| Vizitiul a întrebat:

Nu stiu cati oameni, atunci cand dau de greu, au puterea sa spuna:" O merit..."!?
Ce crezi, tu ai avut, sau crezi ca ai puterea sa spui asa ceva? Totusi, de ce ai spune, sau de ce nu ai spune?

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Si la mine au fost situatii in care am spus asta.Constiinta si pacatul ma apasa atunci.Au fost momente in cand nu mai rezistam, nu mai puteam dar ziceam :asta e, merit asta. Oricum Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce, greul va trece mai devreme sau mai tarziu si vom reveni la normalitate dar important e ce vom face la normalitate, la bine, daca vom avea puterea sa nu mai avem parte de greu meritat, sa nu mai meritam sa zicem asa.Numai bine

| MidnightLady a răspuns:

Da, o merit! Tot greul peste care am dat, l-am meritat. Nu cred insa, ca merit tot binele pe care l-am primit.

| andrei a răspuns:

Da

daca am facut un lucru rau merit si oamnei fac lucruri rele fara sa vrea

| Liviu a răspuns:

Cu ce mana dai cu aia primesti deci pielea mea'
Lucrurile rele care ni se intampla sunt 'rasplata' la cele rele pe care le-am facut la altiwinking

| F. a răspuns:

Da. mi-am spus asta.si chiar am fost suparata pe mine insami pentru greselile pe care le facusem
Am meritat anumite lucruri si sunt constienta de asta. Recunosc cand e vina mea.
Insa sunt si multe lucruri care nu inteleg de ce se intampla asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai constiinta pacatului in momentul in care cunosti legea morala. daca nu o cunosti, nu te simti vinovat si ti se pare normal tot ceea ce faci infiderent daca afectezi pe cineva sau nu. da eu cand gresesc am sentimentul de vinovatie si nefiind obisnuit sa mint, imi recunosc greselile, si mi le asum.de ce as spune? fiindca Dumnezeu este drept. cel ce nu spune urmeaza un principiu; pentru o minciuna mica mai trebuiesc inca 10 care sa o acopere.la un moment dat cel ce a gresit se pierde in propria mocirla si viata lui insasi devine o minciuna pe toate planurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti asumi greselile si sa recunosti ca ai gresit nu inseamna ca trebuie sa fii pedepsit,, cel putin ai putea fi inteles...