| vladionut94 a întrebat:

De ce crede voltaire ca religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost(Voltaire)
ps:daca se poate ceva argumente plauzibile

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Se refera la faptul ca religia s-a nascut din interes, a fost inventata de om pentru a-si sustine interesul, a manipula.

Personal cred ca este adevarata afirmatia. Pe atunci oamenii erau foarte ignoranti, nu puteau sa-si explice fenomenele naturii, erau speriati de ele, iar asta i-a facut superstitiosi, sa speculeze necunoscutul si sa adopte in functie de slabiciuni(fiind in imposibilitatea de as putea raspunde la nelamuririle lor realistic si corect). Astfel s-au creat tot felul de speculatii, credinte("teorii"), una mai convingatoare decat alta. In timp s-au finisat unele dintre ele facandu-le "neatacabile"(sau mai putin atacabile pentru cunostintele si ideile de atunci), si motivante(din interes). Adica, persoanele mai ticaloase(si capabile) care si-au dat seama de slabiciunile oamenilor, s-au folosit ele in favoarea lor, dand nastere religiei, asfel ideile facandu-le "motivante si neatacabile".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Tu aici vorbesti de religia ierhaica, insa cand vorbim de religia arhaica atunci vorbim doar de lipsa de cunoastere inlocuita cu mituri.

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Vezi ce spunea "marele intelectual" dupa cutremutul din Lisabona si vei primi raspunsul dorit. Individul nu era decat unul care "sarea" dintr-o barca in alta in functie de cum "batea vantul".

| Mădă0611 a răspuns:

Ce imi place cum toti (v)asilicii stiu sigur ca Voltaire era chinuit de draci si l-au apucat pocaintele, cam ca pe Darwin si alti "necredinciosi." Parca vad ca si Buddha s-a tavalit in chinuri, citisem ca nu stiu ce crestin l-a vazut in iad.

Pai e simplu de inteles. Religia a fost creata in scopul manipularii. Credinta in zei a aparut din necunoastere, dar religia inseamna reguli, iar daca ai observat, acele reguli protejeaza anumiti oameni si asupresc pe altii, cei care au alte interese fata de primii.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce manipulare fratilor, sunteti penibili.

Cati preoti ti-au intrat in casa si ti-au pus sechestru pe locuinta sa le dai bani? Cati te-au obligat sa iti platesti darile?
Singurii manipulati de aici sunteti voi. Manipulati de prostiile de la TV. Bancile vin peste voi nu Biserica va suge de bani.
Diavolii astia cu chip de om care va spala creierele, de, nu mai puteti deosebi binele de rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Bogdane macar banca nu cere pentru ritualuri si mituri care s-au nascut in epoca bronzului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Http://dexonline.ro/definitie/manipula

Si cum vine banca peste mine daca eu nu iau nimic de la ea? :)) Ejtii varza! De doo ori varza, ca nu ziceam de bani, dar daca tot ti-ai obosit neuronii cu asa gandeala trista, banca e o afacere privata, pe cand biserica e tot afacere, dar publica, adica finantata din bani publici, aaaadiiica, banca are bani de dat ca mergi tu si depui pentru castig/dobanda, si iti cere pentru ca ti-a imprumutat, dar biserica suge bani de la toata lumea, chiar si de la neortodocsi, sa iti explic mai clar, e ca si cum banca iti cere sa ii platesti nu stiu ce desi tu nu ai vreo treaba/obligatie fata de ea. Entiendes? Nu ca as vrea sa te luminez, esti prea in bezna, dar macar sa nu faci vreo criza de nervi sau sa mori de la supraincalzirea circuitelor, oi fi eu atee, dar am constiinta.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Mădă0611):

"Desfiintati Biserica si Romania va inflorii".

Voi nu stiti ce vorbiti, sunteti prea mici pentru lumea asta mare. Doar ca sunteti in pas cu moda, si vad ca azi e cool sa fi ateu si sa critici Biserica; nu esti mai interesanta cu nimic. Dar o sa iti dai seama la momentul potrivit ca gresesti si va fi prea tarziu. Liberul arbitru este in fiecare din noi si nu te pot convinge eu de un lucru, asa cum nici tu nu poti sa ma convingi pe mine. Sa ai o seara faina.

| Mădă0611 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Eu nu am zis nimic de biserici si desfintat, dar daca insisti cu asta... da, biserica, fiind o afacere, asa cum e religia, denigreaza credinta teista, moralitatea credinciosilor, asta in primul rand, in al 2-lea, saraceste tot ce atinge, dar esti prea mic sa intelegi. "Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îţi mai lipseşte: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor şi vei avea comoară în cer; şi apoi, luând crucea, vino şi urmează Mie." Ca si crestin ce te tii, ar trebui sa fii impotriva hotiei popilor, iar ei reprezinta biserica, dar ce sa-i faci? esti crestin din frica doar, asa ca e posibil sa nu fi citit nici macar noul testament.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar, toata lumea fura Mada. De la doctori la parlamentari, polititstii, etc. Fiecare institutie are hotii si scursurile ei; si pentru asta nu trebuie sa generalizam, nu sunt toti asa. Daca in colectivul in care activezi, un coleg comite un act nefiresc, ar fi placut sa fi aratat cu degetul si tu pe strada?

| Mădă0611 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Un doctor, politist sau un parlamentar ajunge la puscarie daca ia mita, pe popa nu-l paraste nimeni, ca e pacat; numarul lor e stabilit prin lege, al popilor nu, e o biserica la fiecare colt de strada, rar gasesti una modesta, si popii vorbesc despre renuntarea la bunurile materiale, despre smerenie, corectitudine, cand ei fac fix opusul, majoritatea, iar daca ei sunt vazuti ca niste exemple, cum crezi ca sunt cei care ii urmeaza?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Consumase produse cu efect dopant.

| Alcyon a răspuns:

Voltaire a fost putin rautacios. Intr-un fel avea dreptate, fiindca multi au folosit religia in scopul de a se ridica la putere si de a manipula multimea. Dar e o greseala sa reduci totul la asta.

| Lawliet14 a răspuns:

Voltaire a fost francmason si sustinator al ILUMINISMULUI. Deci e logic, nu?

| NGheorghe a răspuns:

Mult probabil ca Voltaire confunda crediciosul cu credulul: a crede un ticalos nu inseamna sa fi credincios ci credul.

Sa fi credincios nu inseamna sa crezi tot si la nesfarsit ci inseamna sa crezi pana iti dai seama cum functioneaza treaba cu viata si ce reguli are, apoi doar aplici... in sensul ca daca ai chef sa te risti atunci ii treaba ta.
http://www.tpu.ro/go-to-answer/13086125/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui intrebata sora medicala care l-a asistat pe marele filozof in noaptea in care si-a dat duhul.
A strigat dupa iertare toata noaptea.
Aceasta a spus ca pentru toti banii din lume nu ar dori sa mai asiste la moartea unui necredincios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voltaire a fost un sustinator al ILUMINISMULUI si mason. Deci e logic, nu? Daca reprezinti fortele intunecate...