| denisaioana99 a întrebat:

ma puteti ajuta sa-mi spune-i despre ce este vorba in poezia Parabola samanatorului de George Cosbuc?

Răspuns Câştigător
| Ciggaretto a răspuns:

Un semnator a iesit sa semne samanta. Cateva seminte au cazut pe drum si au fost calcate in picioare si mancate de pasarile cerului, iar alte cateva ai cazut pe pamant pietros si neavand apa s-a uscat. Alta a cazut intre spini si spinii crescand odata cu ea au inabusit-o, iar alta a cazut ope pamant bun si a facut rod insutit. Aceasta pilda a spus-o Domnul Nostru Isus Hristos. La rugamintea Apostolilor, Isus Hristos le-a spus intelesul acestei pilde: cea care a cazut pe drum si a fost calcata si mancata de pasarile cerului sunt acei oameni care aud cuvantul lui Dumnezeu dar din cauza ispitelor care aici sunt pasarile cerului uita de DUMNEZEU si CUVANTUL ACESTUIA.Cea care a cazut pe pamant pietros sunt oameni care aud CUVANTUL LUI DUMNEZUE dar la cel mai mic necaz spun ca DUMNEZEU nu-i iubeste sau ca nu exista pentru ei. Cea care a cazut intre spini sunt oamenii care aud CUVANTUL LUI DUMNEZEU dar sunt ocupati de alte activitati, imaginea lor, ocupatiile lumesti. Cea care a cazut pe pamant bun sunt oamenii care aud cuvantul lui DUMNEZEU, il respecta si il duc mai departe! RESPECTATI CUVANTUL LUI DUMNEZEU!