| Vizitiul a întrebat:

Nicolae Iorga spunea ca modestia este pentru prosti. Sunteti de acord?

Răspuns Câştigător
| Hăgiul a răspuns:

Nu stiu ce ziceti voi, dar eu cred ca el se referea la modestia cu care gandesti. Multi astazi nu aspira la nimic, nu vor nimic...si lasa asta pe seama "modestiei". Cat de ipocrit sa fii si sa-ti ignori toate acestea? Modestia a inceput sa fie astazi folosita ca o unealta pentru mai mult.
-Draga mama, mai vrei ceva?
-Nu!
-Hai sa-ti dau, nu mai fii asa modesta!
(de notat ca daca ar fi zis da, nu i-ar mai fi dat...)

25 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da, daca modestia te defineste in toate actiunile tale existentiale vei avea parte de o sărăcie din toate pozitiile si din plin.
"Ema, "Niciodata nu trebuie sa uiti de unde ai plecat". Pai daca am plecat din c*cat, vrei toata viata sa-mi bată la nas?
"au grija alti sa-ti recunoasca meritele", da, numai l-a temelie-ti dă.

| EmaS a răspuns:

Nu este adevarat.Niciodata nu trebuie sa uiti de unde ai plecat.Eu consider modestia o floare rara.,,A fi om e lucru mare,a fi domn e o intamplare.,,
Daca esti om de calitate, au grija altii sa-ti recunoasca meritele, nu trebuie sa te lauzi tu.

| EmaS a răspuns:

Hombre
Credeam ca nu te mai legi de persoana mea.M-am inselat?

| harciog a răspuns:

A constientiza ca esti prost,sau ca esti destept,sau ca esti increzut,sau ca esti modest, ei bine, simplu fapt ca le constientizezi le distrag din domeniul penibililui si le expun trairilor directe si trebuie sa admitem ca atita timp cit sintem constienti ca "o ceva"acea "o ceva"niciodata nu poate deveni defect.

| Necrophagist a răspuns:

Mereu am vrut să îmi repar narcisismul dar e cam imposibil să îţi torni alt caracter peste cel pe care îl ai aşa că am văzut partea bună a lucrurilor,m-am mulţumit mereu cu ce am,nu am invidiat pe nimeni, şi am rezistat în momente de melancolie puternică, toate astea doar gândindu-mă că-s geniu: ))

| blondissima a răspuns:

Mi-e frica sa spun ca sunt de acord. Ar insemna ca-s proasta rau. laughing

| elasexygagica a răspuns:

Da, sunt de acord

| Whiff a răspuns:

Personal,nu sunt de acord in totalitate.
Modestia e calitatea pe care ori o ai ori nu. Si daca o ai, atunci trebuie sa stii cand si cum sa o "folosesti". Daca nu stii, in momentul ala pot afirma ca "Modestia este pentru prosti."

| claudia01 a răspuns:

Modestia este pentru mediocri...

| Afdsa a răspuns:

Evident,că nu! Dacă toată lumea ar suferi de lipsă de modestie, ce ar mai ajunge din ţara asta?(sau din ce a mai rămas din ea...)

| Afdsa a răspuns:

@blondissima,de ce să-ţi fie frică dragă? Şi aşa eşti blondă, nu big grin?

| Balmung a răspuns:

Nicolae Iorga probabil se referea( nu ii pot citi gandurile unui geniu mort al doilea mondial ca numar de publicatii) ...la acea modestie prefacuta care mascheaza esecul si teama. Nu imi asum rapsunderea asupra actiunilor mele, dau cu modestie pe deasupra. Modestia falsa, din exteriorul firii. Exista si modestie naturala, care se afla in natura omului.E fireasca si de apreciat.

| RainUmbrella a răspuns:

Nu sunt de acord. Adica eu mereu nu spun am castigat nu stiu ce premiu mare la concursuri, sunt frumoasa etc. si toata lumea ma apreciaza! Gandeste-te daca n-am fi modesti am fi niste laudarosi si chiar ti-ar placea sa auzi toata ziua,, Eu am fost in Franta",,, Eu sunt cea mai tare" la un moment dat chiar te supara acesti oameni! Deci e clar aia modesti sunt oameni destepti e logic! E clar: Modestia nu este pentru prosti

| scumpik a răspuns:

Eu mai cunosc ceva :"Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul". Cred ca modestia este o calitate.Numai in lumea exagerat de dura in care traim valorile morale adevarate nu sunt recunoscute cum ar trebui ba mai mult sunt calcate foarte dur in picioare.

| Catherine a răspuns:

Nu

| paul21 a răspuns:

N.Iorga are dreptate. El s-a referit la societatea romaneasca si la valoarea acesteia. Vroia sa spuna ca in aceasta lume plina de haos, daca esti modest, esti luat de prost. Dupa parerea lui, cheia succesului in tara aceasta, din cele mai vechi timpuri este mandria, fala, linguseala. Fara ele nu ajungi atat de usor in varf!
Totusi nu sunt de acord cu aceasta afirmatie! Cheia succesului in tara noastra ar trebui sa fie modestia si cinstea! Dau ca exemplu oamenii care ne conduc! Cati dintre ei sau mai bine zis care dintre ei isi arata cu adevarat modestia? Raspunsul il gasiti in limbajul si vorbele lor! Asa a fost din totdeauna, chiar daca istoricii afirma altceva. Toti au ajuns in varf prin aceleasi metode! Cel putin asta e parerea mea!
Bafta!

| SecretLady a răspuns:

Evident ca nu!
Oameni modesti sunt oameni cu capwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In opinia mea e bine sa fii modest. Multi urasc persoanele care se lauda in exces.
Totusi, nu putem sa fim modesti tot timpul, na, poate ca intr-o buna zi modestia ne va impiedica sa ocupam un loc de munca bun, sau mai stiu eu ce... happy
Uneori trebuie sa stim cum sa ne aratam calitatile si modestia ne poate impiedica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e cea mai mare inepție pe care am auzit-o săptămâna asta pe TPU. Oricât de provocătoare pare afirmația pentru mine, modestul de mine se oprește aici. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pentru proști dacă face parte din interesul tău să fii modest.

Trebuie să ai o mândrie de sine, dar ca să nu pari arogant e bine să nu o arăți. Ah și să nu fii mândru degeaba.

Apoi mai știi, e și modestia materială :-s.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de asta a murit el.s-a crezut zeu, si orgolios fiind, a murit ca un caine.credincios istoriei si principiilor sale,laudabil de altfel, dar pentru un simplu capriciu politic, putea sa supravietuiasca mai mult decat sclipirii de o clipa a legionarilor.deci,nu cred ca modestia este pentru prosti.ci pentru diplomati, daca stiu cand sa o puna in practica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicolae Iorga era el insusi foarte modest, si nemernic, si neiubitor de tara si de neamwinking De-aia i-au tras-o baietii, scurt si practic!

| TheSearcher a răspuns:

Nu. daca esti modest nu atragi concurenta aratand ca ai mai mult decat altii.iar apoi nu vei avea prea multi dusmani big grin

| cosmin_1969 a răspuns:

Eu unu nu sunt de acord... daca modestia este pentru prosti atunci fala pentru cine e? gandeste si uh logicwinking