| anonim_4396 a întrebat:

Tu spui: "este imposibil". El spune: "ce este cu neputinta la oameni este cu putinta la Mine".
Tu spui: "sunt extenuat". El spune: "cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea…alearga si nu obosesc…"
Tu spui: "nimeni nu ma iubeste". El spune: "Te iubesc cu o iubire vesnica…"
Tu spui: "nu mai pot sa indur", El spune: "Harul Meu iti este de ajuns".
Tu spui: "nu stiu ce sa fac". El spune: "Recunoaste-Ma in toate caile tale si Eu iti voi netezi cararile".
Tu spui: "nu pot". El spune: "…pot totul in Cristos."
Tu spui: "nu merita". El spune: ".sa nu obosesti in facerea binelui…"
Tu spui: "mi-e frica". El spune: "nu ti-am dat un duh de frica, ci de putere, de dragoste si de intelepciune".
Tu spui: "n-am suficienta credinta ". El spune: "credinta vine in urma auzirii Cuvantului lui Cristos".
Tu spui: "nu pot rezolva problema aceasta". El spune: ‘incredinteaza-ti soarta in mana Mea si Eu te voi sprijini".
Tu spui: "sunt singur"… El spune: "Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi!

Poti sa crezi ca El este raspunsul la toate problemele tale?

36 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

"Tu spui: "nu mai pot sa indur", El spune: "Harul Meu iti este de ajuns"."
Azi diminineata imi era atat de rau incat nu mai putea sta in picoare, cum era din partea unui Tata (cum se prezinta God) sa-mi spuna ca harul meu e de ajuns.
De ce nu ma ajuta God sa scap de cele 5 feluri de medicamente ce le iau?

| Raniia a răspuns:

,,Eu am gasit pe Acela, despre care a scris Moise in Lege si prorocii: pe Isus din Nazaret, fiul lui Iosif...Vino si vezi!''

| cristi202 a răspuns:

Horus... Jesus... Horus, o fi fost el acum 5000 de ani, si o fi semanat cu Jesus (si eu, culmea!, desi am 2.02 m inaltime, la un moment dat am avut o "sosie", prietenii mi-au spus de citeva ori ca ma vazusera in vreun loc, iar eu eram de fapt departe de acolo! - exista asemanari intre oameni), dar doar A FOST! Jesus al nostru, a fost, este si va fi. In veci! De aceea noi, cei credinciosi, EXPERIMENTAM ceea ce Ema a descris aici. Nu e un Amic imaginar, e un amic de nadejde, Raymusic! Mersi ca ma ignori, asta arata ca nu mai ai argumente la comentariile mele, si ca adevarul, in acest caz, doare.

| Woodenpints91 a răspuns:

Prefer să-mi rezolv singur problemele decât să las zei imaginari să o facă în locul meu, iar eu să pup chestii pe care teoretic ar fi reprezentat chipul lor.

| Gizăz a răspuns:

Da, are dreptate. Apelați la mine. Dau chiar și bani cu camătă.

| ateu123 a răspuns:

Amicul tau imaginar nu cred, tu crezi ca zana maseluta e raspunsul la toate intrebarile?

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Nu, pentru ca nu este.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Asa nici dumnezeu nu este

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Eu Il cunosc!

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Ca eu pe horus ema

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Vorbeste-mi despre el.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Concepție: Horus a fost născut de o fecioară. La fel și Iisus.

Tatăl: Horus era fiul lui Osiris. Iisus era fiul lui Dumnezeu.

Mama: Mama lui Horus a fost Isis – Meri. Mama lui Iisus a fost Maria (care apropo, în Biblia originală e "Miriam", care vine din egipteanul "mry" sau "mr", ambele au legătură cu iubirea).

Tatăl adoptiv: Tatăl adoptiv a lui Horus a fost Seb. Tatăl adoptiv a lui Iisus a fost Iosif. Acum, nu pare mare lucru, dar dacă plecăm de la forma ebraică, din Biblia originală, și anume "Yosef", ajungem la egipteanul "Seb". Și adică așa: Yosef – Ioseph – Io-Seph – Seph – Seb. E o chestie de lingvistică, dacă aveți curiozitatea și răbdarea necesară găsiți și voi destule referințe la treaba asta pe Google.

