| SiCk4EvEr a întrebat:

Parabola semanatorului de george cosbuc este aceeasi cu cea din biblie?:o
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

Da, insa transpusa artistic. Si "Iona" a lui Marin Sorescu e inspirata de un pasaj biblic, insa mesajul artistic transfigureaza mesajul primar.
La fel se intampla si in cazul lui Vasile Voiculescu. "In Gradina Ghetsemani" e o opera lirica al carei subiect este unul inspirat din Vechiul Testament, insa mesajul depaseste limitele religioase si devine unul artistic si universal.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este aceeasi. Numai bine!

| foxi a răspuns:

Depinde cum privesti lucrurile! Si Cosbuc a citit biblia, in mod sigur!