| PapadaniePandemicaCoroanaCrocodilMAMAomida a întrebat:

Ce diferenta e intre alcool isopropilic si alcoolul sanitar care il avem in trusa de prim ajutor?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ingeneral, alcoolul sanitar are o satructura chimica (CH3-CH2-OH, rare ori poate fi si (CH2-OH) dar acesta este extrem de toxic si nociv pentru oameni, 0, 3 grame per kg provoaca orbirea. Cel izopropilic are o catena (CH3-CH-CH3 iar OH este pozitionat jos sau sus la acel (CH) midificarea de structura (pozitia, locul, felul in care sunt atomii asezati) pot provoca anumite schimbari de proprietati, atat chimice cat si fizice. Propilicul este ingeneral folosit pentru curatarea componentelelor de caculator spre exemplu.

| LPCTSTR a răspuns:

"Alcoolul sanitar este o soluție pe bază de alcool etilic 70%. Se utilizează pentru uz extern, acționând ca antiseptic față de bacterii. Timpul de contact minim recomandat este de 2 minute."

"Alcool isopropilic nu contine medicamente procoagulare si este mult mai puternic. In cazul unei taieturi e bine de folosit alcool sanitar iar cel isopropilic doar pentru a dezinfecta ustensilele (ace/seringi/foarfece/etc.)."

| WhiteLife a răspuns:

In alcoolul sanitar (spirt) se pune acool etilic, salicilat de metil, pentru miros si albastru de metilen pentru culoare. Au si formule chimice diferite.

| edit28 a răspuns:

Cu cel sanitar dezinfectezi omul, cu cel izopropilic cureti obiectele (in general cele electronice).