| RAY a întrebat:

Intrebare pentru cei pasionati de filozofie

Ce parere aveti despre Existențialism?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Existen%C8%9Bialism

1 răspuns:
| tudorvolcano a răspuns:

Cel ateu, sau cel teist?

Despre cel ateu, al lui Sartre, prefer să fiu sceptic, deoarece consideră firea (φύσις) și ființa (οὐσίa) ca fiind identice.
Totuși, nu pot să nu spun că nu ajuns la concluzii interesante. Recomand să citiți opera sa de teatru care exprimă prin excelență filozofia lui: "L'enfer, c'est les autres"; eu am citit-o direct în franceză, nu știu cum ar fi traducerea în română, s-ar putea să aibă traduceri greșită, așa că vă recomand versiunea originală în franceză.

Despre existențialismul teist, e chiar un teolog ortodox român, ucenic al Sfântului Sofronie de Essex, care vorbește foarte mult despre faptul că „omul este o devenire", că omul, deși există, el nu este, și despre Dumnezeu, care nu există, ci este.
Aveți aici una dintre cele mai interesante conferințe ale sale:
https://www.youtube.com/watch?v=m41uhTgH-6A