Genealogia tatălui adoptiv: Seb era de seminție regală. La fel și Iosif.

Locul nașterii: Horus s-a născut într-o peșteră. Iisus s-a născut într-un staul (sau poate era o peșteră cu rol de staul? Încă nu s-a clarificat problema asta).

Prevestirea nașterii: Meri a fost anunțată de un înger că îl va naște pe Horus. La fel și fecioara Maria.

Nașterea marcată de…: Horus s-a născut sub steaua dimineții, Sirius. Iisus s-a născut sub o oarecare stea de la răsărit/est. Sirius este cea mai strălucitoare stea, chiar înainte ca soarele să răsară, inevitabil în partea estică a cerului.

Data nașterii: Dat fiind că Horus era o zeitate și nu un om, nu a avut o dată de naștere reală, ÎNSĂ, egiptenii îi sărbătoreau nașterea undeva în jurul solstițiului de iarnă (21 decembrie). Iisus s-a născut undeva toamna, dar data nașterii a fost aleasă pentru a coincide cu data de naștere a următorilor: Mythra, Dyonisus, Sol Invictus, etc. Mai exact, data de 25 decembrie.

Martori la naștere: Păstori, atât pentru Horus cât și pentru Iisus.

Martori care au întârziat la naștere: Alți martori la nașterea lui Horus au fost 3 deități solare. Alți martori la nașterea lui Iisus au fost cei 3 magi de la răsărit. De fapt nu se știa exact câți au fost, dar a primit 3 daruri așa că s-a concluzionat că au fost 3.

Amenințarea cu moartea în copilărie: Pe Horus a încercat să-l omoare Herut. Pe Iisus a încercat să-l omoare Irod.

Rezolvarea amenințării: Un zeu îi spune lui Meri să îl ia pe Horus și să se ascundă. Pentru Iisus, un înger îi spune lui Iosif să fugă cu fecioara Maria și pruncul în Egipt.

Ritul de trecere: Horus ajunge la o vârsta la care îi este înapoiat ochiul. Iisus este dus de părinți la templu pentru ceea ce astăzi este cunoscut ca Bar Mitzvah.

Vârsta la care cei doi au trecut prin ritul de trece: 12 ani.

Pauză în biografie: Nu există date despre Horus și viața sa între 12 și 30 de ani. Nici despre Iisus nu se știe nimic între 12 și 30 de ani.

Locul botezului: Horus a fost botezat în râul Eridanus. Iisus a fost botezat în râul Iordan.

Vârsta botezului: Horus avea 30 de ani când a fost botezat. La fel și Iisus.

Botezătorul: Anup în cazul lui Horus, Ioan în cazul lui Iisus.

Soarta botezătorului: Anup a fost decapitat. Uimitor, la fel și Ioan.

Ispite: Horus a fost dus din deșertul Amenta pe un munte, de către rivalul său Sut, mai tarziu cunoscut ca Set, care este de asemenea precursorul lui Satana, al evreilor. Iisus a fost dus din deșertul Palestinei pe un munte, de către rivalul său, Satana.

Rezultatul ispitei: Atât Horus cât și Iisus rezistă tentației.

Apropiați: Horus a avut 12 discipoli. Iisus a avut 12 apostoli.

Diverse activități: Horus a mers pe apă, a exorcizat oameni, a vindecat bolnavi și a redat vederea orbilor. Totodată Horus a liniștit marea prin puterea sa. Iisus nu a fost mai prejos: a mers pe apă, a exorcizat oameni, a vindecat bolnavi și a redat vederea orbilor. A liniștit până și marea printr-o comanda verbală.

Învierea morților: Horus îl învie pe Asar. Iisus îl învie pe Lazăr.

Schimbarea la față: Horus pe un munte. La fel și Iisus.

Adresări cheie: Horus ține o predică pe munte. Și Iisus ține o predică pe munte.

Cum au murit: Horus a murit crucificat. La fel și Iisus.

Companie la moarte: Horus mai avea 2 hoți lângă el. Iisus, 2 tâlhari.

Înmormântarea: Atât Horus cât și Iisus, au fost înmormântați în morminte de piatră.

