| Inferno a întrebat:

Oare de ce replici atat de superficiale sunt considerate inteligente?
Oare de ce replici ca :"Nici nu maintereseaza.",cu alte cuvinte "sunt un ignorant", de ce aceste replici sunt considerate inteligente de majoritatea oamenilor?
Cu cat o replica este mai superficiala,mai simpla si mai groteasca cu atat este considerata mai inteligenta si cu cat o replica este mai subtila, ma inteligenta si mai ironica cu atat este considerata mai ilogica?
Oare de ce?

34 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Mi-e frica sa vorbesc sa nu cumva sa par ca as fi destept al dreacu, asa ca..."nu ma intereseaza".

| Woodenpints91 a răspuns:

Trebuie să nu-ţi pese,doar în anumite cazuri. Adică, dacă îţi pasă de orice căcat care nu ar merita doi bani şi le dai atenţie tuturor inapţilor, cu siguranţă devii un om idiot.
Ignoranţa are şi ea rolul ei, un rol pe care mulţi nu-l văd, sau nu-l pot atinge.

| sabin89 a răspuns:

Incepi si tu intrebarile cu "Oare de ce", ca...amicu'. Eu am observat ca putini sunt cei care considera drept inteligente replici de genul "nu ma intereseaza". Majoritatea apreciaza replicile cu adevarat inteligente. Asa am observat eu. S-ar putea sa ma insel.

| Kaℓi a răspuns:

Si n-a luat Murakami nici anul asta Nobel-ul! sad da' nici Cartarescuhee hee

| Hmmmm a răspuns:

Pentru ca degeaba-i vorbesti elevat unuia ce curata wc-uri; cu certitudine te va improsca cu rahat (la atat se rezuma capacitatiile sale). Nu-i cere unui bou sa devina siret, inteligent, intelegator a ceva cu substrat/subtil, pentru ca risti sa-l transformi in vaca si te trateaza cu balegar.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Daca vorbesti cel mai prost si urat esti considerat cel mai bun. Daca vorbesti cu un oarecare intelect, esti condamnat la exil.

| Leocerba a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pe site-ul de pariuri Ladbrokes, cota lui Haruki Murakami e de 7 la 1 pentru Nobel literatura. Vorbeste liber "cu un oarecare intelect", n-o fi chiar ăl mai bun dar n-a fost condamnat la exil pentru asta!
La polul opus, cati oameni ai intalnit tu, azi, 8 octombrie 2012, la lucru, pe strada, la tv, la scoala, in scara blocului care sa vorbeasca prost si urat? Or fi multi, or fi putini, intrebarea mea este: aia de vorbeau cel mai prost si urat, pe care i-ai intalnit, erau considerati cei mai buni in jurul tau? chiar erau laudati? apreciati si venerati in prostia lor? De catre cine?
Eu nu apreciez prostia.Probabil, nici tu. Inferno incerca sa spuna ca nu apreciaza vorba ignorantului ci inteligenta. Cei de-au raspuns aici iote ce parere au. Atunci cine condamna inteligenta sau vorba buna? Ia arata-mi-l tu pe ala si eu mananc o carte de-a lui Cartarescu, si el cotat pe piata de pariuri, sau si mai grav, o cumpar si o citesc laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

"si eu mananc o carte de-a lui Cartarescu, si el cotat pe piata de pariuri, sau si mai grav, o cumpar si o citesc"
rolling on the floor)))

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu o savurez de ieri și mă tot bufnește râsul. Genială!

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma aflu intr-o oarecare dilema: daca Michelangelo imi vine cu un contraexemplu, sa mananc oare "Pururi tânăr, înfășurat în pixeli" sau "Mendebilul"? Ca de citit m-am proptit in "Levantul", de unde nu mai pot sa ies. Dar si eu si Basescu avem o scuza: e, totusi, o epopee, nu te joci.

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Treaba ta, citeste cartile lui Cartarescu, da pe urma vei avea in cap numai lovituri de stat si sa nu vii pe aici sa ma zapacesti. laughing

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Radem noi, radem, dar daca Mircea Cartarescu ia Nobelul azi, ma transform brusc in exemplul din intrebarea lui Inferno, de unde ma dadeam eu desteapta-n cap, devin mostra de replica superficiala si grotesca. Ca sa vezi, la mine, ce subreda-i granita dinter ignoranta si cunoastere. Ca mi-e si rusine... daca ia Cartarescu Nobelul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

S'teți nebuni, în care dintre cărțile lui Cărtărescu se ridică osanale lui Băsescu?laughing Care e legătură, explică-mi și mie, măi, Hombre. Și fără să mă numești băsist, dacă se poate, deși, la cum încerci tu să deturnezi unele discuții complet îndepărtate de subiect spre arealul politic, cu săgeți spre Băse și gașca, aș putea și eu să te suspectez că-ți bagă USL bani în buzunar... Sau cum e? Te-ajută în afacerea cu caprele?rolling on the floor
Heidegger a fost nazist, Sartre și Simone de Beauvoir au fost în relații de prietenie cu Castro. Pe lângă ăștia, Cărtărescu e minorel, atât ca valoare, cât și din punctul de vedere al personajelor pe lângă care se gudură sau ideologiilor pe care le admiră sau aprobă.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

