| CinevaAnonimă a întrebat:

Putem ști cu adevărat care este sensul vieții?

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e niciun sens. Îți găsești tu unu ca să nu te plictisești

| doctorandus a răspuns:

Biblia nu dezvăluie nicăieri sensul vieții și nici catehismele nu spun mare lucru despre asta, doar câteva afirmații simpliste.

| Andrei200202 a răspuns:

Nu

| GabiNoS a răspuns:

Un ****

| CleanHeart a răspuns:

Cui ii pasa de sensul vietii, conteaza sa traim cat de cat bine si sa fim multumiti de viata asta.

| gabicoo a răspuns:

Nu!

| Sn4k3 a răspuns:

Nu stiu cum de va plac unora cliseismele astea, dar in fine. Un singur sens are, sa te bucuri de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul vieții este să ne îndeplinim visurile și să fim fericiți. Asta cred eu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este foarte simplu, un cuvânt. Supraviețuirea. Din el rezultă sensul vieții fiecăruia.

| Irinelp a răspuns:

Daca nu aveai veata crezi ca ai fi putut pune aceasta intrebare?

| CinevaAnonimă explică (pentru Irinelp):

Nu, dar sensul vieții mele nu constă în întrebări... Cred happy

| Irinelp a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Sensul vieti este sa ne bucuram de egzistenta.

| Inferno a răspuns:

Viata nu are un sens obiectiv.
Biologic vorbind, fiecare organism este adaptat pentru a transmite genele mai departe cat mai bine. Asa ca am putea spune ca acesta este "scopul" vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are viata lui, deci fiecare ii da un sens vietii lui, daca doreste sau nu.

| Kanpeki a răspuns (pentru Irinelp):

Mai pune si tu mana pe o carte.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Din moment ce viata n-are niciun sens, n-ai ce sa afli.
Poti pleca numai in cautarea propriului sens.

| RoCkKiD a răspuns:

Viata cu sens. happy

| RAY a răspuns:

Sensul vieti este sa dai sens TU sens existentei tale,nu exista nici un sens,scop daca nu faci nimic,tu ai libertatea de alege care e sensul tau,scopul tau in viata asta,fara un scop nu poti exista ca dai in depresie,tristete si ai nevoie de un mic scop,important e sa iti doresti ceva,dar nu mereu ca dai in hedoism,nu trebuie sa cauti fericirea mereu si o stare de pace,liniste si scopuri rationale exemplu
sa slabesc,sa mananc sanatos, sa fac sport, sa vad de o familie, de un loc de munca, oare am nevoie de noul iphone 12? oare am nevoie de bauturi carbogazoase? de tigari? alcool? droguri, si sa iti doresti cv trebuie sa te gandesti bine, pana la urma totul este subiectiv, nimeni nu detine adv absolut, budda spunea ca dorintele sunt sursa suferinteti dar in lipsa lor existenta nu ar avea sens nu ca are vreun sens dar na macar simti dopamina in creier

| Emazio a răspuns:

Da, fiecare isi da sens vietii lui

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil sa ne plătim karma dintr-o altă viață