| AvalohAlyn a întrebat:

Romania are viitor?

17 răspunsuri:
| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Daca nu vine vre un meteorit cv, eu zic ca da

| Celcestietot a răspuns:

Având în vedere că cei de etnie romă se înmulțesc mai mult ca românii, este promovată răutatea, rata mortalității este mai mare ca cea a natalității (la români - eu așa știu) și românii pleacă din țară, probabil că vom avea o țară plină de oameni unde va predomina răutatea (mai mult ca până acum), iar cei de etnie romă vor fi mai mulți ca românii. Toate acestea s-ar întâmpla într-un viitor apropiat (bineînțeles dacă nu vine WW3).

| Psihiatruldeserviciu a răspuns (pentru Celcestietot):

1. Problema principala este lipsa interesului pentru educatie, indiferent de etnie. Lipsa de educatie este ferm legata si de mediul politic in care s-a dezvoltat tara noastra, dominat de coruptie si manipularea ieftina a maselor, iar acest mediu politic este la randul lui legat de situatia economica, ducand la emigrare in masa.
2. Problema cu sporul natural este adevarata pentru aproape toate tarile industrializate, si cam asta se intampla si in prezent cu orice tara care atinge un anumit nivel educational si social. Motivele sunt multiple, nu le cunosc pe toate, dar unele mai importante sunt legate de faptul ca in tarile dezvoltate rata copiilor care supravietuiesc pana la stadiul de adulti e mult mai mare,, societatea se indeparteaza de un model economic agricultural, care necesita multa mana de lucru spre unul de servicii, care necesita mai putina mana de lucru, dar mai mult timp individual petrecut in institutii de invatamant si la serviciu. Pentru ca o societate sa se poata perpetua, e nevoie de aprox. 2.5 copii pentru fiecare cuplu. Majoritatea tarilor industrializate nu ajung nici macar aproape de acest numar, si in lipsa imigrantilor sau etniilor cu spor natural crescut, ar avea probleme serioase in a-si sustine serviciile sociale (de ex. Pensiile) in cateva generatii.
3. Faptul ca cei de etnie roma vor fi mai multi nu va fi o problema decat daca gradul de integrare educationala si socials va fi scazut. Istoric, una dintre principalele cauze pentru care asta s-a intamplat (si in alte societati, nu doar a noastra) este izolarea si discriminarea. Dar iti dau dreptate ca in prezent exista diferente educationale la nivel de etnie, si ca acestea pot fi greu de depasit pe termen scurt (dar niciodata lucrurile aste nu se intampla pe termen scurt)
4. Partea cu rautatea este subiectiva, si sunt la fel de subiectiv cand spun ca mie nu mi se pare asta happy.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Dupa un razboi mondial vor mai ramane foarte putini oameni, iar acestia vor muri si ei intr-un final, nimeni nu va supravietui.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Biblia ne spune ca se va incheia atunci aceasta lume veche.

| Celcestietot a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Nu cred. Deja am avut 2 razboaie si in ziua de astazi majoritatea se comporta ca o fiara cu aproapele sau. Daca suntem buni, nu cauzam WW3.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Viata nu este urata, doar ca omul o face sa fie asa. Eu cred ca o sa o apuci, acum ramane de vazutwinking.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

O sa vezi atunci : )

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu numai exista viitor, exista doar un singur lucru salariul minim pe economie si sa faci foamea, atat.

| aXy99 a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Meteoritu poate sa vina, asteroidu' nu.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru aXy99):

Da, asteroidu, daca vine am belit pl

| Termopile a răspuns:

Depinde de mai mulți factori. Dar în principiu ar avea viitor, dar înainte de viitor are nevoie de noroc și de niște oameni care să o aprecieze și să facă ce trebuie pentru ea. Sunt multe lucruri de zis aici și ar fi necesară o discuție destul de lunga sunt multe lucruri de discutat si analizat. În condițiile ăstea nu are viitor dar poate cu putin noroc se vor întâmpla niște lucruri bune și se vor schimba niște lucruri, oricum e critică situația în România :corupția e mare, se fură /vinde tot, oameni pleacă în afara țării, ne pierdem identitate și demnitatea, ne pierdem patriotismul, salariile scad, minoritățile par să aibă extraordinar de multe drepturi, se legalizează căsătoriile homosexuale, drogurile sunt la mare căutare, prostituția ia amploare, români devin slugile patronilor, manipularea e în creștere, mass media e de, manelele și rockeri sunt tot mai mulți, fenomenul New Age ia amploare, educația e în picaj, satanismul ia amploare, suntem tot mai dezbinați pe zi ce trece, astea sunt lucrurile care ne trag țara în jos când lucrurile astea vor dispărea noi vom fi o țara dezvoltată, pare imposibil dar se poate trebuie să ne unim și să ne schimbăm mentalitatea să avem noroc și vom ajunge o țară dezvoltată. Sper ca lucrurile astea să se întâmple cât mai curând dar la cum evoluează lucrurile ma tem că nu vom avea nici un viitor, dar să nu ne pierdem speranța, încă se poate.

Întrebări similare