| anonim_4396 a întrebat:

Planeta Venus ce apare noaptea pe cer avand denumirea populara de Luceafar se zice ca este mai aproape de Soare decat Pamantul si in link-ul de mai jos puteti vedea miscarea in jurul Soarelui a planetei Venus si a Pamantului.
http://upload.wikimedia.org/......system.gif
Dupa cum vedeti din animatia din link-ul de mai sus se arata cum ca Venus este mai aproape de Soare decat Pamantul si ca ajunge sa se roteasca chiar si prin spatele Soarelui in opozitie cu Pamantul. Din moment ce se spune cum ca Venus se invarte in jurul Soarelui pe o orbita mai apropiata decat a Pamantului n-ar trebui sa fie vizibil noaptea ci doar ziua iar cand trece prin spatele Soarelui in opozitie cu Pamantul n-ar trebui sa fie vizibil deloc de pe Pamant. Si atunci cum se face ca Venus apare in fiecare seara pe cer?

http://en.wikipedia.org/wiki/Venus

2 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Dar cine a spus ca apare in fiecare seara pe cer? Perioada de revolutie a planetei Venus este de 225 zile iar orbita ei e mai apropiata de Soare decat a Pamantului. Astfel in functie de pozitia ei, planeta Venus poate fi vazuta inainte de rasaritul Soarelui iar alteori dupa ce acesta apune. Atunci cand e in conjunctie cu Soarele planeta nu e vizibila. Venus nu poate fi in opozitie cu Soarele, pentru aceasta ar trebui sa locuiesti pe Mercur.

| VacutzaRoscata a răspuns:

Ce ma amuz cand postezi intrebari la s/f, daca nu le-ai mai pune pe alea de la d/s ar fi mai bine