Apache
| Apache a întrebat:

Profesorul meu de religie mi-a zis ca singura certitudine a omului pe lume ...este moartea!
. dar avand in vedere cum se dezvolta nanotehnologia si genetica putem spune ca peste aproximativ 100 de ani oamenii vor deveni nemuritori!
http://www.lovendal.net/wp52/in-20-de-ani-omul-va-deveni -nemuritor/
... oare omul mai are o certitudine pe lume?

Răspuns Câştigător
| push2gl a răspuns:

Degeaba traiesti 1000 de ani ca un robot fara suflet

15 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Lucrul asta nu se va intampla.Omul este foarte limitat si + ca nu va ingadui Dumnezeu acest lucru, cheia vieti vejnice este la Dumnezeu, citeste acest verset:
'' Domnul Dumnezeu a zis: "Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul. Sa-l impiedicam, dar, acum ca nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci." (Fac.3:22).
Dar sa presupunem ca se va intampla, tu sigur nu vei beneficia de acea inventie, ce te intereseaza pe tine acum ce va fi peste 100 sau 200 de ani, important este ce faci acum cu viata ta, peste sute de ani...e deja istorie.Sansa de a trai vejnic consta in alegerea pe care o facem astazi, viitorul apartine Lui Dumnezeu iar maine este in viitor.
Asa ca roagal astazi pe Dumnezeu sa ai viitorul asigurat la El.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

O certitudine? Probabil că are mult mai multe.
Moartea, este o certitudine privită doar dintr-un punct de vedere. Ea poate să fie asemuită şi cu un nou început. Deci nu este o certitudine deplină, probabil doar cea mai înspăimântătoare.
Şi chiar dacă genetica va evolua şi chiar dacă oamenii vor deveni nemuritori, ei nu-şi vor schimba definiţia existenţei lor, nu-şi vor schimba legile după care trăiesc. Nu se va forma o utopie doar din evoluţie.
Va exista certitudinea: egoismului, vanităţii, a mândriei şi a dorinţei de putere, va exista în continuare tot ceea ce defineşte omul prin natura lui. Şi toate aceste defecte în masă se vor amplifica de singuranţa că nu vor murii.
Probabil că se vor mai forma altele.=)
Dacă genetica va evolua în aşa măsură încât să devenim nemuritori, va exista certitudinea vieţii.

| NickiMinaj a răspuns:

Da, moartea.
bebetho: nu, pentru ca viata e finita. pe undeva ai scris termenul de valabilitate, chiar daca nu e pe frunte. certitudinile sunt implacabile.

| bebetho a răspuns:

Daca moartea e o certitudine, prin dualitate, nu devine si existenta / viata o certitudine?!

| dexro a răspuns:

Exista o gramada de certitudinii dar mediocritatea ce este majoritara nu este capabila sa le perceapa, asa ca stie si ea un lucru intelept... ba intr-o zi o sa mor (clapclap nota 10! ditai filozofia)

Ca nu imbatranesti sau ca nu te imbolnavesti nu inseamna ca nu mori!

| AlxMro a răspuns:

Profesotul tau de religie are dreptate, cai in opinia mea moarte reprezinta nasterea omoul in veata vesnica alaturi de Dumnezeu, si in fond daca traim vesnic? care mai e scopul nostru?

| unu a răspuns:

Spune-i profesorului tau de religie sa caute o cladire foarte inalta si sa se arunce de pe ea.

| Zazu a răspuns:

Singurul popa destept de care am auzit pana acum! Deocamdata este singura certitudine, peste o suta de ani mai vedem.

| MuadDib a răspuns:

Da, mai are. Orice s-ar intampla omul va incerca mereu sa-si bata joc de lucrurile pe care nu le intelege.
Cat despre referirea la moarte, inainte sa ne intrebi pe noi, sau in caz particular pe mine, un aiurit a carui opinie nu valoreaza, sigur, mai mult pentru tine decat a ta : La ce stadiu de indoctrinare sa ajunga planeta incat sa ofere sau sa cerseasca "nemurirea"? Chiar crezi?

| Astaeparereamea a răspuns:

inseamna ca domnu prefesore vine matol la scoala, bunicul din partea mamei incepuse sa se deregleze pe la virsta de 80 de ani, era forte credincios,a auzit el la aparatul de radio despre viteza luminii si binefacerile ei, un mara savant la cel timp a zis ca daca circulam cu viteza luminii nu mai imbatranim, cum a auzit bunicul asa ceva a si trecut la antrenamente si cat era ziulica de lunga fugea pe camp, cind il vedea careva il intreba; unde fugi asa nea Costica? sa-mi lungesc zilele taica! arata la nenea ala de zice ca e profesor ce am scris eu aici si spune-i ca daca viata nu e nici certitudine nu e

| Kazimir a răspuns:

Apache... aici am scris despre viitor tu trebuie doar sa dai click: http://uitatecumoard.wordpress.com/2010/01/30/zile-fericite-2012/
e un viitor sumbru si cred ca asa o sa fie... nicidecum cu nemurire ci cu genocid la nivel modial
pace

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca proful tau este preot,spune-i din partea mea, ca a facut un mare pacat. Daca e simplu profesor, sa mai invete.Nasterea este o certitudine,moartea nu, numeni nu stie ce urmeaza, nu poate proba.Omul,prin crearea sa este muritor, cum isi permita sa va invete timpenii? HALAL profesor, de aia am ajuns unde sintem.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrabia malai viseaza.si calicul praznicul.cine vadeveni nemuritor apache? cine-si doreste asa ceva? eu unul nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

domn' profesor e nebun? viata pe pamint este o certitudine