| Wordofthat999999 a întrebat:

De unde provine si din ce a fost formata prima molecula care a rezultat omul? Funda!

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul este rezultatul evolutiei vieti pe pamant, deci intrebarea e cum a aparut prima celula? inca nu stim exact cum https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Wordofthat999999 explică (pentru RAY):

Da exact, cum a aparut celula?

| RAY a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Asta vrea sa stie si stiinta, nu se stie inca cum, practic trebuie sa se dovedeasca in loborator o celula care sa se poate replice, vorbim de replicarea informatiei, poate de mai multe ori o aparut viata si a existat o selectie nu uita ca oxigenul a fost determinat de primele celule, stii cum se numeste acel proces?

| Frank51 a răspuns:

O intrebare care te ajuta la ceva nu ai?

| Wordofthat999999 explică (pentru Frank51):

Nu.

| Steregoi a răspuns:

Omul nu a evoluat ci a fost creat din pamant.

| DorelExpertu a răspuns:

Din fecale de extraterestru.

| mentholinks a răspuns:

Cica a fost o supa primordiala acum miliarde de ani pe Pamant.

| RAY a răspuns:

X e mai complex decat Y pentru ca are o liniuta in plus laughing

| iurii75 a răspuns:

Originea vieții – Cinci întrebări care merită să fie analizate
https://www.jw.org/ro/publicatii/carti/originea-vietii-5-intrebari/

| Steregoi a răspuns (pentru DorelExpertu):

E posibil ca conglomeratul de materie din tot universul sa fie un produs reciclabil al metabolismului lui Dumnezeu care nu are inceput si nici sfarsit. Apoi Dumnezeu s-a gandit cum sa faca ceva frumos si util din acest conglomerat si astfel a creat universul si Pamantul si vietuitoarele de pe Pamant printre care si omul. rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Cica nu se stie exact cum a aparut, in stiinta nu exista ca cica a fost

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

De ce sa ne mai complicam cu de astea cand,, dumnezeu" este raspunsul la fiecare intrebare? sad

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Corect asa e, de ce sa ne folosim mintea cand o putem lasa odihnita

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

Si sa gandeasca altcineva in locul nostru xD

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Doar ce vrem noi daca nu il facem gratar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DorelExpertu):

Se poate laughing

| Jay1 a răspuns:

Primele celule, sau cel puțin componentele lor principale, au fost aduse pe Pământ din spațiul cosmic.
Cercetătorii au descoperit că într-o celulă vie conlucrează cel puțin trei tipuri de molecule complexe: ADN (acid dezoxiribonucleic), ARN (acid ribonucleic) și proteine. Astăzi, puțini oameni de știință ar afirma că o celulă vie a apărut spontan dintr-un amestec de compuși chimici lipsiți de viață. Însă care este probabilitatea ca ARN-ul sau proteinele să se formeze din întâmplare?

| Wordofthat999999 explică (pentru Steregoi):

Pai specifica ca doar nu a aparut "pooc" omul. Legatura cu pamantul are...

| Steregoi a răspuns (pentru Wordofthat999999):

De ce nu sunt aruncati oamenii in apa in mare in ocean dupa ce mor? Vorbesc despre oamenii care locuiesc la tarm. Ar fi mai usor fara sa se chinuie sa sape gropi. De unde practica de a ingropa omul in pamant? Nu cumva dupe ce i-a zis Dumnezeu lui Adam ca omul se intoarce in pamant? Nu a zis ca se intoarce in apa. I-a zis Dumnezeu lui Adam: "tarana esti si in tarana te vei intoarce." A vrut sa spuna ca atomii ce alcatuiesc omul se gasesc toti in pamant sau in sol si nu in apa. Apa contine doar doua tipuri de atomi oxigen si hidrogen. Nu pun in calcul mineralele din apa. Apa minerala e o solutie. Apa e o substanta. Apa distilata nu contine minerale. In corpul omului sunt conducte de lichid asa cum in sol sunt multe cai de circulatie a apei.

| Wordofthat999999 explică (pentru Steregoi):

Resping afirmatia cu Dumnezeu, deci in concluzie Terra ar fi "mama" a tuturor vietuitoarelor de pe pamant.

| 6684464 a răspuns:

Um... Heliu si/sau hidrogen?