| giovana a întrebat:

Pare-se că există două teorii cu totul potrivnice despre originea speciei umane. Unii susţin că omul coboară din maimuţă, iar alţii că a fost creat de Dumnezeu. Se ceartă grozav. Eu unul cred că se înşeală şi unii şi alţii. Teoria mea este următoarea. Cei, care cred că omul coboară din maimuţă, coboară cu adevărat din maimuţă şi alcătuiesc o rasă aparte, înafara rasei oamenilor, care cred şi ştiu că au fost creaţi de Dumnezeu.
Nicolae Steinhardt
Parerea voastra?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Cugetarea aceasta este luata de Steinhardt dupa rusul Sestov; si e clar ca unii dintre noi sunt copii ai lui Dumnezeu iar altii nepoti de maimuta.Fiecare e liber sa-si alaega teoria despre propria-i descendenta!

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mai terminati cu intrerpretarile astea aiurite. Si noi si maimutele in linia evolutiva avem stramos comun, dar nu ne tragem din maimute asa cum le vedem azi. Chestiunea cu maimutele o sustin habotnici religiosi intunecati la minte care alta treaba nu are decat sa faca matanii unor inchipuiri.Atata naivitate sa crezi ca o inchipuire a luat niste pamant la modelat in chip de om i-a dat un fâs si se facu pe loc asa cum suntem.Pai nu este clar cum ne inmultim? Pai daca ar fi sa ne inmultim dupa spusele bibliei ca dupa ce Dumnezeu la creat pe Adam din lut si pe Eva din coastele lui atunci ar trebui sa ne inmultim prin diviziune si nu prin incrucisare.

| AvalohAlyn a răspuns:

E foarte frumos si corect ceea ce a spus Nicolae Steinhardt. Un astfel de om este de apreciat pentru ce a facut si ce a scris(de-a lungul anilor). Eu fac parte din a doua categorie, cred ca am fost creati de Creator.

| cristi202 a răspuns:

Maimutele nu mint, maimutele nu inseala, maimutele nu jignesc, maimutele nu vorbesc urit. Hai sa fim seriosi, cred ca maimutele s-ar simti jignite cu asemenea urmasi cum sunt oamenii. Chiar daca oamenii fac tot raul de pe pamint, tot cred ca au fost creati de Dumnezeu. Doar ca a intervenit ceva ce a stricat lucrurile, si le-a stricat atit de mult, incit omul nu se mai afla nici macar la nivelul maimutelor.

| cristi202 a răspuns:

Sirdanyel,
Cita genetica cunosti tu? Sti tu ca genetica de fapt confirma tot mai mult creationismul, pentru ca infirma evolutionismul. In general, ea spune ca nu pot aparea modificari prea mari la nivelul ADN, doar mici modificari in cadrul speciilor, si asta infirma evolutia.

| cristi202 a răspuns:

Sirdanyel,
Interesant ca aduci ca etalon un site unde si eu si tu, si orice prostanac ar putea adauga cite ceva la fiecare subiect. Personal, e a doua oara cind citesc ceva eronat de pe Wikipedia, deci nu am incredere in ea.
Cit despre celalalt site, nu aduce nici o dovada palpabila, ci doar inca o teorie, care nu poate fi demonstrata, caci ceimai multi dintre stramosii nostri nu mai exista.
Genetica a demonstrat insa pe viu, ca nu pot exista schimbari (mutatii) prea mari la nivelul ADN. Testele au fost facute pe musculite de otet. S-au putut crea alte soiuri in cadrul aceleiasi specii (cum se mai intimpla la ciini, pisici, cai, sau anumite plante), insa cind s-a incercat, pe baza radiatiilor radioactive sa se realizeze mutatii serioase, asa cum presupune teoria evolutiei, toate au fost degenerative, toate au fost anormale, si au dus la mutanti. As vrea sa intelegi ca mie mi-a placut medicina, iar genetica f mult, asa ca cunosc destule din domeniu, si ea spune clar, e un pricipiu bine stabilit ca nu se pot face mutari de la o specie la alta, cu alte cuvinte, nu poti face dintr-o musca un tintar, sau din tintar armasarhappy. Ori, aceasta limiteaza teoria evolutiei doar la o simpla teorie. Ce sti si nu concorda cu aceasta, sti de prin ziare, reviste, romane. Citeste carti de specialitate, si vei vedea realitatea. Eu intotdeauna, in lucrurile esentiale, am cautat sa vad ce spun specialistii in domeniu. Daca vrei sa devii bogat, te duci la cel bogat sa te invete cum s afaci bani, nu la cel sarac.
Si inca ceva, pentru toata lumea:
Daca a existat evolutia, cum de pasarile zboara? Pt ca sa le creasca aripi, conform teoriei, a trebuit sa treaca milioane de ani. insa in toate aceste milioane de ani, toate acele animale care au trait, trebuie sa fii avut ideea de zbor, pentru ca urmasii lor sa ajunga sa zboare. De unde acea idee de zbor la niste fiinte fara gindire?

