| anonim_4396 a întrebat:

Mai mediteaza cineva inainte sa doarma? Sau sunt eu singurul care face asta?

21 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Da, si asta ma ajuta sa dorm mai bine.

| Necrophagist a răspuns:

Măi să fie, oamenii de pe TPU gândesc, uite cum aflu şi eu lucruri noi.

| DianaScorpio a răspuns:

Da...si eu uneori inainte sa adorm ma gandesc la tot felul de lucruri, desi prefer sa o fac in timpul zilei mai mult.

| Hăgiul a răspuns:

Angus35, starea alfa este când dormi...inconştienţă parţială.
Pentru mine seara are ceva special, când mă uit pe geam şi mai bate o briză de aer, lampadarul de afară călăuzeşte drumul unor frunze căzute în liniştea aia parcă venită din altă lume. Când altcândva să mai simţi aceasta decât seara? Când să mai vezi luna, stelele, când să gândeşti mai limpede, dacă nu noaptea? Eu da, întotdeauna înainte de a adormi meditez. Este destul timp pentru somn în atâţia ani pe care ai să-i trăieşti, dar noaptea ţine câteva ore. Credeţi-mă un ciudat, puţin îmi pasă şi vă invit şi pe voi la visarea cu ochii deschişi, seara. Este o plăcere rară.

| bebetho a răspuns:

Da, deşi uneori aş vrea să adorm mai repede.Mă întind cu meditatu', mă uit la ceas şi-a trecut 1 oră iar eu la fel de treaz, chiar energic aş zice.

| VacutzaRoscata a răspuns:

Si eu fac asa mai mereu, de asta adorm greu

| Crisis a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin meditatie. Eu intru in starea Alfa inainte sa adorm.

| Crisis a răspuns:

@angus35, citeste aici: http://www.silvaultramind.ro/blog/?p=39. :D

| ZZG a răspuns:

Hello happy
pai eu cred ca esti singuru'
lumea face altceva inainte sa doarmalaughing

| Flaviius87 a răspuns:

Daa...nu pot sa dorm pana nu imi aranjez gandurile, si pana nu stiu ca ar fi o rezolvare pentru orice probleme intalnite peste zi, si mai ales imi fac planuri, incerc activitatea de a gandi in special la idei pentru a scrie pe blogul personal...
Arunca o privire, poate o sa-ti placa!
http://trebuie-sa-asculti.blogspot.com/
Numai bine!

| ioana_5848 a răspuns:

Buna. happy
In primul rand, la ce te referi prin "a medita inainte de culcare"?

| ioana_5848 a răspuns:

DA! Si eu meditez tot timpul inainte de culcare. Si de multe ori nu pot sa adorm daca stiu ca nu am facut ceva ce trebuia sa fac in acea zi. Sunt de parere ca o persoana responsabila se gandeste de 2 ori inainte de a actiona si ca mereu este preocupat de cum sa faca lucrurile cat mai bine. si cand sa analizeze lucrurile astea, daca nu inainte de culcare, cand este linistit si are starea aceea buna dinaintea somnului?
happy

| alina17ilinca a răspuns:

Mmm...cunosc asta. I-mi place ffffoarte mult sa meditez inainte sa adorm. Este asa placut, sa visezi la fel de fel de lucruri reale si nereale chiar. Si cred ca nu-i nimic rau in asta, unica este ca nu te ajuta sa adormi mai repede, ci dimpotriva te face sa ta mai zvircolesti big grin

| lookingforlove a răspuns:

Eu o fachappy intotdeauna ma gandesc la toate ce s-au intamplat de peste zihappy nu cred ca e nimic rau in asta, mai ales ca asa "aranjezi totul la locul lor"happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Meditez dimineata la cele 7 chakre si la aura, seara nu. Inainte sa adorm ma gandesc ce va fi maine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@crisis ce e aia starea alfa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiti de asta se numeste noaptea un sfetnic bun pentru ca iti vin in minte o gramada de ganduri care iti pot schimba viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Nicooooo a răspuns:

Eu una nu...winking Dar poate nu esti singurul;-?

| alexcrazydog a răspuns:

Cred ca toti reflectam asupra anumitor lucruri inainte de a adormi.

| Bianca_2892 a răspuns:

Si eu!