| anonim_4396 a întrebat:

Cand eram mai mic am fost martor la o femeie care mai avea putin si murea, adica nu se ma trezea si eram cu mai multe rude de-ale ei langa ea si ceva nu inteleg nici acum.

Ea era pe spate si dormea, respira normal.Era si o lumanare aprinsa langa ea.Cand se stingea lumanarea ea incepea sa respire pe gura sforaind intr-un fel si dupa o aprindeau oamenii inapoi si isi revenea.De ce facea asa?

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

In inocenta ta incercai sa gasesti motive pentru care se intampla ce se intampla, la fel ca si acum. Nu avea nici o legatura lumanarea cu starea ei, pur si simplu creierul tau tanar cauta o motivatie o explicatie pentru a intelege ce se intampla..si la asta a ajuns.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu era sforăit. Era o respirație a omului înainte să moară.
Ceea ce ea făcea, nu făcea conștient.
Prin acel somn letargic, simțea probabil ceva din ceea ce se întâmpla în jurul ei. Lumânarea aprinsă ca ritual de înmormântare o făcea să se simtă ceva mai bine, chiar așa prin somn. Stingerea lumânării, percepută așa cum am spus, cumva prin somn, îi spunea ei.
Totul s-a sfârșit acum, chiar și lumânarea s-a stins.
Atunci organismul lupta mai puternic pentru supraviețuire, cu acea respirație.

| minrest a răspuns:

Respiratia aia se numeste horcait. Explicatia corecta ti-a dat-o sadrian. Iar oamenii care erau de fata credeau ca virtutile mistice ale lumanarii aprinse o linistesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru minrest):

Da. și credința lor, transmisă prin biocâmp la creierul ei, făcea ca fenomenul să se amplifice prin rezonanță.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Am mai auzit conceptul de "biocamp". Mi-l puteti defini?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Da, când te uiți la fundul unei fete pe stradă și aceea întoarce capul să vadă care are interes la fundul ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

În continuare, explicație.
Dta nu ai privit această fată ca la o pictură.
Ai privit-o cu un interes care este sexual, adică de perpetuare a speciei, nu de jucărie pe categoria Dragoste și sex de pe TPU.
Dta când ai privit-o ai emis un câmp.
De ce spun asta.
Ea a recepționat un semnal care spunea creierului ei.
Este cineva în spatele meu care are ceva cu viața mea ( La fel poți să simți privirea unui animal de pradă, în pădure sau în junglă, nu vezi nimic, doar frunziș, dar simți o amenințare).
Această o face să întoarcă capul, nu în orice direcție, ci în direcția de unde vine semnalul în spate, unde ești dta.
Cum s-a întâmplat asta? De la distanță?
Ce anume poate transmite, duce un semnal la distanță?
Un câmp fizic.
Este emis de un subiect viu, deci este un biocâmp.

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

Biocampul e o momeala pentru prosti. Un concept pseudostiintific.