| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Pentru cei care credeți că pământul e plat:
Unde are capătul? Unde îi e sfârșitul?
Eu, personal, știu că pământul are formă sferică.
https://editiadedimineata.ro/de-ce-pamantul-nu-poate-fi- plat/

37 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Si eu sunt curios cine ar zice ca e plat big grin

eu personal NU cred ca e plat, iar dovada care a fost incontestabila, cand in sfarsit s-au inventat telescoapele a fost ca marea e "vizibil" perfect plata, insa o nava maritima cand ajunge la, linia orizontului, intai nu mai e vizibila carena (corpul navei) si ultimile dispar catargele, deci TREBUIE sa dispara in spatele unei curburi, iar cum suprafata dupa care dispare e (inca odata) apa, atunci curbura poate fi numai a intregului pamant

| Goete a răspuns:

Nu ai intarziat "putin" cu intrebarea asta?
Si apropo, pentru ce mi-ai cerut prietenia fara sa-mi scrii o litera? Te-am intrebat in privat si neobtinand raspuns, bineinteles ca ti-am refuzat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Chiar nu ma mir deloc

| Jus7t a răspuns:

Că e rotund ori că e plat, de unde știm?
Ah, de la oamenii de știință.
Ce fac oamenii de știință?
Studii, experimente, etc.
Ce fac cu studiile lor?
Pe UNELE le publică, pe altele le țin ascunse.
Dacă ar vrea, ar putea să ne prezinte doar jumate din puzzle, care ar veni însoțit cu unele dovezi astfel încât să ne facă să credem ce vor ei să credem?
Da, ar putea.
La ce tehnologie există sigur că ar putea.
Plat, rotund, până nu urc eu într-o naveta spațială să îl văd răspunsul meu rămâne : idgaf, dar PROBABIL (care nu e egal cu sigur) e rotund, sau mă rog...cum am învățat la geografie "mai turtit la poli și mai bombat la ecuator" laughing

Ne-au mințit cu trecutul nostru, cu istoria. O mare parte din ea e o minciună.
Dar la geografie ne zic tot adevărul? 100%, fără absolut nicio minciună?
Nu ar avea sens.

| Ineys a răspuns:

Pai doar astia certati rau cu fizica il considera plat.

Orice se afla in spatiu, si ma refer la o acumulare de mai multe materiale are tendinta de a se acumula sub forma sferica, deoarece punctul de atractie e in centru si sunt atrase "chestii" din toate partile. Nu e un punct de atractie care atrage doar de jos in sus sau de sus in jos sau de la stanga la dreapta /dreapta la stanga sa se formeze ceva plat.

Gandeste-te la un magnet care e inconjurat din toate partile de bucati mici de fier. Bucatile alea de fier se lipesc de magnet de cea mai apropiata parte, nu il ocolesc sa se duca toate intr-o parte.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai n-ai auzit teoria? E un zid de gheata la marginewinking

| Bizon95 a răspuns (pentru Sn4k3):

Da, credeam ca e geamul unui acvariu, iar in spatele geamului e D-zeu care se uita la animalutele din acvariu big grin

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Goete):

La mesaje mă uit din an în paște. Am vreo 400 de notificări necitite, până le citesc, se termină anulwinking

| Sn4k3 a răspuns (pentru Bizon95):

La fel de plauzibil.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jus7t):

E suficient sa te urci intr-un avion si sa zbori oleaca, cap-de-guma!

| Frank51 a răspuns:

Cei care cred ca pamantul este plat sunt foarte putini, neglijabili. E ca si o particula de praf din toata incaperea, deci de ce sa ne mai obosim cu ei? Lasa-i in plata domnului ca nu omoara pe nimeni.

| Goete a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Asta nu e problema mea

| Mosotti a răspuns:

Nu putem crede ca e plat, ca din spatiu se vede ca e sferic. Dar aia de sub, de ce nu stau cu picioarele in sus, ca ceru e jos dupa cum se vede in spatiu, ar trebui sa stea cu capu` in jos. Ca daca te duci cu nava jos sub sfera si te uiti in sus, nu e pamantu? Si daca omu e cu picioarele pe pamant, nu e cu capu in jos cand ne uitam in sus din nava care e sub?! HAHA.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

Mincinoși, este plat și la capăt sunt portaluri care ne teleporteaza în cealaltă parte și astfel ne da impresia ca e rotund.

| Celcestietot a răspuns:

Pamantul plat nu are capat, pentru ca atunci cand ajungem la asa zisul "capat", ne teleportam in partea cealalta si tot asa. Noi credem ca este rotund, deoarece ne teleportam de fiecare data cand ajungem la "capat" si nu ne dam seama! Din spatiu se vede ca este rotund, deoarece el fiind plat il vedem ca un ban care sta pe masa, banul avand si forma "rotunda", iar Pamantul are la fel. Daca Pamantul este rotund, atunci de ce nu avem autostrazile rotunde, casele rotunde, corpurile rotunde, telefoanele rotunde, ci plate rolling on the floor?

| Bizon95 a răspuns (pentru ionutt567):

Am rezistat pana la dovada nr 3... cica, ca apa nu poate sta pe o sfera
1. DE CE NU?!? ca asa spune el?!?
2. in lipsa gravitatiei apa formeaza o sfera
absolut PENIBIL!
ABSOLUT PENIBIL!

presupun ca atunci cand cineva vrea sa creada ceva, ORICAT DE ABSURD, gaseste "dovezi" ca sa nu pice de prost

| RoCkKiD a răspuns:

Sunt munti de gheata la mergine paziti de NASA si alte corporatii care vor sa ne tina in ceata. Documenteaza-te inainte sa pui intrebari din astea happy

| Jus7t a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tu trebuie să fii printre inteligenții site-ului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jus7t):

Sint. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoCkKiD):

In ceata sau in gheata? Hotaraste-te! In alta ordine de idei, romanii - ca sunt si romani, printre altii - care au ajuns la poli, unde au ajuns? Nu te mai documenta de pe YT si diverse nimicuri conspirationiste.

| RoCkKiD a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Suntem in Gheata NASA, vor sa ne tina in ceata! Adevarul trebuie spus tuturor!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoCkKiD):

Deci nu ti-ai luat medicamentele, observ. Ti-am pus o intrebare foarte simpla la care nu poti raspunde. https://ro.wikipedia.org/wiki/Teodor_Negoi%C8%9B%C4%83

| RoCkKiD a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pozele sunt fabricate, in ziua de azi poti edita orice poza. Nu au zis ce au gasit pentru ca au fost platiti!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoCkKiD):

Du-te la un psihiatru, serios. Ai grija sa nu fie reptilian, totusi.

| RoCkKiD a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Trebuie doar sa cercetezi. Nu faci decat sa repeti ce ai fost invatat ca un papagal. Ai ochi sa vezi ca totul e drept.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoCkKiD):

Sa cercetez... ce? Ai zburat vreodata cu avionul?

| RoCkKiD a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dovezile!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoCkKiD):

Care dovezi, dudulica? Da niste linkuri sa ridem si noi.

| RoCkKiD a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Trebuie sa ai ochi ca sa vezi!