| Cartita a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare legata de fizica...cine stie funda! Intrebare suna asfel:Un corp aflat in echilibru de translatie se poate roti? Care este conditia ca un corp asupra caruia actioneaza mai multe forte sa fie in echilibru de rotatie?

1 răspuns:
| mirunaaa96 a răspuns:

- Buna!

- Pooi. La prima intrebare ii : Un corp este in echilibru de translatie atunci cand este indeplinita conditia ca rezultanta fortelor ce actioneaza asupra lui sa fie zero.

Si definitia a doua de la echilibru de rotatie : Un corp este in echilibru de rotatie atunci cand suma modulelor momentelor fortelor care rotesc corpul intr-un sens este egala cu suma modulelor momentelor fortelor care rotesc corpul in sens opus.

Sper ca te-am putut ajuta. kiss Funditabatting eyelashes?