| hypothesis a întrebat:

Referitor la intrebarea de mai jos, ce parere aveti? https://www.youtube.com/watch?v=dRl8EIhrQjQ

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Spune multe adevaruri tipul. Lumea s-a schimbat mult, si nu doar in bine. Tehnologia ar trebui sa ne ajute, nu sa ne transforme in sclavii ei. Nu cred ca de aia am creat-o. Dar oamenii sunt o specie ciudata, care va reactiona mereu in moduri ciudate, la orice schimbare ar aparea in societate. Nu stiu unde o sa ajungem in felul acesta, dar stiu sigur ca va fi o lume complet diferita de cea cu care suntem noi obisnuiti.

| hypothesis explică (pentru sublime89):

"Nu stiu unde o sa ajungem in felul acesta, dar stiu sigur ca va fi o lume complet diferita de cea cu care suntem noi obisnuiti." si merita sa ne batem cu capul cu asta? Unde este acel "Carpe diem"? Inteleg rolul filozofiei, dar uneori acapareaza prea mult timp.

| sublime89 a răspuns (pentru hypothesis):

Depinde cum privesti lucrurile. Unora chiar le pasa de specia umana, avand sperante ca vom realiza cine stie ce marete lucruri in viitor. Astfel de oameni sunt mai putin individualisti, si sunt dornici sa vada ca omenirea se indreapta in directia potrivita. Pe altii insa ii intereseaza mai mult doar ce se intampla aici si acum, adica in timpul vietii lor. Nu-i intereseaza ce va urma dupa moartea lor. Singurul lucru pe care si-l doresc e sa traiasca o viata buna, si dupa ei potopul, vorba aceea. Depinde in ce categorie se incadreaza fiecare dintre noi. Ma rog, poate s-ar putea si combina putin cele doua.

| Xpressurself a răspuns:

Sincer ce mai este de spus, nu spune el ce este de spus.