| Vizitiul a întrebat:

Munca ne ofera dreptul la viata? Multi spun ca viata-i scurta, dar este ciudat ca-n ciuda acestui fapt, oamenii au timp sa -si urasca semenii. De asta spun ca viata-i suficient de lunga. Sa fie ura factorul care ne influenteaza sa percepem viata ca fiind una scurta? Argumentati.

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cine a spus ca munca iti da dreptul sa traiesti Vizitiule, pai in Romania sunt mai multi cei care nu muncesc, si garantez ca traiesc mai bine decat ceilalti.Cat priveste ura care este o caracteristica psihologica individuala functie de scufita fiecaruia si nu are nicio legatura cu munca.

| EmaS a răspuns:

Viata este scurta si plina de necazuri.Prea putine momente de fericire.De aceea haideti sa traim frumos sa avem sentimente nobile.Sa nu uram.Ura ne face rau si noua.Ne putem imbolnavi, ne amaram vietile comparandu-ne cu altii.Si,da, ne putem scurta viata fiind tot timpul nemultumiti.Ne putem imbolnavi de inima,tensiunea arteriala, stres, etc.Dar mai bine sa fim multumitori pentru tot ceea ce avem.Sa privim la cei care au mai putin decat noi.

| Vizitiul explică:

Ramona -Nu stiu cum vad altii, dar eu vad ura ca fiind un surplus in vietile noastre, unul care ocupa timp. Un timp irosit.

| Alphawolf a răspuns:

Dreptul la viata este datorat conditiilor prielnice de viata. Munca si constiinta ne ofera doar un statut in viata.
Nu cred ca are ura vreo legatura cu perceperea vietii ca fiind scurta. Eu cred ca percepem viata ca fiind scurta din cauza constiintei(ingrijorarii, fricii si a idealurilor neimplinite). Omului ii este frica de necunoscut, este ingrijorat pentru cei ce raman si nu prea poate intelege viata fara el. Fiecare persoana este constienta de sfarsitul vietii, iar odata cu innaintarea in varsta ne gandim din ce in ce mai des la moarte, fapt pentru care gandul ne creeaza perceperea vietii ca fiind scurta.

| ramona30 a răspuns:

In niciun caz. Percepem viata ca fiind scurta pentru ca nu reusim sa facem tot ceea ce am vrea si ne-ar mai trebui timp. Timpul limitat este factorul care ne face sa percepem viata ca fiind scurta.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Numai sa-ti urasca semenii? Au timp sa stea in relatii dezastruase, au timp sa stea in job-uri pe care le urasc visceral... dupa cum unii au timp sa se uite in curtea vecinului.
De acum un patru de cand era sa-mi cada o caramida in cap de la o cladire aflata in renovare, lungimea si scurtimea vietii au devenit pentru mine notiuni relative. Nu o spun la modul pesimist, dar tocmai pentru faptul ca nu stim cat ne e dat sa traim, ar trebui sa nu mai pierdem timpul facandu-ne rau atat noua, cat si altora.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Viata nu e scurta sunt multi ani de trait uneori ne saturam ca nu stim ce sa facem, e un pleonasm (viata e scurta) e prea lunga mai bine zis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint ocupat caci plutesc pe strunele muzicii lui Motzart.Revin diseara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot respectul domn'birjar, daca munca iti ofera dreptul la viata de ce obosesti cind o prestezi, oboseala dauneaza grav sanatatiiwinking