| anonim_4396 a întrebat:

In urma cutarii scoartei terestre stancile se pot uni intre ele? Ma refer daca blocurile de granit in sunte de ani de cutare a scoartei vor ajunge un singur bloc? Se pot,, suda" stancile?

2 răspunsuri:
| InfoManiac a răspuns:

Nu. Moleculele nu vor permite acest lucru deoarece atractia electrica le tine laolalta.
Daca exista o piatra ce este crapata in doua de exemplu moleculele componente de vor descarca de energie si deci, suprafata ramane neutra dpdv electro-magnetic, asa ca nu vor mai atrage nimic.

| Mihaela_Simona_1969 a răspuns:

Nu vor ajunge unul singur.cind scorta se cuteaza sint place tectonice care se misia.