| LotusRadioactiv a întrebat:

De ce majoritatea persoanelor inteligente se cred superioare fata de altii, intr-un cuvant sunt ignorante? In loc sa fie recunoscatori pentru inteligenta cu care s-au nascut, tin mortis sa si-o puna in evidenta. In acest caz, ele nu ar fi mai prejos decat incultii, deaorece au aceeasi caracteristica : orgoliul? Oare nu ne-ar fi mai bine daca noi toti am incerca sa-l diminuam?

10 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

La ce te referi când spui că o persoană este inteligentă? Pentru că există o mulţime de aspecte : volumul de informaţii, soluţiile pentru rezolvarea unor probleme, rapiditatea rezolvării acestora, calmul de care dă dovadă în situaţiile limită, atitudinea acestora în momentul în care intră în polemică cu cineva, vocabularul dezvoltat şi implicit limbajul elevat, etc., etc.
Cei care se cred inteligenţi şi superiori faţă de ceilalţi, nu sunt orgolioşi, ci narcisişti, teribilişti şi bineînţeles, frustraţi.
O persoană cu adevărat inteligentă demonstrează celor din jurul său coeficientul cu care este înzestrat, nu se laudă.

| gabrielutzu a răspuns:

Pentru ca marea majoritate a persoanelor inteligente vor sa se fu.a in c.r,si nu au gasit inca ocazia.De asta se dau superioare, pana le penetreaza careva.

| Mihaela a răspuns:

Hei.
Atunci nu sunt inteligenti, daca se comporta cum spui tu.
Sunt pur si simplu niste persoane nebagate in seama care se cred smecheri.
Numai bine!

| Bunny a răspuns:

Mai mare prostie nu am auzit in viata mea.Geniile care intr-adevar de mici manifesta un anumit grad de inteligenta, si poti zice ca s-au nascut inteligenti, ei fac ceva pentru a ajuta si pe restul.Nu am vazut/auzit in viata mea ca un geniu sa zica altuia"ba ce prost esti tu".Din contra. Unul prost ii zice altuia asa. Si mai sunt alte persoane care muncesc sa stie cat mai mult.Acum tu vrei sa fie toata lumea proasta? De ce nu incerci tu mereu sa afli mai multe, sa stii si d-aia si d-aia, sa iti creasca coeficientul de inteligenta. Oricine poate daca are vointa.Inteligenta se si dobandeste.Si tocmai cu cat esti mai inteligent cu atat nu stai sa faci misto de altul sau sa iti dai aere de superioritate. Daca toata lumea ar fi inculta si batuta-n cap am ajunge iar la statutul de primitivi. Te-ai gasit tu mai "inteligenta" sa critici geniilelaughing.

| LotusRadioactiv explică:

@tapeee, ma refer la persoanele care mai mult vorbesc si nu actioneaza. Exceleaza in teorie, insa totusi nu se arata interesati de a realiza ceva benefic. Se multumesc doar cu filosofia excesiva si sa isi demonstreze capacitatile intelectuale celorlalti, chiar daca stiu ca nu are niciun rost, deoarece convingerile unui om nu se pot schimba atat de usor.
@ÉrotiqueConseils, eu ma refer la capacitatea unei persoane de a integra informatiile obtinute, astfel gasind usor solutii la deiverse probleme.
In fine, ideea este ca noi toti avem orgoliu si acesta ne ispiteste sa luam parte la diverse conversatii care nu sunt decat o pierdere de timp. Oamenii inteligenti ar trebui sa ia atitudine si sa invete sa tina sub control masele de oameni, caci altfel am avea o tara plina de inculti, ceea ce se si intampla, de altfel.
(P.S.: Nu dau vina pe nimeni, oricum in zilele noastre este cam greu sa trecem la fapte, mai ales cu aceste influente externe, despre care ar fi inutil sa le discutam acum)

| tapeee a răspuns:

Sa-i diminuam pe inteligenti?
rolling on the floor)))))))) ahahahaha
De ce sa nu-ti arati inteligenta? De ce sa nu le arati altora ca esti bun, ca stii? Hai sa fim toti prosti si sa ne complacem asa, nu?

| tapeee a răspuns:

Ai mai mult de 14 ani? Sau te-a prins pubertatea si ti-au venit idei d-astea stralucite?

| tapeee a răspuns:

Pai atunci inseamna ca nu sunt inteligenti, doar vor sa para.
Cineva inteligent si-o arata, practic de cele mai multe ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci tu ești proastă, asta reieșind din ultima propoziție laughing? Sunt unii wannabes, care vor să pară intelectuali copiind replicile altora (și neînțelegându-le) dar ăia doar vor să pară, însă dacă îi lași să improvizeze o cam dau în bară. Apoi sunt cei care dovedesc că sunt inteligenți.
Și legat de ce te-ai referit tu, e spiritul de competiție, de a nu te lăsa călcat în picioare și de-ați susține ideile, de a nu pierde. Nu te poți abține, cineva te-a contrazis, vrei să îl lămurești sau să te iei cu el la ceartă că te-a jignit. Alții mai ignoră, indiferent de inteligența lor fiindcă nu sunt așa sensibili sau nu le pasă, nu e vorba de inteligență în ceea ce referi tu, ci de experiență și de buna creștere.

| AndyPNK a răspuns:

Nu prea se poate face nimic...
Cu toate ca daca acele persoane trec printr-o umilinta insuportabila sa pot trezi din orgoliul lor...
Ce sa-i faci..."Umanitatea"...