| eminescu1 a întrebat:

Salut, stie cineva ce inseamna cuvantul alogie este un termen de psihologie in cartea unde l-am gasit zicea ca se refera la saracirea capacitatii cognitive si gandirii, dar vreau o definitie mai exacta in ce priveste semnificatia cuvantului. mersi mult DAU FUNDA!

1 răspuns:
| Maximus a răspuns:

Alogia sau Afazia, este caracterizata prin pierderea ideilor sau absenta lor, reprezentata prin saracirea marcanta a vorbirii sau a continutului gandirii.