deci satelitii nu exista. Ok... Ai telefon? Are GPS? Cum merge?