| Angel0 a răspuns:

Imi este suficient sa ma uit la tv 5 minute, ca sa realizez ca sintem un fel de maimute evoluate.

| alessia5158 a răspuns:

Parerea lui N. Steinhardt ar fi buna drept replica la discutiile prea "incinse " pe TPU intre "rasa" ateie si "rasa "crestina!

| YourDailyApple a răspuns:

@cristi202, interesant mod ai de a dezaproba teoria evolutiei.
Daca iti sustii cu atata inversunare afirmatiile enumerate de tine, inseamna ca implicit pleci de la premiza ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu, deci in consecinta putem trage concluzia ca dumnezeul in care credem e la fel de mincinos, razbunator, rasist, criminal ca si noi, lucru care ma amuza enorm de mult.
Revenind la intrebarea postata de @giovana, de unde sti ca atunci cand a creat dumenzeu omul nu l-a creat impreuna cu celelalte animale si nu separat? Si mai ales un alt lucru important si deloc de neglijat, de unde sti ca omul reprezinta scopul final al evolutiei? Peste zeci de milioane de ani mai mult ca sigur din specia umana va evolua o alta specie supraomeneasca si mai avansata decat noi.

| shadovv a răspuns:

Un om inteligent.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu nu am evoluat din maimuta.Eu sunt creata de Dumnezeu. Daca voi credeti ca at evoluat din maimute, nu aveti decat sa va considerati laughing
Gbu :]

| greudespus a răspuns:

Intrucat nu s-au gasit fosile ale starilor intermediare de la maimuta catre om (in special intereseaza osul femurului, incat difera enorm de la maimuta la om), ideea a fost abandonata chiar si de evolutionisti.Mai nou se crede ca maimuta si omul au un stramos comun, dar au evolutii separate.
Apoi biblia ne spune ca omul a fost creat de Dumnezeu.Isus insusi spune: "oare nu ati citit cum ca de la inceput au fost creati barbat si femeie?".(Matei 19, 4). Dar din geneza, stim ca omul a fost facut din "tarana pamantului", peste care a fost suflata suflare de viata, astfel omul "sa facut un suflet viu". Ramane doar sa intelegem ce inseamna "tarana pamantului", si ce inseamna "suflare de viata".
Parerea mea (si este posibil sa ma insel, desi nu cred), este ca acel "stramos comun" poate fi "tarana pamantului", incat toata materia solida din univers are la baza C (carbonul).
Peste acest stramos comun (tarana pamantului) s-a suflat suflare de viata, si a aparut fiinta ganditoare, unica in lumea animala.Insa procesul creatiei nu este terminat decat cand omul se va desavarsi in Isus. Adica undeva in viitor omul va fi aproape la fel de desavarsit ca Isus.Acest proces se va derula cea mai mare parte in timpul in care omul se va vedea fata catre fata, cu Isus.Noi o numim vesnicie.
Curios este ca desi procesul dureaza de mii (sute de mii) de ani, din prima clipa D-zeu a vazut finalul.
Gandeste-te, ca este similar cum o celula fecundata poarta in ea toata informatia viitorului adult.Procesul este gata din prima clipa, insa este nevoie de 20 de ani pentru ca un om sa devina adultul, a carei informatie era totala in prima lui celula.ADN-ul uman este scris de 3, 8 milioane de caractere.Toata informatia sa aflat in prima celula, deci cumva creatia era gata inca din prima clipa.
Asa ca cele 6 zile din biblie in care a fost creat intreg universul, si pe care le percepem noi azi ca fiind 6 zile de cate 24 de ore, este posibil sa aiba corespondentul catorva clipe de dupa big-bang.Acele cateva clipe dilatandu-se apoi de sute de mii de ori (la fel ca si spatiul ce a luat nastere dintr-un singur punct).
Cred ca in sec 21, omul are suficiente dovezi ca sa creada ca D-zeu creaza la modul global, prin legi naturale care guverneaza creatia, astfel ca trebuie depasita mentalitatea ca D-zeu acum creeaza omul, apoi creeaza elefantul, apoi etc. Procesul este unitar si universal, se merge cu totul odata, si in timp se contureaza ceea ce initial exista scris inca din primele momente ale universului (sau Big-bang-ului). Materia se grupeaza in functie de informatia ce o defineste.
Cum initial nu exista nimic, erau necesare etapele in care sa apara materia (in special carbonul, care poate crea legaturi chimice cu orice alt element). Materia a luat nastere prin stingerea supernovelor, care erau niste sori uriasi (de sute de ori mai mari decat soarele nostru).

Răspuns utilizator avertizat
| giovana explică:

@cristi202 si @greudespus, foarte frumoase raspunsuri! Totusi o aleg pe @april, pentru ca a lasat pe fiecare sa isi aleaga rasa si originea. Eu sustin creatia.

| TheSkyNow a răspuns:

Sau ca undeva, cineva s-a jucat cu procesul evolutiei de am ajuns noi in asa scurt timp de la facut foc cu pietre la comunicatii prin satelit...