| BeT a întrebat:

Pt.ateii cu "diploma". Voi excludeti total existenta unui Creator, va inteleg deoarece si eu am fost ca si voi.Cum va explicati voi moartea si de ce trebuie sa murim(unii mor din copilarie, altii tineri)?

Răspuns Câştigător
| Eron a răspuns:

Pentru toti ateii de aicisadcitit incet si meditati la fiecare afirmatie)
Cum puteti sa credeti ca tot ceea ce vedeti a aparut intamplator?
Cum puteti sa credeti ca florile, atat de frumoase, cu un miros placut sa fi aparut tot intamplator?
Cum puteti sa credeti ca intamplarea a facut sa apara Pamantul si universul, cand totul este atat de perfect, prea perfect pentru a fi intamplarea.
Cand vedeti corpul uman, care este atat de complex, atatea celule, atatea sisteme, atatea organe, toate fuctioneaza impreuna, totul este bine pus la punct.Cam ciudat sa fie o simpla intamplare.Cand simtiti bataia inimii, nu va intrebati oare cum a aparut asa intamplator in organismul meu? Oare cum de functioneaza atat de perfect? Oare sistola(contractarea muschiului) si diastola(relaxarea muschiului), rolul lor sa fi aparut la inima fara vreo comanda, intamplator? Oare diastola totala, cand toata inima se odihneste si nu numai jumatate, sa fi avut acest rol intamplator, nimeni sa nu il fi dat? Totul este perfect.Totul.
Voi il lasati pe Satana sa va patrunda in minte, spunand ca stiinta este totul si nu stiti cat va inselati.Perfectiunea aceasta totala este prea perfecta pentru a fi aparut intamplator.Lasa-ti mintea sa mediteze si poate o sa va dati seama cat gresiti cand Il eliminati pe cel care va iubeste atat(Dumnezeu) din viata voastra.

34 răspunsuri:
| sy46 a răspuns:

De ce trebuie sa mori...de ce nu ai muri?
Nu vad nici o legatura cu d-zeu.
Toate au un sfarsit, mori din cauza stilului de viata.
Cum explici faptul ca oamenii de acum cateva sute de ani traiau dublu fata de noi? Pt. ca noi avem un stil de viata mult mai daunator.
Poti muri din cauza bolilor, sau pur si simplu a "vechimii"; este asemenea cu un bec, care se arde; inima nu poate functiona la nesfarsit, deoarece pe parcursul timpului au intervenit "n" de factori daunatori.
In opinia mea, e pur si simplu stupid sa spui ca "dzeu asa a vrut sa fie" cand tu ai murit intr-un accident de masina din cauza ca ai condus beat.

| sy46 a răspuns:

@HepHap nu am "scos-o" eu.Nu vorbeam de sec. 19, 18, ci spuneam "cateva sute de ani", poate chiar mai mult.Atunci cand lumea din jur era cu totul diferita fata de ce este acum.
Cand am spus "sute", nu era vorba de 2 3; avand in vedere si ca un organism nu se schimba peste noapte, evolueaza si isi schimba directia in cateva sute bune de ani.
Eu consider ca acest gen de discutii a mai fost ""pus pe masa" de "n" ori, neajungandu-se in final la un numitor comun, deci nu le vad sensul.Domnule Traian, ateii sunt ateii, si au ajuns aici in urma unor constatari si a unei proprie ratiuni; credinciosii cred in dzeu, aceasta credinta fiind impusa de la varsta foarte frageda.
Nu consider ca mai sunt teme de dezbatut, atata timp cat "intelegti". Ateii au o alta perpesctiva fata de cei care cred intr-un duh suprem...Consider in acelasi timp si ca aceasta tema credinta- noncredinta ar trebui sa ramana totusi strict personala, fara sa se ajunga la divergente din acest motiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai baiat traian, oare de ce numai traim opt sute si ceva de ani cum este scris in vechiul testament? oare de ce Dumnezeul evreilor, cel iubitor de oameni, ne invata sa blestema, sa omorim, de ce atunci cind gresim el ne pedepseste in loc sa ne spun ca nu asa se face sau daca vede ca suntem gata sa savirsim un pacat nu ne trimite un ingere sa ne indemne spre bine? poate ca dumnezeul tau este baiatul timplarului dar sa stii ca fiecare dintre noi are un Dumnezeu in inima nu neaparat cel impus de biblie care daca vede ca lumea greseste baga cutremure la greu si inundatii peste inundatii, vezi frate am gresit si asa ne-a aratat puterea Dumnezeu, daca respecti unele reguli ale naturii traiesti nu mori de tinar, tu ai vrea sa imparatim lumea? crezi ca nu ar traii oameni mult mai mult daca oamenii de stiinta nu si-ar fi dat seama ca unde-s doi puterea creste dar este treaba amestecata si pute a rahat? nu stiu daca intelegi ce am vrut sa zic, si ca sa zic o vorba din cartea ta de povesti nemuritoare, nici drracul nu crede in Dumnezeu, dar la auzul numelui se infioara, sa ca lasa- ne pe noi ateii cu Dumnezeii nostri si muta-te in palestina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu era mai bine de Eminescu care a spus"Nu credeam sa-nvat a muri vreodata"?

| byby01 a răspuns:

Unii mor din prostia lor accidente si asa mai departe iar alti ptc imbatranesc( imbatraneste celula lor si sufletul se desparte de corp ).
Si trebuie sa murim ptc : o data cu intrarea pacatului in lume a intrat si moartea.
Dar odata si odata va veni sfarsitul lumi cand Iisus se va intoarce pe pamant.
Asta am invatat la religie chiar saptamana trecuta ti-am spus doar ce am retinut si mai era.