| a3e6u9 a întrebat:

Ne lipsește autocontrolul? Dacă da, de ce?

Răspuns Câştigător
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Da.Lipseşte la modul general. Oamenii se obişnuiesc prea mult cu stilul de viaţă pe care îl au şi deja devine ca un drog ce creează dependenţă, nu te mai poţi lipsi de el.Toate stările sunt provocate de efecte exterioare. Unii oameni pot intra în depresie şi creierul deja nu mai poate primi comenzi, oricât de mult s-ar strădui.Autocontrolul dispare în momentul în care oamenii cedează psihic.

6 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

Autocontrolul poate fi dobandit prin maturitatea gandiri!

| anonimg a răspuns:

Ne lipseste din pricina ca nu il punem in practica. Daca parintii nostri nu ne-au educat in privinta aceasta, macar noi sa depunem eforturi pentru noi si pentru copii nostri.

| Duucu a răspuns:

Autocontrolul este ceea ce ne deosebeste de animale, de asta unii sunt mai "oameni" decat ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de la om la om.

| andrei690 a răspuns:

Eu consider ca acesta ne lipseste din cauza inteligentei emotionale(eq) scazute-adica dificultatea de a ne gestiona emotiile happy. Din fericire aceasta, spre deosebire de IQ, se poate antrena.

| justgeorgi a răspuns:

Cred ca autocontrolul tine de noi si uneori nu mai suntem in masura sa stapanim aceasta taina. Uneori, stapanirea de sine piere in fata anumitor motive care duc la aceasta cauza.De exemplu, nervii.Atunci cand suntem nervosi ne pierdem autocontrolul.Il pierdem pentru ca suntem invinsi de nervi si nu mai putem stapanii taina controlului.Acesta nu lipseste, este ceva firesc omului, dar care trebuie descoperit si manuit cu atentie.