| Catrice a întrebat:

Oare dacă toate mașinile ar avea pilot automat, ar mai fi nevoie de permis de conducere?!?

29 răspunsuri:
| EvilMayDie64 a răspuns:

Interesanta intrebare. Probabil ca ar mai fi nevoie; imagineaza-ti in situatia asta, ca functia de pilot automat s-ar strica, si pana o repari, ar trebui sa conduci manual.

| Frank51 a răspuns:

Daca te referi la masini autonome atunci nu. Dar pana acolo este cale lunga, nu o sa prinda nici copii copii copii copii copiilor nostri, de ce sa ne stresam noi.

| ForeverAlone97 a răspuns:

De asta nu poți dormi noaptea? Mai lasă întrebările inutile, culcă-te.

| Ady117 a răspuns:

Evident că ar trebui permis. Dacă nu ar fi trebuit, cei care şi-ar cumpăra maşini cu pilot automat, nu ar mai fi luat permisul şi ar fi legal, este cât se poate de logic.
O maşină cu pilot automat, nu se conduce singură, ci nu mai trebuie sa apeşi pe acceleraţie când e drum drept, dar din volan tot mişti, semnele de circulaţie tot trebuie să le ştii. Practic trebuie să ştii tot.
Maşinile care se conduc singure sunt puţine. Dacă ar avea toată lumea aşa maşini scumpe, nu cred că ar mai trebui permis, dar asta e imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te referi la cruise control? ca ala este pilot atomat.
Sau masini autonome care sa se conduca singure?
Cred ca nu o sa se intample nici o data asta. Sau poate, dar nu in viitorul apropiat. Cineva trebuie sa fie responsabil daca se intampla ceva, si nu ai cum sa faci un accident mortal cu masina pe automat, si sa dai vina pe masina.
Si nu cred ca daca sa zicem ca e de vina masina, si prin legatura, owner-ul companiei care a produs masina, ownerul sa se duca la puscarie pentru omor din culpa?
Un sistem bun ar fi, un sistem de comunicare intre masinile astea care se conduc singure, si cand esti pe autostrada, sa stie una de cealalta, cand depaseste si cine depaseste primul, daca vine ceva din sens opus, sa nu intre in depasire pana este safe.
Un sistem mult mai bun, decat cel actual, cu camere. Camerele mai dau si kicks. Asa daca masina ta stie ca intra unu pe autostrada, se duce singura pe banda 2 sa-i faca aluia loc, iar cine vine din spate pe banda doi, daca vine tare, comunica cu masina care a efectuat depasirea, si incetineste automat, fata de folosirea radarului, la momentul actual.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_self-driving_car_fatalities

| ToxicTX11 a răspuns:

Am sa presupun ca da ca atunci dacă nu oricine va putea sa conducă indiferent de vârstă Boala Inteligenta Și poate sa se joaca cu butoanele și se duce dracu și pilou automat?

| Nemessys a răspuns:

Dupa parerea mea un pilot automat ar fi o mare tampenie. Adica unde ar mai fi placerea de a conduce? Si peste toate astea, daca ar exista si ar fi perfectionat la maxim, ar fi un avantaj, acela ca nu ar mai fi accidente, masinile sa comunice intre ele si sa stie deja care si unde sa se duca, sa calculeze distanta si viteza celorlalte masini si asa o sa stie cand sa plece de pe loc sau cand si cui sa-i acorde prioritate. Dar un dezavantaj ar fi ca. mai toata lumea si-ar permite o masina de genu si ar putea s-o conduca oricand. Din cauza asta traficul s-ar supra aglomera. Iti dai seama cum ar fi daca orice persoana de la. 14 ani pana la X ani ar detine o masina? Si asa, cu populatia actuala, avand soferi de la 18 pana la.X ani, este destul de aglomerat. Nu e nevoie de mai multi.

| wpetterssone a răspuns:

Toate aeronavelor medii, grele și foarte grele și unele aeronave ușoare au pilot automat, iar piloțiilor le trebuie un certificat care atestă că sunt capabili să aterizeze, după un zbor. Pentru acea licență se dau examene psihologice, teoretice și practice, mai noi se folosesc simulatoare pentru a simula oprirea unui motor sau incendierea unui motor sau pierderea controlului unei aeronave în mijlocul unei furtuni și mumte altele.
Precum piloților le trebuie licență, asemenea și conducătorilor de autovehicule le trebuie licență pentru a conduce, fie Mini 1000, fie Hennessey Venom F5, fie Scania R480 Highline. Pentru că toate acestea au ceva diferit între ele, au întrebuințări diferite, și ar putea avea pilot automat, conducătorul lor în continuare ar avea nevoie de licență.