Ce au făcut după moarte: Horus a coborât în Iad, apoi a înviat după 3 zile. Iisus a coborât în iad, și, la fel ca Horus, a înviat după 3 zile.

Învierea: În ambele cazuri, și al lui Horus și al lui Iisus, învierea a fost anunțată de femei.

Soarta pentru viitor: Horus va domni 1000 de ani. Iisus la fel.

Viata lui Horus este descrisă în Cartea Morților. Cea mai veche versiune a acestei cărți datează undeva prin secolul 16 înainte de Hristos. Dat fiind ca Vechiul Testament a fost scris undeva prin secolul 15 înainte de Hristos, iar Iisus este mentionat ca existent abia în Noul Testament, mi se pare plauzibilă ideea că Iisus e un personaj copiat și nu autentic. Și totuși unii s-ar putea apăra spunând că sunt doar coincidențe. și poate ar accepta că Noul Testament e inspirat și din alte surse, dar Vechiul Testament nu e mai prejos. Despre asta discutăm în continuare.

POTOPUL VS EPOPEEA LUI GHILGAMESH

Toată lumea știe ce e Potopul, ce a reprezentat și unde anume se regăsește în Biblie. Probabil puțină lume știe ce este Epopeea lui Ghilgamesh. Până acum este cea mai veche operă literară cunoscută, cu originea între babilonieni, personajele și deitățile fiind sumeriene. Babilonienii au trăit până prin 2300 î. Hr. Sumerienii au trait mileniile 5 și 3 î. Hr. Legătura dintre Potop și Epopee este faptul ca ambele descriu același eveniment, Epopeea fiind scrisa cu mult, mult, mult mai devreme decât Biblia. Și la fel ca mai sus, înșir câteva asemănări:

Motivul potopului: În Biblie oamenii deveniseră prea păcătoși și depărtați de Dumnezeu, iar asta l-a deranjat pe Dumnezeu. În Epopee oamenii erau prea mulți și prea zgmotoși, deranjând zeii.

Decizia potopului: În Biblie, Dumnezeu se hotărăște să scufunde lumea sub ape, pentru a omorâ toți oamenii și nu numai. În Epopee această decizie este luată de consiliul zeilor sumerieni.

Salvarea: În Biblie, Dumnezeu salvează un om drept și apropiat de el, Noe mai exact. În Epopee, zeii iau cunoștință de un om demn de a supraviețui potopului, anume Ut-Napistim.

Ordinul: Atât în Biblie cât și în Epopee, Dumnezeu/Zeii îi ordonă eroului să construiască o arcă din lemn(cu mai multe etaje). În ambele arca trebuie izolată cu smoală, trebuie să aiba mai multe compartimente, o singură ușă și cel puțin o fereastră.

Îmbarcarea: În Biblie, Noe își ia familia și câte o pereche din fiecare specie de animale, cu el, pe/în arcă. În Epopee, Ut-Napistim își ia familia, câțiva meșteri din satul sau și câte o pereche din fiecare specie de animale.

Evenimente: Atât în Biblie cât și în Epopee, o ploaie torențială acoperă pământul cu apă. Până și munții sunt acoperiți de ape. Eroul principal trimite păsări la intervale de timp diferite să vadă dacă vor găsi pământ uscat. Primele două se întorc la arcă, a treia nu se mai întoarce. Arca se oprește pe un munte în Orientul Mijlociu. Aceleași relatări se regăsesc în ambele cărți.

Debarcarea: În ambele cărți, eroul își ia familia și coboară din arcă. Sacrifică un animal, Dumnezeu/Zeii iau cunoștință de jertfă și binecuvântează eroul.

Consecințe: În Biblie, Dumnezeu arată semne de regret promițând că nu va mai distruge încă o dată lumea prin apă. În Epopee, zeii își exprimă regretul în mod direct și promit că nu vor mai distruge lumea prin apă.

