| caralimcea a întrebat:

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva cum se rezolva aceasta problema ca nu inteleg? Doua mici sfere conductoare, avind fiecare masa de 0.5g,aflate la capetele a doua fire de matase cu lungimea de 12 cm, suspendate in acelasi punct, au fost electrizate simultan cu sarcini egale, de acelasi semn. Sferele se resping in aer la o distanta de 10 cm.Calculeaza sarcina electrica comunicata fiecarei sfere.

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Cam greu fara desen, dar. sa incercam!
Cele doua sfere incarcate cu sarcini egale(si de acelasi semn) se vor respinge reciproc cu o forta electrostatica egala cu:F= Kc x s**/r** unde
Kc=constanta lui Coulomb=8. 988 x(10)la puterea9[N x m**/C**]
s=sarcina unei sfere[C]; r= distanta dintre sfere[m]
notind cu (alpha) unghiul facut de fir cu verticala, avem:
sin(alpha)=5/12; asupra unei sfere actioneaza: G=m x g,
F=Kc x (s/r)**, aceste forte fiind ortogonale(perpendiculare),
si tensiunea in fir T care pentru echilibru trebuie sa fie egala si de sens contrar rezultantei dintre G si F.
Avem: F = G x tg(alpha), adica :
8. 988 x10(put 9) x [s /0, 05]**= (5/1000) x 9, 8 x[sin(alfa)/cos(alfa)]
de aici rezulta "s" [ cos(alfa)=radical[1-sin**(alfa) ]

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mi-ar fi placut sa stiu si eu fizica bine. Dar am dat-o pe medicinarolling on the floor