| Johanndjmt2 a întrebat:

Oare SF-ul cu toate filmele sale ( despre extraterestrii care invadeaza pamantul ) ar putea avea dreptate in legatura cu existenta unei asemenea civilizatii razboinice in univers? Si daca da, de ce nu a fost pamantul invadat in toata istoria sa de aprox 4.54 miliarde de ani?

Credeti ca o civilizatie asa de insetata de putere ar fi putut supravietui fara sa se autodistruga datorita luptelor interne pentru putere?

Oare este lupta un comportament prea primitiv pentru o civilizatie ce e probabil cu miliarde de ani mai avansata ca noi, oare lupta duce la autodistrugere mai devreme sau mai tarziu?

Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| CristiSeeker a răspuns:

Da, asa ceva ar putea fi posibili. Apoi, de unde stii sigur ca asa ceva nu s-a intamplat deja? Noi avem acces la o parte minuscula din bogata istorie a planetei noastre.
Dar, intr-adevar, aceasta forma de violenta nu pare a mai fi caracteristica a unei rase atat de avansate.
Sunt multe lucruri de discutat asupra acestui gen de subiect, mult prea multe pentru a conversa in gol. Ca sa iti raspund la intrebare mai pe scurt - eu cred ca este posibili, dar improbabil.

35 răspunsuri:
| iPetraAnime a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Deci ce vrei sa spui?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru iPetraAnime):

Tot ce am sustinut pana acum.

Sufletul este interpretarea subconstientului in functie de propripe prejudecati.

| iPetraAnime a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Pai bravo! Felicitari! Sustine in continuare. Ti-am dat exact ce ai vrut tu, dovada clara ca sufletul exista, iar tu inca negi fiindca ti-e teama ca tot ce ai crezut pana acum este eronat.
Acest lucru inseamna ca poti sa iti irosesti zile intregi ca sa ii explici clar cuiva un anumit lucru, si cand in final ai "pus punctul pe i", respectivul tot iti neaga afirmatia.
Nu dezobisnuiesti un om de ideea care l-a ghidat un timp indelungat orice ai face. Stii, iti multumesc, acum am mai multa experienta de viata!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru iPetraAnime):

Nu exista suflet cum tu nu esti mai deosebit ca un animal.

Ce sanse mai erau sa crezi in zei sau suflet daca nu erau teorii religioase si biserici?

Fie ele si abstracte exemplele.

Este interpretarea subconstientului in functie de ce am mentionat mai sus, repet.

| iPetraAnime a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Exact, repeti. Repeti acelasi lucru fara rost.
Tot binele din lume ti-l doresc si sper sa nu ne mai auzim!