Și mai sunt dar deja devine plictisitor. Mie unul mi se pare destul cât să concluzionez că atât Noul, cât și Vechiul Testament, nu sunt nici mai mult nici mai puțin decât niște copii nesimțite după legende vechi decând lumea. E o vorbă: dacă sună ca o rață, merge ca o rață și arată ca o rață, atunci cu siguranță e o rață. Ce e trist e ca multă lume în ziua de azi o ia de bună și crede în tâmpeniile astea cu tărie, crede în lucruri atribuite în mod eronat unui Dumnezeu care își are originea în motive politice și ficțiune umană.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Asta cu 5000 de ani inaintea lui Iisus sigur o sa spui satana o facut asta

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Dar nu il cunosti intr-un mod personal.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Nici tu pe isus

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

De ce nu se arata ema? de ce horus are o viata indentica cu a lui isus?

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Trebuie sa Il cauti cu toata inima.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Pe horus?

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Pe Jesus al meu.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

De ce tot il ocolesti pe horus? daca traiai in timpurile alea credeai in el si tot asa convinsa erai imagineati ca te contrazici cu tine tu din viitor cu tine din trecut

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Copia dupa horus? sti cine a scris noul testament?

| 220V a răspuns (pentru ateu123):

Pacat ca astia il ocolesc pe Horus, auzi, cica ii asemanari. Jesus al vostru nu e decat o clona rescrisa a istoriei. Oricum, imi place ca le-ai aratat ca povestile sunt identice. Ce ai folosit pentru asta, ca sunt si eu interesat sa aflu mai detaliat?

| ateu123 a răspuns (pentru 220V):

In principal neuronii i-am folosit si m-am uitat la un documentar pe net

| 220V a răspuns (pentru ateu123):

La documenatare m-am uitat si eu, dar credeam ca ai gasit ceva anume, cu mai multe detalii

| 220V a răspuns (pentru ateu123):

Am citit eu undeva ca tu esti din Germania, sau era o gluma proasta?

| ateu123 a răspuns (pentru 220V):

Locuiesc in Romania am fost cand eram mic in Germania

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

La penticostali apare zero http://liber-cugetatorii.blogspot.com/ scrieti religia m-as bucura daca ai fi cel putin agnostica deista

| 220V a răspuns (pentru ateu123):

Aaa, deci nu esti neamt, doar ai fost cand erai mic

| William a răspuns (pentru ateu123):

Horus nu a existat, ala nu a facut nimic, a fost inventat. Dar Iisus a facu minuni toata viata.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Caută pe internet, despre memoria apei.
Apa nu poți zice că este o ființă vie dar și ea are ca un fel de suflet, și se comportă ca o vietate.
Dacă îi vorbești f urât apei cristalele de ghiață nu vor mai fi așa frumoase, dar dacă îi pui o muzică bună cristalele de ghiață vor fii mult mai frumoase.
vezi neapărat filmele astea :
http://www.youtube.com/watch?v=cmp6MgrPb24
http://www.youtube.com/watch?v=cxROTKBW4hU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e8d-RbtD0uU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ElFJLKG22nE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TBB6V8Vhbkg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=o4XuNSZ1tZA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TURwuGkaFTU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TSPjlhT0yEM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FxtvBs4KNrI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9RkwWJCyFYE&feature=related
ww.youtube.com/watch?v=Y0zEdVXMsss&feature=related

Despre lucrurile astea nu scrie în Biblie dar sunt reale.

| EmaS a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Interesant.Asta ma face sa exclam Mare este Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceace cred din ce spui tu si nu din ce-ti raspunde El,este ca tu esti inadaptata vietii in societate,te plangi de toate in loc sa lupti, esti respinsa de cei din jur (zici:nimeni nu ma iubeste) si in general esti o fire pesimista si fatalista, asteptand ca toate raspunsurile la problemele vietii sa-ti fie date de EL.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Waw.Nu ma regasesc in cele scrise de tine.Din contra,sunt o fire sociabila,am multi prieteni si ma simt iubita in primul rand de Dumnezeu, de sotul meu, de copiii mei de rudele si fratii in credinta de batraneii si vaduvele pe care ii vizitez.Deci aici nu ai nimerit-o!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eram convins ca nu esti asa, dar atunci cand vrei sa sugerezi ceva in scop de meditatie, nu da o tenta pesimista exemplelor alese.Acestea,daca nu sperie, inhiba.

| Zeroosi a răspuns:

AMIN...El este Domnul nostru Isus in El sa ne incredem!