| RAY a întrebat:

Pentru pasionati de filozofie,ce parere aveti despre moralitatea umana, este necesara sau nu este necesară?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, grupurile de mamifere au reguli de comportament. Regulile noastre de comportament le numim moralitate.

| RAY explică (pentru doctorandus):

E normal sa tot fugim de natura noastră umana? Si sa ne consideram perfecti? Despre moralisti astia care discriminează pe alti ce spui?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

La un moment dat oamenii au decis ca daca cineva e spargator de locuinte trebuie sa intre la puscarie. Asta e o decizie morala, care apartine societatii. In mod similar exista gradatii de comportament, de la ilegal, indezirabil la doar badaranesc si neplacut.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Video chatul de ce e imoral?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

N-as zice ca e complet imoral, ci ca in societate conduce ca cei care fac asta sa aiba o reputatie proasta. Societatea ii socoteste curvistine si homalai. Ceea ce e picant e ca acelorasi oameni care ii acuza de asta le curg balele dupa videochat.

| Mosotti a răspuns:

Uneori da, uneori nu, e una sa ti se zica ca nu e normal sa faci rau altuia, crima, talharie, hotie, minciuna, viol, etc, si alta e sa ti se zica ca nu e bine sa faci videochat sau practici prostitutia, chestie care e neadevarata de exemplu, ca nu vad de ce nu e bine.
Si multe alte chestii aiurea care nu ar trebui sa fie. Deci depinde de chestie, trebuie sa le analizam si sa vedem care reguli morale-s benefice, si care-s aiurea.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Eu nu-l definesc nici ca moral, nici ca imoral. Ei nu fura, nu dau in cap, nu fac rau altora, nu raspandesc boli infectioase, asa ca de ce sa fie rau?

| RAY explică (pentru doctorandus):

Corect