| Flav a întrebat:

Nu credeţi oare că sunt şi minciuni care te ajută să trăieşti? [Octavian Paler]

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Comunismul o mare minciuna, religia alta mare minciuna si lumea si le-a insusit, acum democratia, la noi o mare minciuna si noi suntem produsul acestor minciuni si la randul nostru mintim si noi de inghetam apele incat nici nu imi mai dau bine seama care mai este sensul adevarului si daca mai foloseste la ceva. Binenteles ca voi fi contrazis si vor incepe unii sa spuna, adevaru e calea cea dreapta, lumina, umanismul, spiritualitate, bla bla bla, aiurea, suntem o tara in pragul nebuniei generalizate, cei care vorbeste de dreptate are toporul in mana si fiecare dintre noi avem cate un streang de gat si besmeticim aiurea. Numai minciuna te salveaza, adevarul te ingroapa. Treceti intamplator pe langa un conflict intre doua bande rivale si se lasa cu o crima, mergeti sa depuneti marturie pentru ca adevarul e calea?

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@April aici nu este vorba de filozofie sau cat de banal filozof este Paler ci intr-adevar cugetarea este un truism, dar intrebarea nu face referinta la filozofie ci la minciuni, pe care in realitatea vieti tale ai auzit cu carul si pe care le observi dar critici tendetios un fost scriitor si jurnalist care nu a avut pretentia de filozof. Multe truisme a spus Paler a spus in ultima parte a vieti lui pe postul Antena 3 si acolo nu se facea filozofie si se discuta marile minciuni ale politicienilor, mizeria si viata noastra plina de neajunsuri pe care o traim. Ciudat raspuns ai dat, ii dai dreptate lui Paler dar cu toporul in mana.

| Vizitiul a răspuns:

Sunt de acord in totalitate. Si stii de ce? Pentru ca cel care minte, s-a gandit totusi la adevar, este constient de el si poate vietui. Din punct de vedere moral, eu nu sunt de acord cu minciuna. Mai bine sa mor cu adevarul in brate decat sa inving cu minciuna. Multi o sa-mi spuna ca sunt ipocrit...

April
| April a răspuns:

Sigur ca asa e.Cugetarea aceasta e un truism nu o filosofie.Paler n-a emis decat cugetari mediocre si la indemana oricui.Cu tot respectul pentru scriitor, filosoful e banal.Scuze adoratorilor sai.

| Flav explică:

@april - Da, sunt un ''adorator'' de-al lui. De ce spui ca a fost mediocru? De ce spui c-a fost banal ca filosof? Cate carti ai citit despre el, ca sa afirmi una ca asta? Stii ce realizari a avut? Doresc lamuriri daca se poate, fiindca m-a deranjat felul in care spus lucrurile, puteai afirma numai faptul ca nu-ti place, fara a arunca cu noroi.
@Hombre - felicitari pentru raspuns.

| Bacemi a răspuns:

Dupa cum spuneam cuiva sunt si adevaruri care trebuiesc modelate. Dar nu le putem spune minciuni. Asta daca vrem sa fim corecti. Asa cum nu e corect sa ne consideram oameni cu totii. Daca am face asta ar trebui sa ne alegem niste supraoameni, pentru ca nu suntem egali ca mod de percepere a vietii.

| carminaburana43 a răspuns:

In mod sigur da.De exemplu daca nu sti cite probleme te asteapta in viitor si poti fi fericit sau poti glumi pina atunci optimismul ajuta atit sa fii sanatos cit sa traiesti mai mult.Pe cind daca ai sti ca nu te mai asteapta nimic bun in viata te-ai tot consuma, te-ai imbolnavi si ti-ai scurta viata. Dar sunt si alte exemple dar nu am timp acum sa le scriu pe toate.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu-mi place sa mint pentru ca nu-mi place sa fiu mintit. Întotdeauna am considerat ca'' adevarul '', oricat ar fi de dureros e mai bun decat minciuna.

| hominid dreak a răspuns:

Ne insusim minciuni din lasitate. Uneori e bine sa nu spui adevarul, pentru ca adevarul e o sabie ce taie, dar e nevoie de mult tact sa nu spui o minciuna.Si minciuna e calea cea mai usoara de a rezolva o situatie dificila.Nu minciuna te ajuta sa traiesti, ci noi ajutam minciuna sa traiasca.

| Contrast a răspuns:

Ne mintim in fiecare zi...
Ne mintim ca nu am gresit, ci doar "nu puteam face altfel"...
Ne mintim cand spunem ca iubim... dar de fapt ne iubim pe noi prea mult, si pentru ca nu putem trai singuri, iubim pe cineva care stim ca ne ajuta sa traim mai frumos, mai cald, mai viu.
Ne mintim ca nu am imbatranit...doar ne-am "maturizat"
Ne mintim ca "maine va fi mai bine..." doar pentru faptul ca vrem sa gandim pozitiv chiar daca stim ca poate maine va fi la fel.
Ne mintim ca "am facut tot ceea ce ne-a stat in putinta", cand de fapt ne-am saturat sa mai luptam.
Ne mintim cand spunem ca suntem corecti si nu mintim...doar pentru faptul ca nu vrem sa recunoastem ca suntem imperfecti!
Dar toate aceste minciuni, (si multe altele de fapt) ne ajuta sa traim cu noi insine...sa depasim momentele in care ne e teama sa constientizam cat suntem de slabi! Si tristi, zambim sa si cand nu s-ar fi intamplat nimic si ne spunem ca de fapt viata e frumosa!
... o alta minciunica?!

| deviant18 a răspuns:

Intru-totul de acord cu paler. cu timpul am ajuns sa il consider scriitorul si filosoful meu preferatbig grin

| pyma a răspuns:

@april
Din câte ştiu eu, domnul Octavian Paler nu a fost un filosof, ci un scriitor şi un om de excepţie.
Eu una nu pot să nu mă întreb: dacă dumnealui a fost mediocru în cugetările sale, noi ce mai suntem?
Scuzele de la final sunt zeflemitoare, o insultă pentru cei care îl apreciază, ce nu îşi are rostul. Urât!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o practic deci nu cred.viata nu poate fi cladita pe minciuna.este o temelie subreda si totul se surpa. se darama.priveste societatea noastra. daca ma ajuta adevarul sa traiesc? foarte greu, dar ma descurc.fiindca mincinosilor le e asa de frica cand ii dai in vileag incit te ocolesc sau te lasa in pace.