| anonim_4396 a întrebat:

"Priveam fara de tinta-n sus - /Intr-o salbatica splendoare/.../Si tot vazduhul era plin/ De cantece ciripitoare/---/Privirile de farmec bete/ Mi le-am intors catre pamant -/ Iar spicele jucau in vant, /Ca-n hora dup-un vesel cant /Copilele cu blonde plete, /Cand salta largul lor vesmant. /In lan erau feciori si fete, /Si ei cantau o doina-n cor. /Juca viata-n ochii lor /Si vantul le juca prin plete. /Miei albi fugeau catre izvor /Si grauri suri zburau in cete..."
Totusi, unde credeti ca e mai frumoasa viata? Intr-o comuna retrasa, asezata undeva intre dealuri, cu peisaje minunate; unde cocosul canta dimineata, unde spre seara iese luna din bradet, ganditoare ca o frunte de poet, iar noaptea tarziu poate doar vreun caine mai latra in somn, ragusit? Sau intr-o mare metropola, precum Tokio, Paris sau Chicago?

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Nicaieri nu e mai frumoasa viata. Sunt doar oameni care prefera locurile linistite, nepoluante, retrase, eventual o priveliste mai frumoasa sau mai rustica si persoane energice care vor sa profite de oportunitatile unei metropole.Doar pentru ca X prefera altceva, nu inseamna ca celalalt loc isi pierde frumusetea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eh... as sta la țara cu banii pe care-i fac aici. Ar fi perfect.