| Vladuthz a întrebat:

Revin cu o scurta intrebare, pana la urma este nevoie de camp electric VARIABIL pentru a produce camp magnetic? Pentru ca avand doua conductoare parcuse de curent continuu in acelasi sens, ele se atrag, datorita fortei electromagnetice care necesita prezenta unui camp magnetic, dar acel curent fiind continuu si nu variabil cum de da un camp magnetic? Pana la urma campul electric trebuie sa fie variabil sau nu pentru a genera un camp magnetic?

5 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Pentru ca un electromagnet sa creeze camp magnetic are nevoie de curent electric, nu conteaza ca e continuu sau alternativ. Capisci?

Răspuns utilizator avertizat
| fachiuion a răspuns:

`` Pentru ca avand doua conductoare parcuse de curent continuu in acelasi sens, ele se atrag, datorita fortei electromagnetice ``-gresit;
ai mai intrebat asta o data si ti-a raspuns doctoru` pentru 2 cazuri

| Vladuthz explică (pentru fachiuion):

Ba da, fix din acest motiv se atrag.

| fachiuion a răspuns (pentru Vladuthz):

A,fix da;
dar N cu N si S cu S se resping la magneti, asa stiamwinking