"Heidegger a fost nazist..."
Si crestin hardcore. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Încă e controversată treaba...laughing

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.N-a zis decat ca Dumnezeu trebuie sa fie salvarea omenirii, de aceea avem nevoie de el, intr-un interviu pentru Der Spiegel.Asa putem sa zicem ca si pe Whitman l-a luat in brate Lafayette cand era prunc si l-a facut sa faca draciile alea de poezii, pe care toti scribisorii cu vers alb s-au chinuit sa le copie, iesind numai fail-uri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Dă și tu un link cu interviul, dacă tot e așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu mai trebuie link, am găsit. 18 pagini pdf, ăștia nu se-ncurcă...

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai tovarese prim sescretatar cloaca asta basista de la ICR (Institutul Cultural Roman) in frunte cu Cartarascu "Imi bag p... in regina Angliei" din romanul "Orbitor"si nevasta lui (poeta porno) care cica face cultura si isi scriu cartile in strainatate pe bani publici, aceasta agentura basista transformata in bordel trebuie desfiintata. Aceasta institutie este sub patronajul presidentiei basesciene si haleste anual 15 milioane euro sa-si faca de cap Cartarescu si gasca basista din fruntea ei, iar tu sa-ti iei capre sa le pasti citind carti marca Cartarascu si poezii porno scrise de nevasta lui, sa stai cu nivelul politic ridicat la maxim ca un bun cetatean care iubeste cultura...de porumb. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Trebuie să menționez de la început că-mi place Cărtărescu aproape la fel de tare ca un junghi în coaste. Așa... Îmi repeți cuvânt cu cuvânt ce debitează sticletele ăla de Ciutacu, abominație de om și jurnalist. P... în regina Angliei și-o bagă un personaj conturat de Cărtărescu în Orbitor, nu Cărtărescu însuși. Și chiar de-ar fi zis-o el, ca opinie personală, sunt sigur că de-aia nu mai puteai tu, fii sincer.rolling on the floor Îmi pare rău pentru anteniști că n-au ajuns nici până azi să facă diferența între autor, narator și personaj, dar își permit să-și dea cu părerea despre cultură. Deși aici sunt sigur că nu e vorba de neștiință, ci de minciună și manipulare. La tine e scuzabil, pentru că probabil n-ai citit. Și ICR nu halește 15 milioane de euro anual (o sumă modică, chiar ridicolă, dacă stai să gândești la rece), ci 10 milioane de euro. 10 milioane de euro, buget anual pentru o instituție a statului, Hombre.laughing Și faptul că nevasta lui Cărtărescu a scris sau nu poezii porno are vreo relevanță în? Pentru? În ce problemă? Dar așa e Hombre, n-avem nevoie de cultură. Avem nevoie doar de șosele și blocuri mari și frumoase, care se aprind la prima scânteie. Ce atâta cultură, toți intelectualii trebuie să dispară (p-asta o zicea Brucan, dar parcă într-un mod mai brutal, nu?). Ești un om deștept, da-ți lași părerile formate și modelate de Ciutacu și Badea. Măcar de ei ar fi sinceri, da-s tot niște mameluci care stau cu limba scoasă și codița ridicată, poate-poate mai primesc și ei un os cu mai multă carne pe el în săptămâna ce vine.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebare de baraj : Citesti sau nu platforma contributors.ro? laughing

I-am subliniat odata unei cucoane de acolo - cu un limbaj mult asemanator celui folosit de tine - ce avea viziuni cu l'entarteur - unu' care umbla cu placinte de flagelare - ca nu avem nevoie de cultura facuta pe bani,mai ales la ce "cultura" dezvoltata avem in Romania. Daca cineva doreste cultura,o poate avea linistit in tihna comodei sau a scaunului de-acasa,iar daca avem o asa de rapace si dezvoltata cultura, ca tara, aceasta poate iesi la suprafata, fara reclama si targuri de carte unde sa avem printre cele mai vizitate standuri, ca tara.Cum au facut irlandezii acum vreo 100 de ani.Si astia de pe contributors mereu stau cu Ciutacu, Badea, Gadea et comp. in gura.Citesti si binecunoscuta revista independenta, integra, de oameni fini, non-postaci, 22? laughing

