| CPPC a întrebat:

Deoarece sunt genul de persoana care isi pune deseori intrebari existentiale, as vrea sa stiu parerea voastra in legatura cu Vechiul Testament. De ce Dumnezeu ajuta doar "poporul lui" in lupta, de ce legea data lui Moise era "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, de ce l-a ispitit pe Iov, desi Iov era un om drept, iar pe fiii si pe slugile lui i-a ucis? Ce vina aveau slugile lui incat Dumnezeu le-a ucis, doar pentru a-l duce pe Iov in ispita si sa-i demonstreze diavolului ca Iov este drept si bun.
Oare Dumnezeu a evoluat odata cu noi, cu omenirea? Sau incerca sa se adapteze la conditia noastra primara din acel timp?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dumnezeu a facut toate astea.ci satan.adti aminte ca Dumnezeu doar a permis ispitirea lui.ba chiar a si specificat; sufletul sa nu il iei.cat despre ceilalti, de unde stii ca nu sunt in viata vesnica? ce e viata pe pamantul asta, fata de vesnicia de dinainte si de dupa cei 70-80 de ani traiti? nimic.o clipa.si noi ne cramponam de...o clipa? ce vina aveau? dar noi toti ce vina avem? avem vreo vina? odata ce este scris; in pacat m-a nascut maica mea; se cheama avem o vina comuna.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| laurentiu a răspuns:

Iov era un om drept si temator de Dumnezeu, dar Dumnezeu a vrut sa ii arate ca nu exista pe pamant om fara pacat, drept in toate asa cum era Iov fara pacat!
dar lutul nu se poate intoarce impotriva mainilor pe care a creat spunand :de ce mai facut?

| dafna a răspuns:

Pentru navarre:
O mica rectificare daca imi permiti. Acel ochi pentru ochi si dinte pentru dinte a avut si are cu totul alta semnificatie.Nu ti-a scos ochiul il scoti, ci plata pagubei, exact daunele de azi happy caci ochiul scos unuia care vedea doar cu acel ochi inseamna orbire ochiul scos celui care l-a scos si care avea doi ochi sanatosi inseamna o viata mai buna, ca poate vedea cu un ochi, deci neechitate. De aia paguba se platea altfel, la un momenmt dat in aur.

| eli1eli a răspuns:

Citeste Biblia ca sa te documentezi singura

| 3XDumnezeu a răspuns:

Dumnezeu a evoluat odata cu noi, foarte bine formulat. Ca si toate operele de fictiune populare, vechiul testament reflecta modul de gandire al oamenilor de atunci. Oamenii au avut si vor avea nevoie inca mult timp de reguli simple si raspunsuri la indemana. Zeii razbunatori ce 'dadeau lectii' sunt o tema comuna in toate religiile din acea perioada si vechiul testament arata o religie ca oricare alta din acea vreme. Noul testament a venit ca o adaptare a acestei religii, ce atunci era foarte modesta, pentru noile vremuri.

"Sau incerca sa se adapteze la conditia noastra primara din acel timp?"
Nu fi pokemon. Daca exista un Dumnezeu, nu e nimic mai mult decat tipul din fabrica de jucarii ce le alege pe cele bune sa le puna acasa pe un raft si le arunca pe cele defecte facute chiar de mana lui.