| anonim_4396 a întrebat:

Maine este "Solemnitatea tuturor sfintilor", ziua mortilor cum obisnuim sa spunem. Sfinţii pe care Biserica îi celebrează maine într-o singură sărbătoare, nu sunt doar cei pe care îi avem scrişi în calendare. Sunt celebraţi toţi acei oameni care în viaţa lor pamanteasca au trăit în fapte iubirea faţa de Dumnezeu şi faţa de aproapele, oameni care acum se bucura de vederea lui Dumnezeu. Între fericiţii din cer se află cu siguranţa mulţi dintre cei pe care noi i-am cunoscut pe acest pamant: parinti, bunici, copii, frati si surori, prieteni; intr-un cuvant, oameni mai importanţi sau mai puţin importanţi, mai bogaţi sau mai saraci, simpli sau învaţaţi, tineri sau batrani, toţi avand în comun un singur lucru: disponibilitatea de a se fi daruit, de a fi facut ceva pentru alţii in viata, ca si acum, din paradis. Veti putea spune maine, pentru toti cei de acolo cunoscuti sau necunoscuti, indiferent de confesiune, o rugaciune si o multumire pentru ceea ce au facut bun in viata lor?

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Obisnuiesc sa fac macar o rugaciune in fiecare zi. Poate nu atat de cuprinztoare dar categoric pornita din suflet. Aprinderea unei lumanari oriunde ar fi aprinsa ea, duce prin gandul nostru lumina celor ce o doresc. O candela langa icoana ta, aprinsa dimineata inaintea rugaciunii, iti da putere si speranta peste zi. Multumesc pentru ca ne-ai amintit - eu voi spune o rugaciune pentru toti cei trecuti dincolo.

7 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Foarte frumos, Oliana! Suntem mereu acaparati de micile si marile probleme ale vietii si uitam de multe ori de proprii nostri morti....Sigur ca acesti oameni merita o rugaciune pentru modul exemplar in care au trait...cu dragoste pentru cei din jurul lor si cu credinta intru Domnul!
Iti multumim ce ne-ai amintit!

| yadora a răspuns:

De multe ori la necaz ne intoarcem cu fata la sfinti si imploram indurare, mantuire, binecuvantare... dar uitam sa facem asta zilnic, fiindca pacatuim la fiecare pas... ori cu gandul ori cu fapta ...si putini sunt cei care spun o rugaciune pentru cei care s-au sacrificat pentru noi prin post si rugaciune si care au incercat sa ne indrume spre bine...

| anachida a răspuns:

Salut! Da, Oliana noi chiar vom merge maine la cimitir, la noi in zona, se merge la cimitir de 1 noiembrie, unde se sfintesc mormintele, ne adunam rude, prieteni, cunostinte, la mormintele celor dragi! desigur, rostim o rugaciune, ne amintim cu drag de cei dragi disparuti, dam de pomana..., varsam o lacrima! Aducem vesnica recunostinta, rugaciune si multumire catre cei dragi plecati dintre noi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai mei nu-s personaje de basm, au fost mancati de viermi, la fel cum se intampla cu toti cei care mor. Astea-s povesti de speriat copiii si cei care nu pot sau no vor sa rationeze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apocalipsa 19; 10-si m-am aruncat la picioarele lui ca sa ma inchin lui, dar el mi-a zis; fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai care pastreaza marturia lui Isus.Lui Dumnezeu inchina-te! Sunt Roberto si va rog cititi biblia ca sa stiti cui sa va inchinati. Daca spunem ca il iubim pe Dumnezeu si nu respectam poruncile Sale suntem mincinosi. Urmariti speranta tv sau www.incepesatraiesti.ro,nu uitati; Biblia sa o cititi si veti sti mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Www.incepesatraiesti.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rugati-va pentru cei vii