| dollydee a întrebat:

Mereu ma lovesc de intrebarile astea...de ce nu gasesc raspuns la intrebarile care incep cu "de ce"?

4 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daia.

| Razvan a răspuns:

Si cine a zis ca nu gasesti? Doar ca e interpretabil, tinde spre filozofie si nu spre preciziehappy

| Maximus a răspuns:

Ba gasesti raspuns la intrebarile care incep cu "de ce" fiindca fara acestea nu se pot formula anumite intrebari care au ca subiect o cauza? De exemplu : "M-am certat cu x!" Intrebare fiind " De ce te-ai certat cu x?" incerci sa gasesti cauza ce a dus la cearta, aceasta nefiind relatata in afirmatia care ti-a dat posibilitatea de a afla cauza/motivul folosind "De ce" sau "Din ce CAUZA/MOTIV"!

| Flori a răspuns:

Dollydee,"de ce-urile" au atatea raspunsuri incat e imposibil sa gasim unul coerent, sau unul care sa ne multumeasca pe noi.Pentru ca, de cele mai multe ori, intrebarile care incep cu "de ce" sunt cele care ne framanta, cele care nu ne dau pace, si, deseori, dorim un raspuns care sa ne "aline", intr-un fel...