| Inferno a întrebat:

Oare de ce replici atat de superficiale sunt considerate inteligente?
Oare de ce replici ca :"Nici nu maintereseaza.",cu alte cuvinte "sunt un ignorant", de ce aceste replici sunt considerate inteligente de majoritatea oamenilor?
Cu cat o replica este mai superficiala,mai simpla si mai groteasca cu atat este considerata mai inteligenta si cu cat o replica este mai subtila, ma inteligenta si mai ironica cu atat este considerata mai ilogica?
Oare de ce?

34 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebare de baraj : Citesti sau nu platforma contributors.ro? laughing

I-am subliniat odata unei cucoane de acolo - cu un limbaj mult asemanator celui folosit de tine - ce avea viziuni cu l'entarteur - unu' care umbla cu placinte de flagelare - ca nu avem nevoie de cultura facuta pe bani,mai ales la ce "cultura" dezvoltata avem in Romania. Daca cineva doreste cultura,o poate avea linistit in tihna comodei sau a scaunului de-acasa,iar daca avem o asa de rapace si dezvoltata cultura, ca tara, aceasta poate iesi la suprafata, fara reclama si targuri de carte unde sa avem printre cele mai vizitate standuri, ca tara.Cum au facut irlandezii acum vreo 100 de ani.Si astia de pe contributors mereu stau cu Ciutacu, Badea, Gadea et comp. in gura.Citesti si binecunoscuta revista independenta, integra, de oameni fini, non-postaci, 22? laughing

E interesant cum inca reusesti sa le zice antenisti, si nu latrinisti, cum mai fac multi fani ai platoformelor de dreapta si taxatori ai lui Dottore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu citesc contributors și nici 22. Principala mea sursă de informare e mediafax, pentru că e singura care are un nivel acceptabil de obiectivitate și o manipulare cât mai insesizabilă a informației brute. Dar aceleași acuze aduse de Hombre au fost aduse - cuvânt cu cuvânt - de băieții de la antena. Ce să pricep de aici?
Cultura n-o faci și n-o promovezi tu, din tihna fotoliului tău. Desigur că ai putea, dar Joyce-ul pe care-l citești tu, tradus, reprezintă munca cuiva care s-a ocupat ca tu să te poți bucura de lucrul ăsta. Mi se pare amuzant să te plângi de 10 milioane de euro gaură în buget, cât merg anual la ICR. Hai, dă-o-n paștele mă-si de afacere...laughing Ziceți de gențile și pantofii lui Udrea și EBA, ziceți de afacerile cu statul, vă susțin, dar să vă plângeți pentru 10 milioane folosite pentru promovarea în străinătate a unor scriitori, regizori și artiști români mi se pare ilar. Să lăsăm asta pe mâna ONG-urilor? Tocmai că nu avem așa o dezvoltată cultură, de aceea e nevoie de o asemenea instituție, să o promoveze, să scoată ce e mai bun din ea. Și dacă nu apare cineva cu inițiativă, din mediul privat, să scoată bani din buzunar pentru asta, las-o să fie de stat o asemenea instituție. Treaba nu mai stă ca acum 100 de ani; astăzi, 95% e marketing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Apropo de ăștia, începui și eu a 2-a facultate - după ce renunțai la întâia - că, deh, trebuie... Sunt la FJSC, la UB. Și până acum am avut 2 seminarii diferite în care am avut de lucru pe texte printate de pe Hotnews. Bineînțeles, nu erau cu politică internă, unul era politică externă - criza din Grecia - altul e devansul pe care-l capătă PC-urile față de laptopuri, tablete și smartphone-uri. Încep să prind mersul.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wau, jos palaria!
Du-te repede si concureaza pentru un papion de-ala cu buline din banner, ca la voi la UB este "must have"... laughing
Zau, m-am amuzat savuros citind toata postarea asta, de la Cartarescul Leocerbei (care e nitel dizidenta, ea fiind la birou uselista de frica, presupun...), la supararile din Contributors ale lui Dumnezau (nu m-am prins el cand comenteaza pe hotnews care e si pe cine voteaza), la refuzul lui Hombre de a accepta ca totusi, Marga si Uslasii in afara de faza de alaltaieri cu caloriferul nu pot sa creeze nimic literar constructiv pentru fosta RSR, si la rezolutiile tale documentate - dar tu ai o scuza, a trebuit sa lucrezi pentru examene pe Carturescu, deci nitel fortat rolling on the floor
Da, cea mai buna postare de anul asta! 10 cum laudae peste... nu mai zic ca mi-a refuzat robotul initial raspunsul asta!