| Vadimo a întrebat:

Pentru ce noi traim! si de ce ar trebui sa luam ziua de maine ca pe ultima!?

14 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Traim ca sa facem bine, ca sa ajutam, ca sa indeplinim misiunea, testul, acestea doua fiind''sinonime''cu viata.Trebuie sa traim azi ca si cum ar fi ultima zi pentru ca nu stim viitorul, viitorul e misterios, nu poti sti daca mai traiesti maine, poimaine, peste doi ani sau peste 10. Dumnezeu alege astea si El este un mister.Trebuie sa constientizezi ca vei muri si nu stii cand si trebuie sa fii cugetat in modul tau de a trai, sa iti traiesti ziua cum trebuie, cugetat si sa fii intotdeauna pregatit pentru moarte.Asta nu inseamna sa ne gandim mereu la ea sau sa fim seriosi si sa muncim mereu, sa nu o luam pe partea aceasta.

| Angel0 a răspuns:

Nu poti lua ziua de miine ca pe ultima deoarece s-ar putea ca cea de azi sa fie ultima.

| carminaburana43 a răspuns:

Avem o misiune aici pe pamint si anume aceea sa ajutam pe cine putem cu ce putem.Eu niciodata nu gindesc asa ca maine ar fi ultima zi din viata mea dar acela m-a pus serios pe ginduri ca crestinismul promite viata vesnica dupa moarte. Dar oare vreau eu viata vesnica? Deja incep sa ma plictisesc uneori de tot daca nu am bani sa merg la cumparaturi sau daca nu pot fii de folos cuiva atunci de ce-mi trebuie mie viata vesnica dincolo? Mai bine o viata plina si cu folos aici jos pe pamint capoi sa adorm si sa nu stiu dupa absolut nimic cum nu am stiut nimic nici inainte de a ma naste.Deci un nimic absolut.Numi pot inchipui cum ar fi sa traiesc vesnic fara nici o ocupatie si sa nu ma plictisesc.Imi depaseste ratiunea si nu tind la asa ceva.

| anad a răspuns:

Eventual ziua de azi ca pe ultima! Cea de maine e doar probabil s-o apuci, nu sigur! Traim fiindca am venit pe lume si ar trebui sa ne bucuram de tot ce este bun, sa incercam sa trecem peste necazuri si sa luam ce-i bun din ceea ce avem. Sa traim acum si aici nu in vise si asteptari desarte!

| fabiola a răspuns:

Este un dar, este o sansa, este un miracol de care trebuie profitat!

| GyeBaek a răspuns:

Acest lucru este din cauza credintei, deoarece trebuie sa gandim ca aastazi ne mantuim ca mine poate sa nu mai fim.

| Filip23 a răspuns:

E o intrebare buna. Din pacate, vad ca multi se gandesc doar la cosciug. De fapt raspunsul la partea a doua, se afla putin in prima parte. Poate macar cu o zi inainte de moarte ai putea sa te intrebi pentru ce traim, sau ce as putea schimba, ce as putea afla important. Din pacate intr-o zi nu poti sa citesti o carte buna, nu poti sa parcurgi o distanta mare pentru a ajuta pe cineva. Sunt multe lucruri pe care nu le poti face intr-o zi, insa tocmai de asta e important sa mai ai si perspectiva asta, ca macar sa incepi sa iti pui intrebari, sau sa schimbi ceva in in bine... Totusi sunt si lucruri pe care le poti face intr-o zi: poti sa te impaci cu cineva, poti sa te impaci cu Hristos, daca ai apucat sa afli ceva despre el, poti sa ierti, poti sa vezi un suferind la un etaj distanta, pe care pana acum nu l-ai vazut...

| noktambul a răspuns:

Nu ziua de maine ci ziua de azi traieste-o ca si cum ar fi ultima din viata ta. Traieste-ti clipa! Nu amana nimic din ceea ce ar putea sa te faca sa te simti bine sau sa faca pe ceilalti sa se simta bine!

| Astaeparereamea a răspuns:

Multi dintre voi ati luat intrebare ca pe inceputul sfirsitului, nu poti sa ai un maine mai bun daca tu gindesti la ieri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca te culci in fiecare noapte este si acceptiunea ta ca te-ai obisnuit cu gandul ca vei muri.somnul nu e departe de moarte. din acest motiv noi crestinii inainte de culcare ne insemnam faptura cu semnul Sfintei cruci.de asemeni, ziua de maine, nu este a omului ci este a Domnului.de aceea Domnul a zis; ajunge fiecarei zile zbuciumul ei.deci nestiind cand vine ceasul mortii, practic orice clipa poate fi ultima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat despre pregatirea de inmormantare, este un obicei din vremuri vechi cand nu gasea omul cei trebuie, intr-un timp scurt. dar acum nu se mai pune problema, fiindca intr-o zi esti si scaldat, si imbracat, si ingropat.asta nu trebuie sa fie problema noastra in viata.raman altii dupa noi care se ocupa.

| never_5650 a răspuns:

Eu zic ca e greu sa iei ziua de maine ca pe ultima, fiindca va trebuii sa iti cumperi haine de inmormantare, cosciug, lumanari, sa le probezi si sa stai in cosciug pana se termina ziua. Iar urmatoarea zi sa o iei de la capat. E o pierdere de timp si bani.

| yvan a răspuns:

Pentru a trai ziua de azi corect.

| lavinia_6500 a răspuns:

Pentru ca viata e scurta si trebuie sa te bucuri de ea