| sabin89 a întrebat:

S-a spus despre Marea Piramidă că: 1. Este atât de perfect dimensionată şi construită, încât dacă s-ar trasa un cerc având raza egală cu înălţimea sa, aria cercului desenat ar fi egală cu pătratul ariei bazei. 2. Ţolul piramidal – bazat pe valoarea razei sau axei polare – era mai logic decât metrul nostru – bazat pe un anumit procent din meridian (contururile Pământului nu sunt regulate şi fiecare meridian are propria lungime). 3. Împărţind suma laturilor la dublul înălţimii piramidei se obţine 3, 1416 (pentru numărul pi Arhimede nu a reuşit să obţină o valoare mai exactă decât 3, 1428). 4. Suma laturilor bazei piramidei indică numărul zilelor dintr-un an, sau 365, 240 ţoli piramidali. 5. Dacă liniile diagonale erau relungite, ele încadrau exact Delta Nilului, un ajutor binevenit în trecut pentru cartografierea regiunii. 6. Meridianul trecea prin vârful piramidei, secţionând Delta Dunării exact în două. 7. Poziţia piramidei putea fi un loc excelent pentru stabilirea unui prim meridian (cum este acum Greenwich). Axa polară a Pământului este orientată diferit în spaţiu în fiecare zi şi nu revine la poziţia iniţială decât o dată la 25, 827 ani. Adunând dimensiunile diagonalelor piramidei se obţine 25826, 6. Şi multe altele...
Speculaţii? Ce ziceţi?

Răspuns Câştigător
| DarthNiger a răspuns:

Nu stiu cate din aceste informatii sunt speculatii sau nu, insa Marea Piramida reprezinta intr-adevar o structura spectaculoasa si fenomenala care ne-a lasat si inca ne lasa cu multe intrebari, are foarte multe secrete ascunse si chiar si in ziua de azi multi cercetatori incearca sa dezvaluie cel putin o parte din aceste secrete, e foarte interesant si uimitor cum au reusit egiptenii acum mii de ani sa creeze asemenea structura cu o exactitate formidabila, mereu o sa ramana un secret nedescoperit.

2 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Majoritatea sunt o serie de coincidente matematice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Uimirea care a produs-o privitorilor i-a determinat să speculeze.