| christine99 a răspuns:

Da, sunt multe persoane carora le place sa conduca masini.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca nu mai este nevoie de sofer daca masina este automata!
Australia a introdus deja mini autobuze fara sofer!
Sunt deja de 2 ani in stadiu experimental pe strazi in zonele centrale ale marilor orase: Sydney, Melbourne, Adelaide si Perth si sunt controlate electronic de un dispecer, de la un birou.
Uite aici:
https://www.computerworld.com.au/......rt-system/

https://www.abc.net.au/......de/9887458

https://www.carsales.com.au/......th-101213/

| Catrice explică (pentru ForeverAlone97):

Înțeles, boss! rolling on the floor

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Mașinile alea de ziceau ca se opresc la stop sau dacă detectează persoane în fata sau spate, ca încetinesc la trecere de pietoni, ca se parchează singure (sau ma rog, știu cum sa parcheze în locul indicat fără greș) etc etc.
Văzusem mai demult la TV, dar nu mai știam cum erau denumite.

| Catrice explică (pentru Violleta2022):

Chiar nu știam asta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Care, astea? https://www.youtube.com/watch?v=AsTxS6tg6xc

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Exact rolling on the floor

| bogdan324 a răspuns:

Pai si unde mai e distractia in a conduce?
Cand am pus prima data mana pe o masina cu cutie automata deja am zis ca mai simplu de atat nu se poate, eu avand ca daily o manuala, unde mai pui si posibilitatea sa se conduca singura.
Da, ar trebui sa ai permis fiindca ma gandesc ca poate se defecteaza pilotul ala automat si doar n-o sa stai asa pe drum, trebuie sa o poti conduce si tu pana la urma.

| kysu a răspuns:

Da

| darrio2007 a răspuns:

Da. Pentru pilotul automat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu ar mai fi, testele le vor da cei ce produc soft-ul masinilor.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai si astia care au masini cu pilot automat, crezi ca n-au nevoie de permis?

| RAY a răspuns:

Nu cred ca o sa exista asa ceva prea curand, dar daca ar fi tot ar fi bine sa stii cat de cat ceva, se defecteaza masina sau ai un accident cine e de vina? ceva cunostinte trebuie sa stii

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru bogdan324):

Pe aceeasi logica: Daca ti se defecteaza motorul, doar n-o sa stai asa pe drum. Trebuie sa o repari chiar tu.
Cati dintre oameni, oare, stiu sa repare masinile?

| bogdan324 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Asta e daca se strica,sayonara motor in momentul ala,eu mai mult am pus accentul pe un plan de rezerva daca se strica pilotul ala, ca asa daca se strica si motorul ala deja e alta mancare de peste, atunci nu ai ce sa-i mai faci in cazul in care nu stii nimic despre mecanica.
Da, merge aceeasi logica insa probabilitatea ca motorul sa se defecteze este mult mai mica decat sa o ia razna pilotul, una e teoria alta e realitatea.

| Superior a răspuns:

Pilot automat? Mi-e sila doar cand aud.
Din doua motive masina trebuie sa fie condusa integral de om :
1.Placerea de a conduce ce o dezvolta pasionatii de masini. Pentru acesti oameni, masina e mai mult decat un mijloc care te duce din A in Z. Aceasta din urma ar disparea.
2. Daca o sa se automatizeze masinile, mai tarziu o sa existe si roboti care ne baga in gura si ne sterg la fund. Intelegi unde bat?

| mgtow a răspuns:

Da, soferul trebuie sa fie in masina pentru ca in caz de atac informatic se pot produce multe accidente, e o idee proasta de a face masina fara sofer pericol public.

| catalin1625 a răspuns:

Hmmm... interesant, totusi eu zic ca daca te referi la masini 100% autonome, nu cred ca se va intampla chestia asta, cel putin nu mileniul acesta...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Serios? Ma, da destepti mai sinteti ca le stiti voi pe toate! https://asia.nikkei.com/......g-in-Tokyo

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Destept" esti tu daca nu intelegi un context atat de simplu. Vorbim de un caz in care toate masinile sunt autonome(asa cum a intrebat si userul initial), nu de un proiect care este in prima faza... Apropo, se scrie sunteti.