| mgtow a întrebat:

Ce diferenta e intre alcool isopropilic si alcoolul sanitar care il avem in trusa de prim ajutor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

CnH2n+1OH.Pentru alcool isopropilic in stare pura.
Alcoolul sanitar este o soluție pe bază de alcool etilic 70%. Se utilizează pentru uz extern, acționând ca antiseptic față de bacterii[1]. Timpul de contact minim recomandat este de 2 minute[2]

Alcool isopropilic nu contine medicamente procoagulare si este mult mai puternic.In cazul unei taieturi e bine de folosit alcool sanitar iar cel isopropilic doar pentru a dezinfecta ustensilele (ace/seringi/foarfece/etc)

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alcoolul sanitar este alcool etilic ca orice bautura.
Alcool "izopropilic" (nu isopropilic) este cu totul altceva dar nu mai tin minte ca au trecut 40 de ani de cand eram in liceu.

| stlucian a răspuns (pentru Salontanul):

A scris ce a vazut:
http://first-aid-store.com/images/M/M313.jpg
si eu am facut "copy/paste" :D

| Salontanul a răspuns (pentru stlucian):

Da. In limba engleza.La noi se scrie cu "z": http://ro.wikipedia.org/wiki/Alcool

| ombladon a răspuns:

Prima diferenta ar fi ca cel sanitar are 70% alcool iar cel izopropilic are peste 90%.

| dragosbogdan001 a răspuns:

E diferenta la alcatuirea chimica. Nu stiu exact.