| AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA a întrebat:

"Paradoxal cum cineva se simte rege."
E ce figura de stil este? O hiperbola-metaforica?

2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Mie nu mi se pare figura de stil.Ai putea s-o iei ca pe o metafora

| pastru009 a răspuns:

Nu este o hiberbola-metaforica. Acolo se face referire la o antiteza intre o trasatura psihologica si una sociala (de statut social). Trasatura psihologica poate fi supraestimarea individului de catre el insusi in dezacord cu pozitia sa sociala. Paradoxul il face faptul ca individul nu isi constientizeaza starea sociala, de aceea se supraestimeaza. Figura de stil este antiteza.