| TristanTzara a întrebat:

O întrebare interesantă legată de matematică/algebră:
De ce nu poate exista un corp cu 24 de elemente?

Răspuns Câştigător
| TheCrusader a răspuns:

La asta te referi?: "Every finite field F has q = p^n elements, where p is prime and n ≥ 1. "(https://en.wikipedia.org/wiki/Field_(mathematics))
Ai aici demenstratia pentru un caz particular, pentru general il extinzi doar.(https://math.stackexchange.com/......-elements)
Acuma, daca la asta te-ai referit, 24 nu este un caz special, ci sunt o infinitate de numere pentru care nu tine afirmatia.

11 răspunsuri:
| TheCrusader a răspuns:

Nu imi dau seama de ce. Poti sa detaliezi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Corp?
Elementele unui corp?

| TristanTzara explică (pentru sadrian46):

Da, un corp, și elementele (mulțimii) unui corp.

| TristanTzara explică (pentru TheCrusader):

Nu, astea sunt pur și simplu datele laughing dacă nu ești familiar cu conceptul de corp, poți căuta pe wikipedia. Dacă nu-și dă nimeni seama până mâine, am să postez explicația la amiază.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde scrie asta, că nu poate exista? De unde rezultă asta?

| TheCrusader a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu la asta m-am referit. Stiu foarte bine ce este un corp. Ma intrebam de unde ai dat peste afirmatia asta?

| TristanTzara explică (pentru sadrian46):

Păi, asta e întrebarea. Am găsit o demonstrație, dar vreau să văd dacă și alții vor găsi aceeași rezolvare sau una diferită. Am găsit afirmația într-un manual vechi de Algebră Abstractă, cu afirmația "vom lăsa afirmația să fie demonstrată de cititori".

Dacă un corp are 24, urmărind condițiile corpului o să ajungi la o contradicție.

| TristanTzara explică (pentru TheCrusader):

Într-un manual vechi de Algebră Abstractă, demonstrația fiind lăsată pe seama cititorului.

| funnymind a răspuns:

Total neinteresant.
Atenșiăn hor. big grin

| TristanTzara explică:

Nope! Am mai pus întrebări de logică/matematică și am răspuns la asemenea întrebări de la alții. Pur și simplu e un subiect pe care-l găsesc interesant.

| Bizon95 a răspuns:

Pentru ca nici o celula a organizatiei teroriste Al Gebra nu are mai mult de 20 de elemente big grin rolling on the floor