E interesant cum inca reusesti sa le zice antenisti, si nu latrinisti, cum mai fac multi fani ai platoformelor de dreapta si taxatori ai lui Dottore.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu citesc contributors și nici 22. Principala mea sursă de informare e mediafax, pentru că e singura care are un nivel acceptabil de obiectivitate și o manipulare cât mai insesizabilă a informației brute. Dar aceleași acuze aduse de Hombre au fost aduse - cuvânt cu cuvânt - de băieții de la antena. Ce să pricep de aici?
Cultura n-o faci și n-o promovezi tu, din tihna fotoliului tău. Desigur că ai putea, dar Joyce-ul pe care-l citești tu, tradus, reprezintă munca cuiva care s-a ocupat ca tu să te poți bucura de lucrul ăsta. Mi se pare amuzant să te plângi de 10 milioane de euro gaură în buget, cât merg anual la ICR. Hai, dă-o-n paștele mă-si de afacere...laughing Ziceți de gențile și pantofii lui Udrea și EBA, ziceți de afacerile cu statul, vă susțin, dar să vă plângeți pentru 10 milioane folosite pentru promovarea în străinătate a unor scriitori, regizori și artiști români mi se pare ilar. Să lăsăm asta pe mâna ONG-urilor? Tocmai că nu avem așa o dezvoltată cultură, de aceea e nevoie de o asemenea instituție, să o promoveze, să scoată ce e mai bun din ea. Și dacă nu apare cineva cu inițiativă, din mediul privat, să scoată bani din buzunar pentru asta, las-o să fie de stat o asemenea instituție. Treaba nu mai stă ca acum 100 de ani; astăzi, 95% e marketing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Apropo de ăștia, începui și eu a 2-a facultate - după ce renunțai la întâia - că, deh, trebuie... Sunt la FJSC, la UB. Și până acum am avut 2 seminarii diferite în care am avut de lucru pe texte printate de pe Hotnews. Bineînțeles, nu erau cu politică internă, unul era politică externă - criza din Grecia - altul e devansul pe care-l capătă PC-urile față de laptopuri, tablete și smartphone-uri. Încep să prind mersul.laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wau, jos palaria!
Du-te repede si concureaza pentru un papion de-ala cu buline din banner, ca la voi la UB este "must have"... laughing
Zau, m-am amuzat savuros citind toata postarea asta, de la Cartarescul Leocerbei (care e nitel dizidenta, ea fiind la birou uselista de frica, presupun...), la supararile din Contributors ale lui Dumnezau (nu m-am prins el cand comenteaza pe hotnews care e si pe cine voteaza), la refuzul lui Hombre de a accepta ca totusi, Marga si Uslasii in afara de faza de alaltaieri cu caloriferul nu pot sa creeze nimic literar constructiv pentru fosta RSR, si la rezolutiile tale documentate - dar tu ai o scuza, a trebuit sa lucrezi pentru examene pe Carturescu, deci nitel fortat rolling on the floor
Da, cea mai buna postare de anul asta! 10 cum laudae peste... nu mai zic ca mi-a refuzat robotul initial raspunsul asta!

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Ai jucat jocuri pe pc sau ai vazut filme?
Presupun ca da!
E oarecum amuzant, dar cele mai de succes jocuri sunt cele simple, cel putin la romani. Sunt atatia nebuni dupa Metin un joc cu grafica proasta, cu o poveste simpla si cu niste misiuni banale, dar are succes.
Jocurile gen browser (cred ca am scris bine) prind la public, triburile, DarkOrbit sunt simple si au sute de mii de jucatori poate chiar minioane.

Incerc sa zic, ca oamenilor le place simplitatea, ii face sa se simta inteligenti (banuiesc asta). Oricum ce e simplu e usor si deci placut, nu necesita un efort prea mare de intelegere.

Sper sa fi inteles si sa se inteleaga!

| WhatheWow a răspuns:

Acest fel de a raspunde e inteles de toti, de la prostul din papusoi pina la ...restul; un raspuns elaborat, argumentat si elevat din punct de vedere lingvistic, mai putini iar intr-un mediu in care mediocritatea e caracteristica predominanta, la ce mai vrei sa te astepti?

| OOOLEOOO a răspuns:

Simplicitatea e tot ce pot avea uni.

| Delicacy a răspuns:

Mie nu mi se pare deloc o replică inteligentă "Nici nu mă interesează." sau "Sunt un ignorant."
Nu găsesc nici un pic de profunzime şi originalitate în aceste replici ca să devină inteligente.

| xBya a răspuns:

Ca majoritatea oamenilor nu stiu ce inseamna 'inteligenta' si vad in replicile alea ceva ce te cam lasa fara grai, daca esti mediocru.

| LoveToHate a răspuns:

Pentu că este mult mai uşor să spui "Nu mă intereseaza" decât să spui o replică inteligentă.
Ştii, aici se foloseşte creierul, dar unii refuză.

| mihaitaLGP a răspuns:

Legea atractiei, paduche la paduche trage.

Si cum prostia este o majoritate tot vei intalnii astfel de replici.

| catablondu a răspuns:

Buna, poate pentru ca uneori, depinde de situatie, e mai bine sa fi ignorant decat sa dai un raspuns valabil. Sunt situatii sau oameni care nu merita decat lipsa de interes. Filosofia e lunga si nu pot sa iti raspund sincer fara sa stiu exact la ce te referi.

| meduzza a răspuns:

Considerate inteligente de cine? eu nu am auzit pe nimeni care sa gandeasca asahappy