| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti va rog ce este fisia cea mai stelata de pe cer noaptea? Calea Lactee? (Se intinde de la N la S)

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Da, aceea e Calea Lactee, anume discul de stele al galaxiei noastre. Asa cum Jupiter si Saturn au un disc de sateliti, si galaxia noastra are aceeasi forma.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Milky_way_profile.svg
http://ro.wikipedia.org/wiki/Calea_Lactee

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt 240 de miliarde de galaxii, in plus spatiu nu e asa cum percepem noi spatiu pe pamant, descarca stelarium si vei vedea stelele nopti in orice punct cardinal dar repet nu percepe spatiu pe pamant ca acolo sus

| sublime89 a răspuns:

Calea Lactee e galaxia in care ne aflam noi. Fasia aia se vede cand ne uitam spre centrul galaxiei. Noi suntem mai spre marginea ei. Deci cand ne uitam spre centrul ei vedem o aglomeratie de miliarde de stele. Fasia aia e formata din miliarde de stele foarte indepartate de noi, dar relativ apropiate intre ele. De aia apar asa doar ca un praf alb pe cer. Sunt cam 30 000 de ani lumina pana la ele. Asta e distanta de la Pamant pana la centrul caii lactee. happy