| Scarbo a întrebat:

Sa fie oare rostul omului pe acesta planeta de a distruge iar apoi sa creeze ceva nou din ceea ce a distrus?

13 răspunsuri:
| vRemi a răspuns:

Nu incerca sa gasesti rostul omului pe pamant, pentru ca sunt 10.000.000.000 de presupuneri big grin.
In general omul traieste pentru a perpetua specia. Omul poate si sa nu distruga.

| Nujjjjjjjjghf a răspuns:

Omul poate face orice.
Se naste, se dezvolta, invata lucruri noi, isi intemeieaza o familie, o intretine, isi gaseste de lucru, traieste viata cu bune si cu rele si moare.
De aceea omul poate face orice ii sta in putinta.
SI daca raspunsul la intrebarea ta este DA sau NU, este DA si NU.
Desi face si aceste lucruri, mai face si altceva.

| GeGe2202 a răspuns:

Nu neaparat acesta este rostul omului, dar din nefericire de multe ori omul face rau fara sa isi dea seama!

| sublime89 a răspuns:

Nu are omul niciun rost pe aceasta planeta. Ea n-are nevoie de noi. A existat miliarde de ani in trecut fara noi, si va exista miliarde de ani si in viitor fara noi.
E adevarat ca de-a lungul istoriei a fost o intreaga succesiune de distrugeri cauzate de om, si de fiecare data ne-am revenit, dar e greu sa spui ca asta ar fi fost "rostul" nostru. Rostul nostru ar trebui sa fie sa construim, nu sa distrugem de fiecare data ce am reusit sa cream cu mari eforturi.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu...daca ar distruge totul ar distruge si omenirea

| Christian826 a răspuns:

Omul e cea mai inteligenta fiinta de pe planeta insa asta nu toteauna se vede si are o multime de roluri pe pamant

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Nimic nu se distruge, totul se transforma." - Democrit

| Scarbo explică (pentru sublime89):

Pai noi cream, costruim, distrugand din natura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sa se planga de ceea ce a distrus, asta-i cel mai important. Daca nu te victimizezi cand iti faci de lucru, e ca ciripitul pasareleor pe la ferestrele de windows 8.

| Swan39 a răspuns:

Nu acesta e rostul, omul nu are vreun rost; din păcate s-a întâmplat şi se întâmplă de multe ori să facă asta.

| ErrorFound a răspuns:

Eu consider ca se afla aici pentru a acumula experiente si a se distra. happy

| marian951 a răspuns:

Omul nu are rost.Nu exista dumneze, viata dupa moarte sau un scop al vietii.
Omul este un animal foarte evoluat care si-a dezvoltat gandirea si a creat tot felul de lucruri pentru a-si face viata mai usoara.
De acum inainte nu o sa mai decadem.
In ultimii 2000 ani am evoluat mai mult decat am facut in ultimele sute de mii de ani.
O teorie stiintifica spune ca ne dezvoltam exponential si de aceea peste putin timp dezvoltarea o sa fie asa de radicala incat nu o sa mai putem tine pasul cu ea

| EarsOfAFox a răspuns:

E firesc să și distrugi ca să poți construi. Vedeți voi, de-a lungul timpului pe Terra n-au existat anumite locații în care erau pancarte sau scris în copaci sau prin iarbă: „construiți aici".
Omul își face rostul individual. Nu există un rost general.

Cât de a demola o construcție ca să pună alta în loc, din nou e firesc dacă respectiva construcție n-a dobândit o valoare deosebită. Fiecare lucru are vremea lui. Chiar și omul pe a sa.