| anonim_4396 a întrebat:

Ne influenteaza viata autosugestia?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Ne-o poate influenta. De exemplu te poate chiar vindeca de o boala, daca este o autosugestie foarte puternica.

9 răspunsuri:
| Aimèeeee a răspuns:

Da.
Hai sa-ti dau un exemplu: Unele persoane sunt dependente de pastile.
Poti sa iei in locul unei pastile un bob de fasole pretinzand ca este pastila, de multe ori efectul este acelasi.

NOname
| NOname a răspuns:

Desigur.

| Duucu a răspuns (pentru Aimèeeee):

Placebo.

| Aimèeeee a răspuns (pentru Duucu):

happy

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Autosugestia ne mentine in viata.

| LittleLady a răspuns:

Da foarte mult, de cele mai multe ori in bine. Face bine ca atunci cand esti in depresie sa te autoincurajezi.Asta conteaza cel mai mult, nu ca sfaturile prietenilor n-ar conta.Din ele te inspiri mai mult dar nu iti dau atat de multa putere inct sa treci mai departe cu un nou caracter!

| Shammal a răspuns:

Tu iti creezi practic, literalmente, fiecare moment pe care il traiesti = viata; autosugestia e o tehnica prin care incepi sa-ti dai seama de acest lucru

| DomnişoaraClannad a răspuns (pentru Aimèeeee):

Ăsta e doar efectul placebo.Ai încurcat termenii.