| Johndoe2023 a întrebat:

Pamantul este plat sau in forma de elipsa?

argumentati.

26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Foarte inteligenta intrebarea. Ai postat-o pentru a imi confirma banuielile?

| Johndoe2023 explică (pentru Inferno):

Am postat-o pentru a dovedi ceva. gandeste 2 secunde si vei vedea cewinking

| BiuL a răspuns:

Se credea acum sute de ani ca Pamantul este plat :| astazi se stie cu exactitate ca are forma de geoid. "Datorită formei de sferă turtită la poli şi bombată la Ecuator, Pământul este un elipsoid de rotaţie."
http://www.terramagazin.ro/index.php/2013/09/forma-pamantului/

| Johndoe2023 explică (pentru BiuL):

Se crede si acuma ca pamantul este plat. de unde se stie cu exactitate ca pamantul este elipsoid?
argumenteaza. in articolul respectiv doar scrie ca este elipsoid. nu dovedeste ca este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti la gradinita se poate spune si asa.
Grecii antici stiau, spre exemplu, ca pamantul este rotund si ca nu se afla in centrul universului. In India Antica, scrierile indica cunostinte sofisticate despre cosmos, si despre structura atomului. (Vaisesika sutra, de exemplu)
Geoid iti spune ceva?
Terroid sau telluroid ar fi forma exacta a pamantului.

| Johndoe2023 explică (pentru anonim_4396):

"El va ridica steag pentru neamuri şi va aduna pe cei risipiţi ai lui Israel şi va strânge la un loc pe cei împrăştiaţi ai lui Iuda din cele patru colţuri ale pământului." (Isaia 11:12)
"Ca să apuce pământul de colţuri şi să scuture pe nelegiuiţi de pe pământ?" (Iov 38:13)
"Când El privea până la marginile pământului şi îmbrăţişa cu ochii tot ce se află sub ceruri," (Iov 28:24)
"Vedenia pe care am avut-o, când eram culcat în patul meu, a fost: "Mă uitam şi iată un copac în mijlocul pământului, înalt foarte.
Copacul creştea şi era puternic şi vârful lui ajungea până la cer şi se putea vedea până la capătul pământului." (Daniel 4:7-8)

cuvantul bibliei nu va zice nimic?

poate nenumaratele documentare va zic ceva

sau poate http://www.theflatearthsociety.org/forum/index.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Cînd a întocmit Domnul cerurile, eu (înţelepciunea) eram de faţă; cînd a tras o zare pe faţa adîncului, cînd a pironit norii sus, şi cînd au ţîşnit cu putere izvoarele adîncului, cînd a pus un hotar mării, ca apele să nu treacă peste porunca Lui, cînd a pus temeliile pămîntului, eu eram meşterul Lui, la lucru lîngă el, şi în toate zilele eram desfătarea Lui, jucînd neîncetat înaintea Lui, jucînd pe rotocolul pămîntului Său, şi găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor. (Proverbe 8:27-31)"

Apoi în cartea Isaia găsim următoarea afirmaţie:

",, Nu ştiţi? N’aţi auzit? Nu vi s’a făcut cunoscut de la început? Nu v’aţi gîndit niciodată la întemeierea pămîntului?"
El(Dumnezeu) şade deasupra cercului pămîntului, şi locuitorii lui sînt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă supţire, şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.(Isaia 40:21-22)"

Rotocol,cerc, se apropie nu?

| Johndoe2023 explică (pentru anonim_4396):

Si daca este plat si are forma de disc? nu este tot rotocol si cerc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate peste cateva mii de ani cineva se va gasi sa rada de expresia uzuala din zilele noastre :
"Soarele va rasari la ora x si apune la ora y."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa mergi in cosmos sa vezi.

| Johndoe2023 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu pot. nu am posibilitati sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Du-te la munca.

| Rested a răspuns:

Umbra Pământului pe Lună iti spune ceva?

| snake260889 a răspuns:

Pamantul este oval

| Johndoe2023 explică (pentru snake260889):

Ai auzit expresia mintea ta si-un chil de cuie?

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Johndoe2023):

Explica-mi tu de ce ma zvarl in balonul cu aer cald, si peste 80 de zile de mers drept inainte ajung tot in locul de unde am plecat.

| Johndoe2023 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Ai balon? te-ai suit tu personal in balon?

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Johndoe2023):

Da. Te iau si la o tura, daca vrei.

| Johndoe2023 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Pai atunci este un raspuns simplu. la capatul pamantului este un portal care te teleporteaza direct in capatul celalaltwinking

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Johndoe2023):

Poate Dumnezeul tau e 4-dimensional, si ceva plat pentru el este sferic pentru tine, dar a spus-o mai filosofic. De ce iti limitezi gandirea doar la ceea ce vezi?

| Johndoe2023 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Poate eu nu imi limitez gandirea in functie de ceea ce mi se zice de altiiwinking

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Johndoe2023):

Altii? Pana la urma, suntem una. Daca nu actionam impreuna, o facem degeaba.

| snake260889 a răspuns:

Explica-ne-o tu

| snake260889 a răspuns:

Au dovedit-o multi deja.chiar si un satelit iti divedeste asta.cum sa fie plat?

| Johndoe2023 explică (pentru snake260889):

Ai tu satelitul tau propriu si stii ca este elipsoid?