| SummertimeSadness13 a întrebat:

am un tabel periodic al elementelor ai vechi si am doar 112 elemente. care sunt restul pana la 118? puteti sa imi spuneti cum se numesc si ce prescurtari sau cum se chheama alea au ( de ex ALUMINIU- AL)
si ce nr au deasupra lor...Scuzati-mi prostia da chiar nu stiu. Multumesc.

2 răspunsuri:
| SindyR a răspuns:

Uut Ununtriu (113) Uuq Ununquadiu (114) Uup Ununpentiu (115) Uuh Ununhexiu (116) Uus Ununseptiu (117) Uuo Ununoctiu (118)

| AnaMARIA12344 a răspuns:

Bun. eu stiam doar de 109:))
Sper ca te va ajuta acest link :))http://ro.wikipedia.org/wiki/Tabelul_periodic_al_elementelor