| LupusDei1993 a întrebat:

"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." - Voltaire

Ce părere aveți?

57 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| FantasyBoy a răspuns (pentru Harfagre):

Religia crestina admitea doar teoria geocentrica, pamantul plat in centrul Universului, cerul(firmamentul) o cupola deasupra Pamantului-farfurie, pe care erau fixate stelele(cu pioneze), Rai deasupra, Iad cu draci dedesubt.

https://upload.wikimedia.org/......marion.jpg

Universul si Galaxia NU sunt acelasi lucru, doar telescopul Hubble poate vedea cca. 130 miliarde de galaxii, posibil ca in realitate sa fie de 100x mai multe, la nivel de orizont-eveniment. Teoria Relativitatii si experimentul Michelson Morley spulbera posibilitatea teoretica ca o entitate sa poate controla chiar in mod absolut ipotetic Universul, deci...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Dresura religiei e cea mai mizerabila. Din inchisoare poti iesi, scoala o termini, insa zidurile mintii pe care ti le planteaza religia acolo sunt foarte greu de inlaturat.

| FantasyBoy a răspuns (pentru Harfagre):

Greta Thunberg e la cu totul alt nivel fata de habotnicii religiosi, acolo e vorba de constiinta civila si de raspundere sociala, ecologica nu de credinte imaginare...o spune chiar ea("Credeti-i pe oamenii de stiinta, nu pe mine".) Nu are legatura cu prostiile religioase si cu religiile institutionalizate, simple metode de fraierit netotii si de sparlit bugetul tarii cu proprietati neimpozate si catedrale de sute de milioane de euro, mertzane si haine aurite.
Sentimentul religios e foarte ok, cu totii il avem, in fata frumusetii naturii si a maretiei Cosmosului nu poti ramane impasibil, dar una e sentimentul religios, care trebuie sa ramana in inima, si alta e convingerea religioasa, care e un virus ce infecteaza creierul, absurd sa transformi un schizo-paranoid din Antichitate care se credea "regele iudeilor" si smulgea smochinii din radacina, fiindca prostul credea ca ar trebui sa aiba rod 365 de zile pe an in...domnul-zeu insusi! Normal ca Joshua din Nazareth foarte intreg la minte nu era, din moment ce nu avea o meserie, o familie, pana la 33 de ani nu se cunoaste sa fi avut o iubita/sotie, ceva...
Ori, aici e esenta problemei, nu e vorba ca ar avea cineva cu sentimentul religios, ci doar ca avem datoria sa combatem obscurantismul(gen antivaxxeri de azi), si convingerile irationale.

| FantasyBoy a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se rezolva cu vaccinurile anti-prostie numite carti si cu afectiune, educatie psihologica si sociala, dezvoltare personala, in special pe planul inteligentei emotionale.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 explică (pentru Harfagre):

Eu cred ca neofascismul e problema actuala, nu neomarxismul prin care sustii atat de obsedat. Putin socialism nu strica sa stii.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Hai ca dai cu oistea in gard. Statul si scoala se schimba. Dinozaurii astia cu religiile isi schimba doar metodele de a se baga in buzunarele noastre. Codul Penal se mai schimba pe ici-colea, insa bor-ul tot ii da inainte cu maculatura aia sinistra de biblie de la infiintare incoace...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Ia vezi care sunt tarile cu cel mai inalt nivel de trai si de fericire a populatiei, apoi vezi cate dintre alea sunt crestine...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Esti plictisitor de-a dreptul.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și după aia?
Nu cred ca e de ajuns.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Prea multa, ce e drept.

| sabin89 a răspuns (pentru Harfagre):

"neomarxiștii educați la Budapesta fac propagandă anti-creștină, pentru că asta ar putea duce la dezagregarea României."
Şi ungurii au creştini destui. Propaganda asta nu ar putea duce şi la dezagregarea propriei lor ţări?

| Lukasssz a răspuns:

Omul la betie e destept!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Religia e un mod de viata. Sunt oameni care au pierdut tot in viata dar le-a mai ramas doar credinta in Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns:

Sir Isaac Newton a fost un mare credincios. Adevărat. Atât că a fost un eretic anti-trinitarian. Dacă el a fost creștin, înseamnă că și Martorii lui Iehova sunt creștini. De fapt, nici măcar Martorii lui Iehova nu l-ar recunoaște pe el drept creștin, pentru că a fost ocultist.

Răspuns utilizator avertizat
| FantasyBoy a răspuns (pentru Harfagre):

Scuze colega, dar ai probleme serioase, nu te supara ca ti-o spun!
Nu am fost niciodata in Budapesta, nu am studiat nimic la Budapesta, am doctorat in Criminalistica, masterat in Criminologie si Psihologie Judiciara, cunosc psihoendocrinologia ca simplu amator, si lucrez in privat ca psiholog specializat in Psihologia Baietilor si Terapii Comportamentale.
Este evident ca dumneata esti habotnic, xenofob, antisemit, ultraortodox. Nu exista "neomarxism"e un termen inventat tocmai de neoliberali si neofascisti, pentru a-si camufla activitatea lor de declasati.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Harfagre):

De acord cu tine, dar el proceda în spiritul vremii, când statul se laiciza și gânditorii luptau cu privilegiile clerului.

Răspuns utilizator avertizat